Odkar sta princ William in Kate Middleton lani novembra javnosti sporočila, da se bosta poročila, so britanski in tudi svetovni mediji polni novic o poroki. Vse skupaj se je razvilo v nekakšno obsedeno stanje, vsaka nova novica o paru, ki jo objavijo mediji, pa vedno znova sproža vprašanje, zakaj nas vse to tako zanima.
Antropologinja Maja Sunčič razlaga, da je privlačnost poroke Williama in Kate v pravljičnih značilnostih njune zgodbe. Hkrati je kraljeva poroka bleščeča in spektakularna, tako da so ljudje do nje težko ravnodušni.
Ob tem Britance takšni dogodki spominjajo na dobre stare čase imperija, ki ga že dolgo ni več, in jih povezujejo s slavno zgodovino. Ljudje vsaj za nekaj časa pozabijo na vsakdanje težave, na varčevalne ukrepe vlade Davida Camerona in na vojne spopade, v katerih sodelujejo britanski vojaki, ter se raje posvečajo nevestini obleki in pričeski. "Ko upajo na kraljevo 'in živela bosta srečno do konca svojih dni', pozabijo na lastne vsakdanje težave v zakonu in na to, da je London v resnici svetovna ločitvena prestolnica," pravi Sunčičeva.
Poroka mora biti javna
Celoten pomen kraljeve poroke je v resnici daleč od tiste romantike, ki jo poznamo iz pravljic. "Kraljeva poroka mora biti javna, saj ne gre za zasebno stvar, izraz ljubezni in partnerstva med nevesto in ženinom, ampak za javno predstavo zaveze do monarhije in ljudstva," razlaga Sunčičeva.
Tako William nikoli ni imel realne možnosti, da bi se s Kate poročil daleč od oči javnosti, saj ima njegova poroka prevelik pomen. Po besedah Sunčičeve vsesplošno rajanje na poročni dan krepi enotnost in povezuje različne sloje, ki praznujejo z ramo ob rami, čeprav se v vsakdanjem življenju ne bi nikoli srečali.
Gre tudi za dogodek, ki se ga ljudje radi spominjajo in vedno vedo, kaj so počeli na dan, ko se je kakšen pomemben član kraljeve družine poročil. "Sedanji premier Cameron je razložil, da se z veseljem in nostalgijo spominja spektakularne poroke ženinovih staršev Diane in Charlesa pred 30 leti, ko je sam imel 14 let," pripoveduje Sunčičeva.
Kje se v vsem tem skupaj znajdemo Slovenci?
Zanimanje za kraljevo poroko ni omejeno le na Veliko Britanijo ali na angleško govoreči svet, ki je s kraljevo družino zgodovinsko povezan, ampak velik interes kažejo prebivalci po celem svetu.
Bernarda Jeklin, ki že vrsto let spremlja dogajanje okoli različnih kraljevih družin, pravi, da Slovenci pri tem nismo nobena izjema. Strinja se s tem, da nas privlači pravljični del zgodbe o kraljevi poroki. "Že ko smo bile majhne punčke, so na koncu junakinje našle svojega princa," pravi Jeklinova.
Smo pa Slovenci posebni v tem, da nimamo svojega kralja in da pri nas takšnega zanimanja za poroko nekega lokalnega para verjetno nikoli ne bo. "Špico je dosegel Janez Janša s svojo Urško, ampak tako daleč kot Britanci ne bomo prišli," meni Jeklinova. Pravi, da tega preprosto nimamo v krvi. Hkrati imamo Slovenci "še lepo lastnost, ki se ji reče foušija". "Saj bi gledali poroko, ampak bi ob tem več opravljali, kot občudovali," je prepričana Jeklinova. "Pa koliko blaga je porabila za obleko, pa takšen nakit, ljudje pa stradajo ... Iz srca se Slovenci ne bi znali veseliti, tudi če bi imeli svojega kralja," dodaja.
"Ni tako bedasto, kot bi si človek mislil"
Ob tem se veliko komentarjev giba tudi okoli tega, da si kraljeva poroka ne zasluži toliko pozornosti, kot ji jo namenjamo, in da Slovencev to v resnici niti ne zanima. Jeklinova pa je prepričana, da vse le ni tako trivialno. "Če jaz ne bi vse svoje življenjske dobe vsaj delno posvečala tudi tem bedarijam, bi najbrž tudi jaz rekla, da me to ne zanima, in bi mi bilo nerodno povedati, da berem članke o tem," pravi Jeklinova.
A kralji in kraljevine so po njenih besedah nekaj posebnega in ravno to ljudi zanima. "Predsedniki vlad in držav pridejo in odidejo, kralj pa je večen," meni. Po besedah Jeklinove ima zgodba o kraljevi družini globljo vsebino, ki je povezana s stoletno tradicijo. "Ni tako bedasto, kot bi si človek mislil," ponavlja Jeklinova.
Zakaj nas tako zanimajo ravno Britanci?
Med vsemi kraljevimi družinami še vedno vlada največje zanimanje ravno za britansko. "Britanska krona je zgodovina," pravi Jeklinova in dodaja, da je britanska kraljeva družina tako pomembna tudi zaradi velikosti svojega nekdanjega imperija. Zna pa britanska kraljeva družina dobro poskrbeti tudi za lastno promocijo. "Britanski in svetovni mediji so orodje kraljeve družine. Skozi medije se ohranja pri življenju in ustvarja vtis, da je še kako pomembna, in to ne zgolj na lokalni, britanski ravni, ampak tudi globalno," pravi Sunčičeva.
Kraljeva poroka je le eno od sredstev, s katerimi kraljeva družina želi povečati ali vsaj utrditi pomen v očeh lastnega ljudstva. Poroka je dokaz, da se je kraljeva družina modernizirala. Ne nazadnje se bo princ William poročil z "navadno občanko" Kate. Slednjo nekateri omenjajo kot rešiteljico monarhije, kar po besedah Sunčičeve do neke mere drži, saj njena poroka z Williamom pomeni nadaljevanje monarhične pravljice v sodobnem času. V nasprotju z Diano, ki je v očeh javnosti zmanjšala ugled kraljeve družine in tudi same kraljice, je Kate, tako meni Sunčičeva, ugled s svojo dosedanjo zvezo z Williamom povrnila in povečala.
Naj se šov nadaljuje …
Kraljeva poroka je dejansko torej neki spektakel. Kot pravi Sunčičeva, ugled kraljeve družine v očeh ljudstva niha. S poroko kraljeva družina kaže tudi trdno medgeneracijsko vez med kraljico, ki je po besedah Sunčičeve varuhinja slavne preteklosti in tradicije, ter Williamom, prihodnostjo monarhije. "Pred poroko je tako kraljeva družina v očeh javnosti zelo pomembna, po poroki pa se bo morala za ohranitev pomena truditi, da se bo šov nadaljeval v neskončnost," zaključuje Sunčičeva.
KOMENTARJI (75)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.