Kitajska je danes še enkrat pozvala h koncu bojevanja v Libiji in izrazila globoko zaskrbljenost glede poročil o civilnih žrtvah ter posvarila pred humanitarno katastrofo.
Zračne napade v Libiji je ostro kritiziral tudi predsednik Ugande Yoweri Museveni in obtožil Zahod, da uporablja dvojna merila. Predsednik je še povedal, da je Zahod želel uvesti območje prepovedi letenja nad Libijo, hkrati pa si zatiska oči pred podobno situacijo v Bahrajnu in drugih državah s prozahodno vlado.
K prekinitvi ognja je že včeraj pozvala tudi Brazilija. Cilj operacije bi moral biti zaščita civilistov ter odpreti pot dialogu med libijsko vlado in njenimi nasprotniki, je povedal zunanji minister po obisku ameriškega predsednika v Braziliji. ''Obžalujemo izgubo civilnih življenj zaradi konfliktov v državi. Brazilska vlada upa, da bo do učinkovitega premirja prišlo čim prej in da se omogoči zaščito civilistov ter začetek dialoga,'' je povedal.
Turški premier Recep Tayyip Erdoğan je danes sporočil, da Turčija ne bo ''nikoli uperila orožja'' v Libijce in da bi operacijo morali voditi ZN.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je opozoril, da bi lahko vojaška akcija zahodnih sil v Libiji spodbudila mednarodni terorizem. "Če se bo položaj poslabšal, se bomo soočili z novimi primeri mednarodnega terorizma in drugimi dogodki, ki se jim želimo izogniti," je dejal. Izpostavil je potrebo po spoštovanju mednarodnega prava in opozoril, da "se je treba izogibati situaciji, ko z dvojnimi standardi spodbujamo novo jezo in izbruhe nasilja".
Ruski premier Vladimir Putin je na obisku v Sloveniji zanikal, da so v Kremlju neenotni glede ocen mednarodnega posredovanja v Libiji. Kot je dejal, zunanjo politiko Rusije vodi predsednik Dmitrij Medvedjev in on mora oblikovati stališče Rusije do tega vprašanja. Putin je namreč v ponedeljek resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki prepoveduje prelete nad Libijo in s tem daje podlago za vojaško akcijo proti libijskemu režimu, označil za "srednjeveški poziv h križarski vojni", Medvedjev pa je te besede označil za nesprejemljive. Zdaj je bistveno predvsem razmišljanje o rezultatih bombardiranj in vse večjem številu žrtev, je še poudaril Putin in dejal, da morajo vsi, ki so odgovorni za smrti civilistov v Libiji, moliti za odrešitev njihovih duš.
Slovenski premier Borut Pahor je izpostavil, da Slovenija podpira resolucijo Varnostnega sveta ZN, ki je uvedla območje prepovedi letenja nad Libijo in "vse potrebne ukrepe" za zaščito civilistov. Ocenil je, da bi bilo koristno, če bi VS čim prej natančneje določil politične cilje mednarodne intervencije, s tem pa tudi okvir vojaškega posredovanja.
Pri tem se je zavzel, da bi VS "ohranil doseženo soglasje mednarodne skupnosti in da ne bi prišlo do erozije soglasja, da je bila vzpostavitev območja prepovedi letenja potrebna". Nikakor pa ne sme priti do vtisa v arabskem svetu, da je v Libiji posredoval Zahod, je opozoril Pahor. "Zato mora dati VS ZN jasen mandat glede političnih ciljev in glede vojaškega ukrepanja za dosego teh ciljev," je izpostavil. "Potrebnega bo več političnega napora, ki pa se nam bo zagotovo obrestoval," je prepričan slovenski premier.
Alžirski zunanji minister Mourad Medelci pa je povedal, da so napadi, ki jih izvajajo Zahodne sile na Gadafijevo vojsko, nesorazmerni in da obstaja grožnja, da bodo še poslabšali krizo, poroča Al Arabia. Meni še, da je intervencija "neprimerna" in se mora takoj končati.
KOMENTARJI (57)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.