Ameriške nosečnice so od aprila, ko se je začela pandemija, predstavljale približno šest odstotkov vseh okuženih s to boleznijo v ZDA, medtem ko predstavljajo v celotni populaciji le enoodstotni delež. To sredo se bo sestal ameriški zvezni svetovalni odbor za cepiva in odločal o tem, katere skupine prebivalstva naj bodo jeseni prve cepljene proti virusu nove gripe. Na vrhu seznama so zagotovo zdravstveni delavci, ki bi imeli ključno vlogo v boju proti pandemiji prašičje gripe, če bi se ta še zaostrila.
Kot poročajo tiskovne agencije, pa bi se lahko na tem seznamu znašle tudi nosečnice. Morebitna večja verjetnost, da se nosečnice okužijo z novo gripo ter tudi da se pri njih razvije hujša oblika bolezni, naj bi bila sicer še posebej vroče vprašanje v Evropi, potem ko so britanski in švicarski zdravniki pred dnevi namignili, da bi bilo dobro, če bi ženske zaradi pandemije za nekaj časa odložile načrtovano nosečnost, poročajo mediji. Večina jih sicer tovrstne pozive ocenjuje kot neupravičene, saj lahko pandemija traja tudi več kot leto dni, vendarle pa se strinjajo, da obstaja precejšnje zdravstveno tveganje.
Tudi Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v nedavnem poročilu opozorila, da obstaja pri nosečnicah večja nevarnost, da se bolezen zaostri in da morda celo pride do spontanega splava ali smrti, še posebej v drugem in tretjem trimesečju. Kljub temu WHO zaenkrat ni predlagala prioritetnega cepljena za nosečnice.
Tajska: Otrok se je z virusom okužil v maternici
Tajski zdravniki so sporočili, da se je v državi rodil otrok, ki se je z virusom nove gripe okužil že v maternici, poroča tiskovna agencija Reuters.
Zdravniki so pri 24-letni nosečnici posumili na prisotnost virusa. Testi so sum tudi potrdili. Čeprav je bila ženska v sedmem mesecu nosečnosti, so se odločili, da takoj opravijo carski rez. Takšno odločitev so sprejeli, ker niso vedeli, kako bi virus vplival na še nerojenega otroka. Prav tako še ni znano, ali zdravila vplivajo na razvoj otroka.
"Otrok je stabilen. Gre za prvi primer, da se je virus prenesel z matere na njenega še nerojenega otroka," je dejal predstavnik bolnišnice v provinci Ratchaburi. Mati otroka je v bolnišnici, Reuters pa poroča, da je njeno zdravstveno stanje resno. Omenjena tiskovna agencija tudi poroča, da so lokalni mediji sporočili, da so v ZDA zabeležili že tri primere prenosa virusa z matere na nerojenega otroka.
Tajska je zabeležila že 44 smrtnih primerov zaradi okužbe z virusom, okuženih pa je 6.700 oseb. Časopisi poročajo, da se ministrstvo za zdravje pripravlja na težko nalogo. Javnosti namreč morajo sporočiti, da se je številka smrtnih primerov zvišala na 66, poroča Reuters.
Nosečnico z novo gripo rešujejo na Švedskem
26-letna nosečnica iz Škotske je dobila izjemno hudo reakcijo na virus nove gripe H1N1, zato so jo že minuli teden hospitalizirali in jo podvrgli procesu zunanje ventilacije pljuč. Ker zgolj to ni bilo dovolj, so ji strokovnjaki nato predpisali postopek zunajtelesne membranske oksigenacije, s katero kri zunaj telesa obogatijo s kisikom. Zdravi se na Švedskem.
Julija so zdravniki v Madridu prav tako odkrili okužbo pri eni nosečnici. Ker se je njeno stanje močno slabšalo, so ji v 28. tednu nosečnosti naredili carski rez. Otrok se je rodil zdrav, mati pa je dan po porodu umrla. Poročila o vzroku njene smrti še niso objavili.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.