V francoskem Cannesu se je začel vrh skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev G20. Svetovni voditelji so ure pred začetkom vrha izkoristili za dvostranska srečanja. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy se je sestal z ameriškim predsednikom Barackom Obamo, pred tem pa se je srečal s kitajskim predsednikom Hujem Džintaom. Ta je poudaril, da mora Evropa razrešiti krizo.
Razreševanje evropske dolžniške krize mora biti v prvi vrsti skrb Evrope, je Hu dejal Sarkozyju. Kitajska, drugo največje svetovno gospodarstvo in velika vlagateljica v evropske obveznice, je sicer že v preteklih dneh večkrat pozvala Evropo, naj uredi svoje zadeve, poročajo tuje tiskovne agencije.
Evropski voditelji so se v preteklih dneh na Kitajsko obračali z upanjem, da bo ta z investicijami pomagala okrepiti začasni sklad za stabilnost evra. Peking ni še ničesar obljubil, saj se o naložbah menda ne more odločati brez natančnejših podatkov. A predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei je v sredo ponovil, da je Kitajska pripravljena pretehtati načine za spopad z dolžniško krizo. "Kitajska je bila in bo še naprej velik vlagatelj v evropski trg," je dejal.
Li Dakoui, član odbora za monetarno politiko kitajske centralne banke, je medtem v pogovoru za francoski dnevnik Le Figaro potrdil ugibanja, da bi Kitajska utegnila v okviru krepitve posojilne sposobnosti sklada za zaščito evra (EFSF) prispevati do 100 milijard evrov. Pri tem morajo biti v Pekingu prepričani, da bo okrepljeni mehanizem deloval in da Kitajski ne bo treba skrbeti za varnost svoje naložbe.
Poznavalci sicer pravijo, da je napovedani kitajski prispevek v luči dejstva, da devizne rezerve azijske velikanke znašajo okoli 3200 milijard dolarjev, precej majhen in ne bo bistveno prispeval k oblikovanju dovolj trdnega obrambnega zidu pred širitvijo dolžniške krize. Kitajska ima že v lasti za okoli 550 milijard dolarjev (okoli 400 milijard evrov) naložb v evrske instrumente.
Pred začetkom usklajevalni sestanek
Voditelji Kitajske, Brazilije, Indije, Rusije in Južnoafriške republike (t. i. skupine Brics) so se pred začetkom vrha G20 srečali na usklajevalnem sestanku, da bi se dogovorili o skupnih stališčih.
Sicer pa je v Cannes prispel tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki se je najprej na štiri oči sestal z gostiteljem vrha, francoskim predsednikom Sarkozyjem. Ameriški predsednik se je še pred začetkom zasedanja sestal z nemško kanclerko Angelo Merkel, medtem pa je Sarkozy vodil srečanje s predstavniki Nemčije, Italije, Španije, evropskih institucij, Mednarodnega denarnega sklada (IMF) in Evropske centralne banke (ECB).
Za ZDA najpomembnejše okrevanje svetovnega gospodarstva
Pred vrhom G20 v Cannesu je ameriški predsednik Obama dejal, da je potrebno še veliko storiti za rešitev finančne krize v evroobmočju. Obama že nekaj tednov govori, da je trenutno najpomembnejša naloga na poti k stabilizaciji svetovnih gospodarskih razmer razrešitev dolžniških težav v območju evra. Neredki opazovalci pri tem menijo, da gre tudi za način odvračanja pozornosti od domačih gospodarskih težav. Najmočnejši svetovni voditelj je pri tem stališču vztrajal tudi danes.
Pri tem je zatrdil, da je Unija naredila nekaj pomembnih korakov k celoviti rešitvi za težave v območju skupne valute, na zasedanju voditeljev držav G20 pa bi morali po njegovih besedah doreči podrobnosti, kako se bo sprejeti dogovor čim prej prenesel v prakso.
Sarkozy je po drugi strani po srečanju z Obamo zatrdil, da sta prišla do "skupne analize" problematike, kako bi finančni sektor lahko prispeval k razrešitvi današnjih kriznih razmer v svetovnem gospodarstvu. "Primerjala sva najini stališči in mislim, da sva našla skupno analizo o potrebi po tem, da mora finančni sistem prispevati k reševanju današnje krize," je dejal Sarkozy. Obamo je pohvalil za razumevanje, tudi o spornem vprašanju davka na finančne dejavnosti, a natančnejše vsebine ni razkril.
Tudi pogovori glede davka na finančne transakcije
Merklova in Sarkozy sta se pred začetkom delovne večerje voditeljev G20 dotaknila tudi pogovorov glede davka na finančne transakcije. Nemška kanclerka je pojasnila, da ostajajo stališča glede predlogov Nemčije in Francije še naprej zelo različna.
Tudi Sarkozy je zatrdil, da se nima smisla pretvarjati, da obstaja soglasje glede tega vprašanja. "Nekatere države mu ostro nasprotujejo, a vsaj Brazilija in Argentina sta dejali, da načeloma nimata zadržkov," je povedal.
Kot je napovedal, se bodo sedaj nadaljevali pogovori s tema dvema državama o oblikovanju skupine držav, ki bodo prevzele vodilno vlogo pri spodbujanju uvedbe tega davka, ki je "tehnično možen, finančno neizogiben in absolutno ključen z moralnega stališča".
Razprave v okviru vrha G20 so se začele z delovnim kosilom, ob katerem so voditelji razpravljali o okrevanju svetovnega gospodarstva. Preostale teme, kot so trgovina, devizni tečaji in svetovno upravljanje, bodo na dnevnem redu srečanj, ki bodo potekala pozneje.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.