Za ciklonsko bombo danes na območje spet prihaja huda zmrzal, ki je zajela večino ZDA vse od božiča, temperature pa se bodo za kratek čas dvignile nad ničlo šele v torek. Po neurju se danes na severovzhodu nadaljuje močan veter, temperature pa se bodo čez noč spet spustile na okrog 20 stopinj pod ničlo, ponekod še nižje.
Zaradi neurja je bilo v četrtek brez elektrike najmanj 100.000 odjemalcev, letalske družbe so odpovedale 5000 poletov, nekaj jih bodo še danes, letališči La Guardia in JFK v New Yorku pa so zaradi snega in vetra za nekaj ur zaprli.
Neurje je posebej prizadelo Boston, kjer je meter visok val plime zalil pristaniška območja in gasilci so morali iz vozil reševati neprevidne voznike, ki so bili na cestah.
Poplavljena je bila v bistvu celotna obala države Massachusetts. Boston je potem pokrila pol metra debela snežna odeja, ki naj bi se dolgo obdržala.
Grayson je pihal s sunki do 113 kilometrov na uro, kar je močno oviralo cestni in železniški promet. V prometnih nesrečah v Severni in Južni Karolini so umrle najmanj štiri osebe, ena pa v Pensilvaniji. Mrzlo vreme je od božiča tako zahtevalo najmanj 14 življenj, med njimi so tri osebe izjemno nizkim temperaturam podlegle v Teksasu.
Železnica Amtrak je skoraj ustavila ves promet, newyorška podzemna železnica, ki je tudi sicer v katastrofalnem stanju, pa je imela dodatne zamude in odpovedi.
V nesrečah, povezanih s snegom, umrlo več ljudi
Najmanj sedem ljudi je umrlo v nesrečah, ki so povezane z vremenom. Štirje ljudje so umrli v Severni in Južni Karolini, ko so njihova vozila zdrsnila z zasneženih cest. Smrtna žrtev je bila tudi v Philadelphii, ko se avtomobil ni mogel ustaviti na koncu strmega zasneženega klanca in je trčil v potniški vlak. Ena oseba v vozilu je umrla, na vlaku pa ni bilo poškodovanih.
V Virginii je deklico, ki se je sankala, zbil poltovornjak, 75-letnega moškega pa je zbil snežni plug. Oba so odpeljali v bolnišnico, kjer pa sta zaradi poškodb umrla.
Zaradi mraza legvani popadali z dreves
Posebne vrste pojav pa so doživljali na Floridi in to v predmestju vročega Miamija na jugu, od koder poročajo o kuščarjih, ki so padali z dreves. Legvani namreč hibernirajo, ko temperature padejo pod pet stopinj Celzija.
Kuščarji so hladnokrvne živali, ki postanejo manj aktivni, ko temperature padejo na okoli 10 stopinj Celzija, pravi Kristen Sommers iz Komisije za ohranjanje rib in divjih živali na Floridi. Ko pa se temperature spustijo še nižje, pa kuščarji, med drugim tudi legvani, otrpnejo. "Prehladno je, da bi se premikali," pravi Sommersova.
Niso pa samo kuščarji tisti, ki hibernirajo zaradi mraza. Tudi morske želve otrpnejo, ko se temperature spustijo. Biologi jih zato te dni rešujejo, saj jih morje naplavi v bližino obale. Legvanov pa na podoben način ne bodo reševali, pač pa ljudem svetujejo, naj jih pustijo pri miru, saj bi lahko postali agresivni, če se zbudijo iz "zimskega spanja". Ko se bodo temperature dvignile, se bodo spet začeli premikati.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.