ZDA so popolnoma prepričane, da je sirski režim Bašarja al Asada v boju proti upornikom uporabil kemično orožje in mora za to odgovarjati, pravi podpredsednik Joe Biden. Ameriška vojska je tudi že pripravljena na posredovanje, čaka pa le še na ukaz predsednika Baracka Obame.
Na posredovanje so pripravljene tudi ameriške zaveznice, kot sta med drugim Velika Britanija in Francija. Avstralija, ki bo prihodnji mesec prevzela vodenje Varnostnega sveta Združenih narodov, pa je načrt za vojaško akcijo prav tako podprla, tudi v primeru, če v VS ne bo soglasja o tem.
Včeraj je ameriški obrambni minister Chuck Hagel dejal, da so ameriške sile pripravljene na posredovanje, če bo to ukazal Obama. Predstavnik Bele hiše Jay Carney pa je že v ponedeljek dejal, da bi bilo bizarno razmišljati, da je kdo drug kot režim uporabil kemično orožje proti svojemu narodu.
Pretekli teden naj bi namreč po poročilih upornikov sirska vojska s kemičnim orožjem napadla predmestja Damaska, pri čemer naj bi umrlo več kot 1300 ljudi, med drugim tudi civilisti, ki so v času napada še spali.
"Nobenega dvoma ni o tem, kdo je odgovoren za takšno hinavsko uporabo kemičnega orožja v Siriji: sirski režim," je sinoči dejal Biden.
Obama se je sinoči sestal s svojimi svetovalci za nacionalno varnost, sestanek pa je vodila glavna svetovalka na tem področju Susan Rice. Carney je dejal, da se mora Obama še odločiti glede vojaške akcije, a je namignil, da je le malo možnosti, da se za njo ne bo odločil. Je pa povedal, da verjetno cilj akcije ne bo zamenjava režima in strmoglavljenje al Asada, temveč bodo napadi omejeni.
Varnostni svet o resoluciji, ki jo predlaga London
Tudi britanska vojska že pripravlja načrte. Premier David Cameron je prav tako dejal, da bi morali biti napadi specifični in ne bi smeli zaveznic potisniti globlje v sirsko državljansko vojno.
Britanski nacionalni varnostni svet je soglasno podprl intervencijo v Siriji, je še sporočil Cameron. ''Nacionalni varnostni svet se je soglasno strinjal, da je uporaba kemičnega orožja s strani Asada nesprejemljiva, in svet tega ne bi smel prezreti,'' je dodal.
Cameron, ki je z Obamo včeraj govoril že drugi dan zapored, je za četrtek tudi sklical parlament, pogovarjali pa se bodo o položaju v Siriji.
Francoski parlament bo o razmerah v Siriji razpravljal prihodnjo sredo, 4. septembra, vse več pozivov po razpravi o Siriji pa je tudi v ameriškem kongresu. A kongres je do 9. septembra na počitnicah.
Avstralski zunanji minister Bob Carr pa je dejal, da se bo Avstralija zavzemala za rešitev v okviru Varnostnega sveta ZN, vendar pa, če tam ne bo mogoče doseči soglasja, njegova država podpira tudi akcijo, ki ne bo imela mandata VS ZN.
Nemčija pa je Rusijo pozvala, naj podpre resolucijo, ki jo bo predlagala Velika Britanija, a namestnik ruskega zunanjega ministra Vladimir Titov je dejal, da bo treba najprej počakati na poročilo inšpektorjev ZN.
Svetovne velesile o resoluciji o Siriji
Diplomati petih stalnih članic Varnostnega sveta Združenih narodov – Velike Britanije, Kitajske, Francije, Rusije in ZDA – so danes razpravljali o britanskem predlogu resolucije o Siriji, ki bi predstavljala pravno podlago za vojaško posredovanje proti režimu sirskega predsednika. Pogovori so potekali za zaprtimi vrati.
Rusija naj bi po poročanju BBC vztrajala, da morajo inšpektorji ZN, ki v Siriji preiskujejo navedbe o napadu s kemičnim orožjem, pred razpravo o kakršni koli resoluciji zaključiti svoje delo.
Srečanje so strani dejansko zaključile brez kakršnega koli znamenja, da bi 15-članski VS ZN utegnil v kratkem glasovati o resoluciji. Veleposlanika Rusije in Kitajske sta pogovore zapustila po 75 minutah. Predstavniki ZDA, Velike Britanije in Francije so srečanje sicer nadaljevali, a ob zaključku niso dajali izjav.
Kot je napovedal britanski zunanji minister William Hague, bi se lahko pogovori na Združenih narodih o odzivu na krizo v Siriji nadaljevali "v prihodnjih dneh". Tudi če do dogovora ne bi prišlo, ima mednarodna skupnost vseeno dolžnost ukrepati, je vztrajal.
ZDA so prepričane, da je resolucija obstala v VS ZN zaradi ruske "nepopustljivosti". "Glede na rusko nasprotovanje kakršnemu koli pomembnemu dejanju Sveta glede Sirije ne vidimo poti naprej," je po zaključku pogovorov sporočila tiskovna predstavnica State Departmenta Marie Harf.
Kaj pa mednarodno pravo?
"Mislim, da je mednarodno pravo glede tega precej jasno. Mednarodno pravo pravi, da je vojaško posredovanje mogoče šele po tem, ko ga odobri Varnostni svet. To je tisto, kar pravi mednarodno pravo," je v Ženevi dejal posebni odposlanec Združenih narodov za Sirijo Lakhdar Brahimi. Ob tem dodaja, da ne ve, kako se bodo odločili Američani, "vendar pa je mednarodno pravo glede tega zelo jasno".
Naj inšpektorji na terenu opravijo svoje delo
Sicer pa so inšpektorji Združenih narodov, ki so v Sirijo prispeli, da bi preverili poročanja o uporabi kemičnega orožja, do danes odložili odhod na eno izmed območij v okolici Damaska. Danes zjutraj so spet krenili na teren in prišli do območja vzhodno od Damaska, kjer naj bi bilo pretekli teden uporabljeno kemično orožje. Tam so vzeli vzorce in se nato vrnili v hotel.
Sirski konvoj ZN je od Ban Ki Muna zahteval, naj ukaže preiskovalcem ZN, ki so trenutno v Damasku, naj preiščejo tri napade sirskih upornikov na vojsko, med katerim so vojaki vdihovali strupen plin.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun pa je med obiskom v Haagu dejal, da je treba dati inšpektorjem dovolj časa, da ugotovijo, ali je kemično orožje res uporabila režimska vojska. Dodal je, da so fotografije domnevnih napadov z bojnimi plini, ki so pretekli teden preplavile svet, neprimerljive z vsem, kar smo videli v tem stoletju.
"Pomembno je, da se najprej ugotovijo dejstva. Ekipa preiskovalcev ZN je na terenu, da to stori. Le nekaj dni po napadu so že zbrali nekaj vzorcev ter zaslišali žrtve in priče. Ekipa potrebuje čas, da opravi svoje delo," je pojasnil in dodal, da bo več znanega čez štiri dni.
Obsodba že pred poročilom
Zahodni voditelji so skupaj z Arabsko ligo Asadov režim že obsodili uporabe kemičnega orožja, še preden so inšpektorji pokazali kakršno koli poročilo. Pri tem jim nasprotujeta Rusija in Kitajska, sicer stalni članici Varnostnega sveta.
Predsednik uporniške Sirske nacionalne koalicije Ahmad Džabra se je v Istanbulu sestal s predstavniki 11 držav, vključno z ameriškim veleposlanikom v Siriji Robertom Fordom. Uporniki naj bi predlagali tarče za raketne in bombne napade. "Opoziciji je bilo jasno povedano, da bi lahko akcijo, s katero bi preprečili nadaljnjo uporabo kemičnega orožja, izvedli že v prihodnjih dneh," je povedal eden izmed udeležencev sestanka.
Tako se zdi, da so načrti usmerjeni predvsem v napade z raketami, treba pa je vedeti, da je med prebivalci zahodnih držav zelo nizka podpora morebitni napotitvi kopenskih sil v Sirijo.
Napad lahko pričakujemo že v naslednjih dneh
Kdaj natančno naj bi se napad zahodnih sil zgodil, je za zdaj težko napovedati, skoraj zagotovo pa bo sledil ameriškemu poročilu obveščevalnih služb, ki bo po pričakovanjih za uporabo kemičnega orožja obtožil Asadov režim. Neki ameriški uradnik je dejal, da bodo izsledki poročila na tej točki zgolj formalnost, predstavili pa naj bi jih še ta teden.
Med tem pa Damask ostro zavrača očitke, da je uporabil plin proti svojim državljanom, in napoveduje silovit odpor v primeru napadov. Zato so vse bolj zaskrbljeni tudi prebivalci Damaska. "Vedno sem podpirala posredovanje od zunaj, vendar pa sem zdaj, ko je videti resnično, zaskrbljena, da bi se lahko kaj zgodilo moji družini," je dejala Zaina iz Damaska, ki pravi, da jo je vojaškega posredovanja vse bolj strah.
Rusija svari pred posledicami morebitnega napada
Rusko zunanje ministrstvo pa je sporočilo, da je Brahimija opozorilo, da bi napad na Sirijo zaradi domnevne uporabe strupenih plinov, destabiliziral državo in celotno regijo. Z Brahimijem je po telefonu govoril zunanji minister Sergej Lavrov, ki je tudi zavrnil besede ameriškega kolega Johna Kerryja, ki je trdil, da so za uporabo kemičnega orožja odgovorne sirske oblasti. Hkrati je ruski minister pozval k podrobni in poglobljeni izmenjavi informacij o spornih napadih. Sicer pa je tudi Rusija iz Sirije včeraj evakuirala 75 svojih državljanov, ki so želeli zapustiti državo. Skupno pa je letos Sirijo zapustilo že 730 ruskih državljanov.
Tudi Iran opozarja pred hudimi posledicami
Oglasil se je tudi iranski vrhovni voditelj Ajatola Ali Hamenej, ki je dejal, da bi bila ameriška intervencija v Siriji katastrofalna za celotno regijo. Hamenej je namreč, čeprav je arabske vstaje na Bližnjem vzhodu in na severu Afrike v zadnjih letih podpiral ter jih poimenoval "islamsko prebujenje", podprl al Asada v boju proti upornikom. "Regija je kot shranjen smodnik, zato prihodnost ni predvidljiva," je dejal.
Iran namreč skrbi, da bi v primeru padca al Bašarjevega režima na njegov položaj prišli zavezniki Zahoda ali pa skrajni suniti, ki so povezani s Savdsko Arabijo. Ne glede na to, kdo od dveh omenjenih skupin bi prevzel oblast, bi ga iranske šiitske oblasti obravnavale kot sovražnika.
"Iran kot žrtev kemičnega orožja ne tolerira uporabe takšnega orožja. Hkrati pa tudi ne dovoljuje skupini držav, da si jemlje pravico, da se spusti v vojno v regiji," pa je dejal iranski zunanji minister Mohamed Džavad Zarif.
Medtem pa je Kitajska tiskovna agencija opozarjala na to, kako so se ZDA leta 2003 pred vdorom v Irak opravičevale z lažnimi obveščevalnimi podatki, hkrati pa je opozorila, da si ZDA na nelegalen način prizadevajo za zamenjavo sirskega režima.
Priprave na morebitno mednarodno posredovanje so v teku
Izrael je začel z vpoklicem vojaških rezervistov zaradi potencialne grožnje iz Sirije. Koliko so jih vpoklicali, ni znano. Vojaški radio je poročal, da vojska premika sisteme za obrambo pred raketami železna kupola na severu ter eno baterijo sistema patriot na zahodu.
Pripravljajo pa se tudi v Siriji. Al Asad naj bi evakuiral večino osebja iz vojaških in varnostnih oporišč v središču Damaska, poročajo tamkajšnji prebivalci. Medtem pa se na mednarodno intervencijo pripravljajo tudi prebivalci Damaska. Kopičijo si zaloge hrane in iščejo nastanitev čim dlje od možnih ciljev napada. V trgovinah tako množično kupujejo kruh, konzerve in drugo hrano, največje povpraševanje pa je po baterijah in vodi.
Vajgl: Večina poslancev ne podpira vojaške intervencije v Siriji
Evropski poslanec Ivo Vajgl je v sporočilu za javnost zapisal, da EU dosledno podpira politično rešitev krize v Siriji in nepristransko ugotavljanje dejstev, ko gre za uporabo bojnih plinov, vendar pa mora dopuščati, da posamezne države članice pod vodstvom ZDA postavljajo svet pred izvršeno dejstvo, nov vojaški spopad z nepredvidljivimi posledicami.
Razprava je pokazala, da velik del poslank in poslancev Evropskega parlamenta, ki so sodelovali na seji odbora, ne podpira vojaške intervencije v Siriji, ker ni zasnovana na zanesljivih podatkih, in ker nima mednarodno-pravne podlage.
KOMENTARJI (172)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.