
V zadnjih dneh smo uporabniki družbenih omrežij lahko priča številnim objavam videoposnetka z naslovom KONY 2012. Dokumentarni film, ki je imel v pičlih dveh dneh preko štiri milijone ogledov, danes pa jih premore že več deset milijonov, je pravzaprav kampanja svetovne humanitarne organizacije Nevidni otroci, s katero želijo aktivisti širnemu svetu predstaviti Josepha Konyja, vodjo afriške uporniške vojske Gospodove odporniške armade (LRA), znotraj katere nedolžne otroke vzgajajo v "ubijalske stvore“.
Dokumentarec prikazuje vojno v Ugandi iz perspektive bivšega člana LRA Jacoba in sina ameriškega producenta Jasona Rusella. Zgodba je osredotočena na težave otrok, ki jih z grožnjami, da bodo drugače postali spolni sužnji, silijo v vojsko. Po navedbah v filmu naj bi LRA na tak način rekrutirala okoli 30.000 nedolžnih otrok.
Predstavniki organizacije želijo s polurnim videom javnost spomniti na krvave zločine in doseči, da Konyju sodi mednarodno sodišče za vojne zločine. Kot pravijo aktivisti, gre za pomoč pri promoviranju imena KONY, ki je sicer morilec in ugrabitelj številka ena na svetu, ter željo po njegovi aretaciji in koncu ugrabitev, posilstev, umorov. Trdijo namreč, da Kony s svojimi pomagači ugrablja otroke v Afriki, jih sili v prostitucijo, jim da orožje ter jih prisili, da ubijajo celo svoje starše. Zaradi velikega interesa za ogled filma se je spletna stran organizacije že večkrat sesula, pravijo, na Facebooku pa beležijo že preko 500.000 povezav s priljubljenega spletnega mesta YouTube.
Poglejte si video, ki je pretresel svet.

Kako močna je LRA?
Po poročanju tujih medijev dosedanja poročila ameriškega zunanjega ministrstva pravijo, da omenjena organizacija in tudi nekatere druge pretiravajo glede števila zločinov, za katere naj bi bil odgovoren Kony. Kljub temu da je Organizacija Združenih narodov v torek sporočila, da je LRA na severovzhodni regiji Demokratične republike Kongo začela nove napade po začasnem premirju v drugi polovici leta 2011, je tiskovni predstavnik stabilizacijske misije Združenih narodov v Kongu Mounoubai Madnod ob tem dejal, da vojska, ki jo je Afriška unija označila za teroristično organizacijo, postaja vse šibkejša. Kot meni, gre za zadnje izdihljaje umirajoče organizacije, saj naj bi imela LRA le še okoli 200 članov.
Na lov za uporniško vojsko, ki se je v poznih devetdesetih letih prejšnjega stoletja razširila na severu Ugande, so se oktobra lani podali tudi ameriški vojaki. Predsednik ZDA Barack Obama je tedaj v osrednjo Afriko napotil 100 vojakov, ki pomagajo loviti voditelja Gospodove odporniške armade Josepha Konyja.

Kony, ki se je najverjetneje rodil leta 1961 v severni Ugandi, se ima za krščanskega verskega voditelja, prek katerega bog sporoča svojo voljo. Zloglasno Gospodovo odporniško armado je Kony ustanovil leta 1986 na severu Ugande. V 25 letih bojev je versko blazna skupina, katere moč temelji na okrutnosti otroških vojakov, pobila in pohabila več deset tisoč ljudi, ugrabila sto tisoč otrok in v beg pognala dva milijona ljudi. Njegova armada je bila kasneje po porazih in dezertacijah že tik pred podpisom mirovnega sporazuma z vlado v Kampali, a se je Kony leta 2008 premislil in znova okrepil delovanje. Le v tem času naj bi po nekaterih informacijah zloglasna otroška vojska pobila več kot 2.400 ljudi, več kot 3.400 pa naj bi jih ugrabila. Po neuradnih podatkih Združenih narodov je bilo lani zaradi delovanja LRA-ja v osrednji Afriki z domov pregnanih okoli 380.000 ljudi. Proti njemu je zaradi zločinov proti človečnosti vložena obtožnica na Mednarodnem kazenskem sodišču v Haagu.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.