Pred dnevi so svet obšle fotografije z Marsa, ki so v nekaterih znova vzbudile misel, da obstaja življenje na drugih planetih. Na posnetkih Nasinega vesoljskega vozila Curiosity, ki je na Marsu pristalo 6. avgusta in začelo iskati dokaze o mikrobiološkem življenju na tem planetu, je nad površjem v zraku videti nenavadne predmete. Ljubitelji neznanih letečih predmetov so bili nad fotografijami naravnost navdušeni. Prepričani so, da je Nasa v svoje objektive tokrat resnično ujela Nezemljane.
Eden od predstavnikov omenjene vesoljske agencije Steven Sell je dejal, da so predmeti, ki so vidni na slikah, najverjetneje le posledica njihovega pristanka na površini Marsa. "Dokaz, da je to nekaj, kar smo povzročili sami, je dejstvo, da se 45 minut pozneje na enakem posnetku omenjenih predmetov oziroma sledi na nebu ne vidi več," je pojasnil.
Nasa s spletne strani odstranila video, ki buri duhove
Nasino pojasnilo pa nikakor ni zaustavilo novega vala razburjenja. Nekaj dni po objavi fotografij so namreč v javnost prišli tudi videoposnetki z rdečega planeta. Kljub temu, da jih je Nasa po slabih desetih minutah od objave odstranila s spletne strani, so kmalu pristali na priljubljenem YouTubu. Videoposnetki prikazujejo, kako površje Marsa nenadoma preleti neki bliskajoči predmet, ki vmes rahlo spreminja smer, nato pa iz kadra izgine v neznano. Nasa posnetkov še ni komentirala, lovci na NLP-je pa so po poročanju tujih medijev prepričani, da vesoljske ladje spremljajo in nadzirajo pravzaprav naše otroške korake v vesolje. Kdo ima prav in kdo ne, presodite sami!
Curiosity bo na Marsu deloval eno marsovsko leto
Na roverju, ki naj bi posnel nenavaden pojav, je za raziskovalne namene poleg 17 kamer nameščenih več deset izjemno občutljivih instrumentov, ki jih potrebuje za raziskovanje. Vozilo ima dva detektorja za radiacijo in za odkrivanje morebiti v kamnine ujeto vodo, opremljen pa je tudi s številnimi napravami, ki s pomočjo rentgenskih žarkov določajo mineralno sestavo tal in kamnin ter analizirajo vzorce, da bi našli sledi organskih spojin in vode v spodnjih plasteh. Prvi testni vzorec tako imenovanega laserja ChemCam je bil kamen, ki pa ni imel nobene znanstvene vrednosti.
Vozilo svoje ugotovitve sporoča prek vesoljske mreže, njegov signal pa lovijo ogromne komunikacijske antene v Kaliforniji, Avstraliji in Španiji. Signal med Zemljo in Marsom potuje od pet do 20 minut, odvisno v kakšnem položaju na orbiti sta planeta. Da vse to deluje, Curiosity porablja električno energijo iz baterije, ki jo napolnjuje razpadanje plutonija 238.
Radovedneževa misija je tudi preveriti, ali je Mars kadar koli gostil kakršno koli obliko življenja in ali bi lahko na Marsu nekega dne preživeli tudi ljudje. Rover bo deloval eno marsovsko leto oziroma skoraj dve naši leti.
KOMENTARJI (335)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.