Trenutna dramatična migrantska kriza predstavlja nepredstavljivo grožnjo tako s humanitarnega kot tudi z varnostnega vidika. Voditelji so pri tem pozvali k dialogu in dogovoru za boljšo zaščito zunanjih meja EU in za znatno zmanjšanje pritiska migrantov na države v regiji, so zapisali v sklepno izjavo prvega izrednega vrha procesa Brdo Brioni, ki ga vodita slovenski predsednik Borut Pahor in njegova hrvaška kolegica Kolinda Grabar-Kitarović.
Pozvali so tudi h krepitvi stabilnosti, varnosti in blaginje za države Jugovzhodne Evrope. "Prav v času povečanih tveganj voditelji procesa Brdo Brioni in visoki gostje sporočamo: Storili bomo vse, kar je v naši moči, da ohranimo in okrepimo sodelovanje v prid miru, varnosti in blaginje v luči evroatlantskih integracij," je po zaključku vrha v Zagrebu povedal Pahor in dodal, da "živimo v svetu, ki potrebuje dobre in vzpodbudne zgodbe". Proces Brdo Brioni je taka zgodba, je poudaril.
"Konsolidirana Evropa je možna le, če EU vključi vse države JV Evrope. Hrvaška in Slovenija bosta še naprej močno podpirali vse države procesa Brdo Brioni pri vključevanju v evroatlantske integracije in pri izvajanju reform," pa je po koncu srečanja dejala Grabar-Kitarovićeva.
"Odprta dvostranska in regionalna vprašanja je treba reševati konstruktivno in v skladu z mednarodnim pravom in njegovimi načeli," so še zapisali v zaključni izjavi, pod katero so se podpisali predsedniki Slovenije, Hrvaške, Srbije, Črne gore, Makedonije, Albanije, Kosova ter Bosne in Hercegovine. Podpisala sta se tudi ameriški podpredsednik Joseph Biden in predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Gost vrha v Zagrebu je bil tudi avstrijski predsednik Heinz Fischer.
Opozorili so, da nazadovanje določenih kandidatk pri približevanju EU krepi plodna tla za populizem in nestabilnost, "ki pogosto počivajo na nerešenih političnih in medetničnih napetostih".
Ameriški podpredsednik je ob tem opozoril, da je v regiji sicer še veliko odprtih problemov, a da je bil v zadnjih letih storjen velikanski napredek. Pohvalil je pravzaprav vse države, ki so se še nekaj let nazaj bojevale, zdaj pa sodelujejo za skupno dobro. Tudi on je poudaril, da brez integracije držav regije ne bo "celovite, svobodne in mirne Evrope".
Izpostavil je še, da ZDA podpirajo tudi politiko odprtih vrat zveze Nato. Pri tem je pohvalil zlasti napredek Črne gore, ki si obeta povabilo v članstvo že na srečanju zunanjih ministrov zavezništva v začetku decembra. Kot je dejal Biden, ZDA močno podpirajo, da do tega pride.
Poudaril je, da je njegov interes za Zahodni Balkan velik že več kot 25 let, pri tem pa ga, kot je izpostavil, močno podpira tudi njegov šef, predsednik ZDA Barack Obama.
Biden okrcal BiH
Okrcal je sicer BiH, ki zaostaja pri izvajanju reform. "Odlašanje s potrebnimi političnimi in gospodarskimi reformami je predolgo," je poudaril. "Ta regija ima ogromen potencial, vendar pa je preveč ovir zaradi drobnjakarstva na mnogih zadevah. Rak korupcije še vedno preži in krade ljudem priložnosti, ki jih tako potrebujejo," je še dodal ameriški podpredsednik.
Strogi varnostni ukrepi
Hrvaške varnostne sile so zaradi vrha procesa Brdo Brioni že nekaj dni v najvišji stopnji pripravljenosti. Posebni varnostni ukrepi veljajo tudi zaradi morebitnih terorističnih napadov, ki v zadnjem času grozijo Evropi. Za zagotavljanje varnosti na zagrebškem vrhu, predvsem pa zaradi obiska ameriškega podpredsednika Bidna, ki vedno predstavlja varnostni rizik in izziv, je Hrvaška vpoklicala več tisoč policistov. Varnostni načrt Bidenovega obiska izvajajo tudi v sodelovanju z ameriškim FBI.
Pod nadzorom radikalne islamske skupine
Da bi preprečili morebitni napad na Bidena so pod nadzorom vse radikalne islamske skupine v BiH in Srbiji.
Na strehah stavb so ostrostrelci, jaški so privarjeni. Prebivalci naselja ob letališču v Veliki Gorici morajo imeti danes do 20. ure zaprta vsa okna, ki gledajo proti letališču. Policija je tudi zahtevala, da morajo prebivalci spustiti rolete na oknih. Pozvala jih je tudi, naj ne gledajo skozi okna, ne fotografirajo, ne snemajo niti ne gledajo skozi okna z daljnogledi. Ni dovoljeno niti obešanje perila, je zapisano v obvestilih stanovalcem.
Srečanje predsednika Pahorja z Bidnom
Slovenski predsednik Borut Pahor se je pred formalnim začetkom vrha sestal z ameriškim podpredsednikom Bidnom, ki ga je v prvi vrsti pohvalil, da je dal pobudo za ta proces in da si prizadeva, da teče naprej. "ZDA imajo zelo velik interes za to regijo že zadnjih 25 let," je poudaril Biden in dodal, da je zelo pomembno, da se v eni sobi sestajajo vsi predsedniki držav Zahodnega Balkana. "To je velik dosežek. Sam si za to prizadevam že 25 let," je dejal ameriški podpredsednik.
Pahor je na drugi strani povedal, da je namen tokratnega srečanja v Zagrebu predvsem podpora evropski perspektivi državam v regiji in perspektiva članstva v Natu za tiste države, ki to želijo. In da ostanejo odprta vrata za vse, ki si želijo vstopiti. "To ohranja pri državah željo po reformah," je poudaril Pahor in izpostavil, da to ohranja tudi mir in stabilnost.
Slovenski predsednik je še povedal, da sta se z Bidnom pogovarjala tudi o migrantski krizi, kako zmanjšati število prebežnikov in "kako ukrepati skupaj, da to ne bo nastal velik humanitarni problem".
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.