Na republikanski konvenciji v ameriškem Clevelandu je nastopila soproga predsedniškega kandidata Donalda Trumpa, Melania Trump. Slovenka, ki je od leta 2005 poročena z milijarderjem, in se ji nasmiha mesto prve dame ZDA, se je doslej držala bolj v ozadju kampanje, tokrat pa je sama stopila na govorniški oder.
Njen nastop je požel veliko zanimanja, tudi pozitivnih odzivov. Namen je bil sicer jasen – kontroverznega 70-letnega bogataša, znanega po ostrem jeziku in tudi politično nekorektnih izjavah, s katerimi razburja celo v lastni stranki, predstaviti kot ljubečega človeka, ki mu je mar za Američane.
V 14-minutnem govoru je nekdanja manekenka spregovorila o svojem otroštvu v nekdanji komunistični državi v Evropi, o svojih starših, ki so ji privzgojili trdne vrednote, in o svoji poti v ZDA, kjer je tudi uradno dobila državljanstvo.
Dejala je, da je njen soprog srčen človek, odličen oče: "Rad ima svojo domovino. Ne bo vas razočaral, je velik vodja, ki ve, kako zaščititi svojo domovino. Razmišlja široko. Ta država potrebuje spremembe in Donald je edini, ki jih lahko prinese."
Trumpova je še dodala, da je Donald odločen, vendar pošten. Po njenem bo predstavljal vse ljudi, ne samo nekatere. Zase pa je dejala, da "bo počaščena, če bo postala prva dama, in da bo to funkcijo izkoristila, da pomaga ljudem, ki pomoč najbolj potrebujejo", še posebej jo zanimajo ženska vprašanja in zaščita otrok.
Medtem ko je Melania s svojim govorom požela velik aplavz, so se sicer hitro pojavili tudi kritiki. Nekateri so izpostavili, da je bil govor vsebinsko zelo podoben govoru Michelle Obama iz leta 2008, ko je njen soprog, trenutni ameriški predsednik Barack Obama, kandidiral za svoj prvi mandat.
Podobnost je na Twitterju komentiral celo nekdanji pisec govorov predsednika Obame, Jon Favreau: "Pa saj sta skoraj identična. Nekoga bo treba odpustiti." Nato pa je dodal, da so ga od vseh govorov na republikanski konvenciji "prekopirani stavki Melanie Trum še najmanj zmotili".
Ameriški mediji sicer poročajo, da naj bi Melania tekst govora ob pomoči tekstopisca pripravljala več tednov.
Med drugimi odmevnejšimi govorniki prvega dneva konvencije je bil predvsem nekdanji župan New Yorka, med drugim je bil na čelu mesta 11. septembra 2001 ob napadih na nebotičnika WTC, Rudy Giuliani. Ta je eden redkih pripadnikov "stare republikanske garde", ki javno in močno podpira Trumpa. "Je mož z velikim srcem, ki bo za ZDA naredil to, kar sem jaz naredil za New York," je dejal.
Prvi dan je bil tematsko posvečen varnosti, zato so spregovorili številni s tega področja. A je bolj kot razprava o varnosti, v javnosti odmeval poskus dela republikancev, ki so najbolj nezadovoljni s Trumpom, da zanetijo upor proti njegovi nominaciji.
Šlo je sicer že za vnaprej izgubljeno misijo, ki je bila kmalu zatrta, a podpora Trumpu je v stranki, kjer njegove kandidature še pred kakšnim letom niso jemali prav resno, vse prej kot enotna. Okoli njega republikance tako druži predvsem sovraštvo do Hillary Clinton, ki je zanje – sodeč po govorih na konvenciji – vir vsega zla.
KOMENTARJI (669)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.