S pomočjo videokonference so prometni ministri EU iskali rešitve za trenutno težko stanje v letalskem prometu in se odločili za letenje v varnih conah. Omilili so omejitve letenja in tako jutri od osmih zjutraj veljajo trije različni režimi letenja glede na koncentracijio prahu.
Rešitev prometnih ministrov predvideva, da se evropske države dogovorijo o uvedbi cone prepovedanega letenja, ki je letala ne bi smela prečkati. Tako zapora zračnega prostora posamezne države ne bi blokirala prometa v drugih državah.
Poleg te bo določena tudi druga cona, ki ne bo vplivala na večino letalskih operacij, čeprav bodo v njej še vedno manjše količine prašnih delcev. Režim letalskih operacij v tej coni bodo na usklajen način določili pristojni organi za letalstvo držav članic.
V tretji coni, kjer ni prisotnosti prašnih delcev, pa omejitev ne bo. Danes sprejeti sklepi bodo začeli veljati jutri ob 8. uri.
Eurocotrol v četrtek pričakuje normalizacijo
Evropska organizacija za varnost v letalskem prometu Eurocontrol je danes sporočila, da se bo letalski promet v Evropi po pričakovanjih normaliziral v četrtek. Zaradi vulkanskega pepela z Islandije so sicer danes po navedbah Eurocontrola odpovedali okoli 70 odstotkov letov.
"Če bodo stvari še naprej izgledale kot sedaj in če vulkan ne bo širil pepela v Evropo, se bomo verjetno v četrtek vrnili k normalnim operacijam," je sporočil direktor Eurocontrola Bo Redeborn, ki tudi pričakuje, da bi jih bilo lahko v torek opravljenih še 10 ali 15 odstotkov, še 10 do 15 odstotkov pa dan pozneje.
Na Britance rahlo posvetil žarek upanja
Britanci so sicer že pred odločitvijo prometnih ministrov sporočili, da bodo svoj zračni prostor odprli že jutri ob 6. uri zjutraj. Najprej bodo odprli zračni prostor nad Škotsko in nad severnim delom Anglije. Glede na torkove dnevne razmere pa se bodo odločili, ali bodo odprli zračni prostor nad celotno Anglijo in Walesom. A pristojni se zavedajo, da gre za dinamično situacijo in razmere je težko vnaprej oceniti. Na letalskih družbah zdaj ostaja, da čas, ko bo letalski prostor odprt, dobro izkoristijo. Britanska letalska družba British Airways naj bi sicer že nocoj pričela leteti.
Odločitev o zaprtju zračnega prostora preuranjena?
Odločitev prometnih ministrov bo sicer verjetno vsaj malo pomirila strasti letalskih družb, ki so na svojo roko izvedle poskusnih polete brez potnikov in pri tem niso naletele na težave.
Evropske letalske družbe so tako dvomile v upravičenost tako široke zapore zračnega prometa in so ostro kritizirale pristojne evropske oblasti za civilno letalstvo. Očitale so jim pomanjkanje koordinacije in vodstva, obenem pa trdile, da vulkanski pepel za letala ni tako nevaren, kot to v zadnjih dneh poudarjajo pristojne oblasti.
Tudi mednarodno združenje letalskih prevoznikov IATA je pred videokonferenco prometnih ministrov ravnanje članic EU označilo za neprofesionalno. Kot je v Parizu dejal predsednik združenja Giovanni Bisignani, ni bilo nobene ocene tveganja, posvetovanj, usklajevanja ali vodenja. Menil je, da bi morali zračne prostore takoj po preučitvi podatkov, zbranih na poskusnih poletih, odpreti, če seveda zbrana dejstva to dovoljujejo.
Letalske družbe dnevno izgubijo najmanj 150 milijonov evrov, je še povedal Bisignani in poudaril, da bi morali odločitve glede zapore sprejemati na podlagi dejstev in ne računalniških modelov.
Tudi piloti opozarjajo na nevarnost
Na pomembnost varnostnega vidika pa je opozorilo tudi Evropsko združenje kabinskega osebja (ECA). Združenje pravi, da ekonomski pritiski nikakor ne bi smeli ogrožati varnosti v letalskem prometu.
Predstavniki ECA, ki zastopa preko 38.000 pilotov in drugega kabinskega osebja, so poudarili, da so prav piloti tisti, ki lahko iz prve roke pojasnijo, kako uničujoč utegne biti vpliv vulkanskega pepela na letala, še posebej na letalske motorje. Ob tem so še dodali, da bi bile nastale gospodarske težave letalskih družb mogoče rešiti z različnimi finančnimi ukrepi, ki pa nikakor ne smejo ogroziti varnosti v letalskem prometu.
Potniki pa še vedno čakajo ...
In medtem ko se vodilni odločajo, kaj je prav in kaj ne, potniki še vedno čakajo. Odločitev ministrov bo vsaj nekaterim omogočila vrnitev domov, francoskim potnikom pa je na pomoč priskočila tudi francoska železniška družba SNCF. Ta je namreč napovedala, da bo znižala ceno za prevoz z vlakom med Parizom in Londonom, poleg tega pa namerava zagotoviti tudi 80.000 dodatnih sedežev.
Direktor SNCF Guillaume Pepy je napovedal, da bodo francoskim potnikom, ki so zaradi vulkanskega pepela obstali na različnih regionalnih letališčih po Franciji, ponudili posebno vozovnico za vlak, s katerim se bodo lahko vrnili domov. Dokler bodo letala francoskega letalskega prevoznika Air France prizemljena, bo za omenjeno vozovnico treba odšteti 50 evrov.
Francoski okoljski minister Jean-Louis Borloo je sicer poudaril, da uporaba vojaških ladij za prevoz francoskih državljanov ne pride v poštev. So pa vojaške ladje po svoje državljane poslali Britanci.
V Italiji bo zjutraj odprt zračni prostor
V Italiji, kjer je letala niso smela leteti vse od petka, bodo zračni prostor odprli v torek ob 5. uri, iz Romunije pa sporočajo, da je zračni prostor spet popolnoma odprt.
KOMENTARJI (92)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.