Kanadska ministrica za trgovino Chrystia Freeland je odkorakala s pogovorov z valonsko vlado, ki še vedno ne pristane na podpis trgovinskega sporazuma Ceta.
Freelandova je dejala, da je EU nezmožna imeti mednarodne sporazume in se vrnila v Kanado. Kot je dejal njen predstavnik, so bila prizadevanja za razrešitev nesoglasij glede Cete neuspešna.
"Meni in Kanadi je jasno, da Evropska unija ni zmožna imeti mednarodnih sporazumov, niti z državami s tako močnimi evropskimi vrednotami kot je Kanada," je po poročanju BBC-ja dejala Freelandova in dodala, da je Kanada razočarana, a da se ji zdi podpis sporazuma nemogoč.
Pogovori so očitno tako propadli.
Ni še jasno, ali se bo evropska komisija v prihodnjih dneh še pogajala z Valonci, da bi vendarle rešili sporazum.
Sporazum so podprle vse države članice, le belgijska regija Valonija Ceti nasprotuje in ne želi podeliti soglasja zvezni vladi, ki ga potrebuje, da bi lahko podpisala sporazum.
Valonska vlada je v četrtek zavrnila najnovejši kompromisni predlog glede Cete kot nezadostnega.
Čas za dogovor se izteka, če naj bi Ceto podpisali na vrhu EU in Kanade prihodnji četrtek.
'Talci notranje politike ene države'
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je zaradi tega zaskrbljen. "Še naprej si bomo po najboljših močeh in skupaj z Evropsko komisijo prizadevali za rešitev," je ob koncu dvodnevnega vrha voditeljev EU v Bruslju dejal Tusk.
Povedal je še, da ga zaradi zastoja skrbi tudi za ugled Evrope. Ceto je ponovno označil za dober sporazum, Kanado pa za tesnega partnerja EU.
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker kljub nasprotovanju valonske vlade verjame, da je mogoče doseči dogovor glede trgovinskega sporazuma s Kanado (Ceta). Iskanje kompromisne rešitve se bo nadaljevalo, je v Bruslju dejala nemška kanclerka Angela Merkel, ki je ob tem priznala, da so pogovori težavni.
''Potrebujemo ta trgovinski sporazum s Kanado. Je najboljši, kar smo jih kdajkoli sklenili," je dejal Juncker po koncu prvega dne zasedanja vrha EU, ki se je zavlekel pozno v noč.
"Pogovori se bodo nadaljevali," je zagotovila tudi Merklova, ki o morebitni odpovedi sporazuma s Kanado ni želela ugibati. "Delamo na tem, da do tega ne pride, a pogovori so težavni," je priznala.
K dogovoru, ki bi bil sprejemljiv za Valonce, bodo skušali pripomoči tudi voditelji EU.
Estonski premier Taavi Roivas še naprej upa na rešitev na vrhu EU. "Upam, da bomo šli domov s trgovinskim dogovorom," je dejal pred začetkom srečanja.
Litovska predsednica Dalia Grybauskaite pa je dejala, da so voditelji pripravljeni sprejeti odločitev o "nekaj interpretacijah", ki bi Valoniji pomagale, da doseže politično rešitev. Čeprav ne želi obsojati regij, pa je menila, da so "delno talci notranje politike ene države".
Tudi Romunija in Bolgarija podprli sporazum
Romunski predsednik Klaus Iohannis je v Bruslju dejal, da njegova vlada ne bo več blokirala Cete, saj sta Bukarešta in Ottawa dosegli dogovor glede vizumske liberalizacije za romunske državljane, ki je sprejemljiva za obe strani.
"Če bo število nelegalnih migracij preseglo določeno mejo, pa si je Kanada pridržala pravico, da bo vize začasno ponovno uvedla," je dejall.
Dogovor s Kanado je danes dosegla tudi Bolgarija. Premier Boyko Borisov je sporočil, da so s strani Kanade prejeli pisno zagotovilo, da bodo vizumske zahteve z decembrom prihodnje leto odpravljene tudi za bolgarske državljane. "V teh okoliščinah smo se odločiti, da bomo Ceto podprli," je novinarjem v Bruslju povedal Borisov.
Romunija in sosednja Bolgarija sta sicer z vizumsko liberalizacijo pogojevali podporo Ceti.
KOMENTARJI (344)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.