"Zdaj grem na pivo, potem pa spat!" je po zaključku dvigovanja Coste Concordie dejal Nick Sloan, ki je malo po četrti zjutraj, ko je ladja po 19 urah končno stala pokonci, iz kontrolne sobe prišel prvič po 24 urah.
Franco Porcellacchia, ki je bil v ekipi kot predstavnik lastnika ladje, družbe Costa Crociere, pa je dejal, da je šlo za "popolno operacijo".
Dvignjeno ladjo, ki bila pred otokom Giglio prevrnjena na bok kar 20 mesecev, so podprli s podvodno platformo. Zdaj bodo tudi na drugo stran ladje, ki je bila doslej v vodi, namestili jeklene zaboje, s katerimi bodo ohranjali ravnotežje ladje. Gre sicer za velike zaboje, ki so po velikosti enaki 7-nadstropni zgradbi, vsak pa tehta 400 ton. Velikost največjih je podobna velikosti 11-nadstropne stavbe.
V tem času se je k ladji več kot 120 potapljačev potopilo več kot 15.000-krat.
Najtežje je bilo začetno dvigovanje ladje s skal, na katerih je ležala. Za to so uporabili 50 močnih verig in vitlov.
Med dvigovanjem so sicer naleteli na dva daljša zastoja. Prvega je povzročilo vreme. Zaradi nevihte so z delom začeli dve uri kasneje, kot je bilo predvideno. Druga težava v sicer brezhibni operaciji pa se je pojavila okoli šestih popoldne, ko so se zrahljale jeklene vrvi in so morali uravnotežiti obremenitev.
.
V času dvigovanja so sicer posebno pozornost posvetili možnosti, da bi prišlo do izlitja strupenih snovi, zaradi česar so namestili dodatne mreže, vendar takšnih težav med dvigovanjem ni bilo.
Zdaj ko so ladjo dvignili, jo nameravajo temeljito pregledati, potem pa jo bodo pripravili za vleko do pristanišča. Na koncu bodo ladjo razrezali.

290 metrov dolga ladja je daljša od legendarnega Titanika. Da so ladjo dvignili, so morali jeklenice potegniti za 21 metrov. Na uro so načrtovali dvig za največ tri metre in pol. V telo ladje je vdrlo 236.000 kubičnih metrov vode.
Čas za dvig ladje se je sicer iztekal, saj je obstajala nevarnost, da bo trup ladje popustil in bo prišlo do okoljske katastrofe.
Na otoku Giglio medtem zatrjujejo, da so storili vse za zaščito okolja. Tako na primer vsako uro preverjajo kakovost podtalnice, da bi takoj zaznali morebitno uhajanje za okolje in zdravje nevarnih snovi.
Za projekt reševanja nasedle križarke so doslej že namenili več kot 600 milijonov evrov, po ocenah zavarovalnic, ki bodo projekt plačale, pa bi lahko račun narasel vse do 830 milijonov evrov.
Costa Concordia je prevrnjena na bok ležala od januarja lani, ko je nasedla na čereh. Na krovu je bilo takrat več kot 4000 potnikov iz 70 držav, nesreča pa je terjala 32 življenj. Dve osebi še vedno pogrešajo.
Za nesrečo naj bi bil kriv kapitan Francesco Schettino, ki se še vedno zagovarja pred sodiščem, grozi pa mu do 20 let zapora.
KOMENTARJI (136)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.