Torkova tragedija v premogovniku na zahodu Turčije je po zadnjih podatkih terjala 274 življenj, poroča BBC. Skoraj 450 rudarjev pa so uspeli rešiti, je sporočil upravnik rudnika Soma Komur Isletmeleri. Več kot 100 rudarjev še vedno pogrešajo. Premier Recep Tayyip Erdogan je ob obisku rudnika dejal, da bodo vzrok nesreče "podrobno raziskali".
Erdogan je izrazil sožalje družinam umrlih rudarjev ter dodal, da bodo uporabili vsa razpoložljiva sredstva za reševalno akcijo. Obljubil je poglobljeno preiskavo vzrokov nesreče, ki je ena najhujših industrijskih nesreč v državi, a zavrnil vsakršno odgovornost vlade zaradi malomarnosti. Poudaril je, da se delovne nesreče dogajajo po vsem svetu.
Zaradi nesreče so v državi razglasili tridnevno žalovanje. Iz Erdoganovega urada so sporočili, da se je nacionalno žalovanje, ki med drugim narekuje, da zastave visijo na polovici drogov, začelo v torek.
Bitka s časom
Minister za energetiko Taner Yildiz je povedal, da je bilo v času eksplozije v rudniku v Somi v provinci Manisa 787 ljudi. 80 rudarjev, ki so jih rešili ranjenih, štirje pa so v kritičnem stanju. Kot je dejal, v reševalni akciji sodeluje 400 ljudi, reševanje pa sicer otežujejo ogenj in hlapi strupenega ogljikovega monoksida. Yildiz je še opozoril, da reševalci bijejo težko bitko s časom in da upanje za preživele izginja. ZDA so že izrazile pripravljenost pomagati turški vladi.
Razlog za številne žrtve naj bi bila zastrupitev z ogljikovim monoksidom, tistim, ki so preživeli, pa skušajo dovajati kisik, je še dejal Yildiz.
Eksplozijo, ki je odjeknila v torek okoli 14.30 po srednjeevropskem času, naj bi po prvih ugotovitvah povzročila napaka na električnem transformatorju. Prav zaradi napake na električni napeljavi v rudniku ne delujejo dvigala, rudarji pa so ujeti kar dva kilometra pod površjem in so od vhoda v rudnik oddaljeni kar štiri kilometre.
Svojci na novice čakajo pred rudnikom
Pred rudnik, ki stoji okoli 450 kilometrov zahodno od Ankare, so prišli tudi zaskrbljeni svojci pogrešanih rudarjev, ki čakajo na novice o njihovih družinskih članih.
Mati enega izmed rudarjev Sena Isbiler je dejala, da že od zgodnjega popoldneva čaka na informacije o sinu. "O njem nisem slišala še nič," je dejala.
Na pomoč reševalcem prihajajo tudi rudarji iz sosednjih rudnikov. Med njimi je tudi 30-letnik, ki ni želel biti imenovan, njegov brat pa je bil danes dopoldne še vedno pogrešan. Pojasnil je, da se je v rudnik spustil približno 150 metrov globoko, nato pa je moral nazaj zaradi plinov nazaj na površje. "Nobenega upanja ni," je dejal novinarjem s solzami v očeh.
Emina Gulsen, ki skupaj z ostalimi ljudmi čaka pred rudnikom na novice o pogrešanih rudarjih pa je v pesmi objokovala svojega sina. "Mojega sina ni več, mojega Mehmeta," je prepevala. 31-letni Mehmet Gulsen je sicer delal v rudniku pet let, njegova teta Makbule Dag pa je prepričana, da jim bo pomagal bog.
Protesti so se sprevrgli v nasilje
Sindikalni voditelji so že pozvali ministra za delo in za energetiko k odstopu. Kot poročajo lokalni mediji, parlament pred tremi tedni namreč ni želel oblikovati komisije, ki bi ugotavljala varnost rudnikov po državi. Oblikovanje komisije so predlagale tri opozicijske stranke, zavrnila pa jih je vladna AKP.
Zaradi nesreče se je danes v Ankari zbralo zbralo okoli 800 protestnikov. Za nesrečo krivijo stranko AKP premierja Erdogana. Protestniki, med katerimi je bila večina študentov, so vzklikali protivladne slogane in metali kamne v policiste. Ti so odgovorili s solzivcem in vodnim topom. Nekaj več kot deset ljudi pa je ležalo na tleh postaje podzemne železnice Taksim v Carigradu, s čimer naj bi predstavljali smrtne žrtve tragične nesreče.
PREBERITE ŠE: Najhujše rudarske nesreče, ki so pretresle svet.
Nesreča sprožila vprašanja o varnosti
Ministrstvo za delo je danes objavilo sporočilo, v katerem je potrdilo, da so marca izvedli nadzor v rudniku v Somi in da niso ugotovili nobenih nepravilnosti. Okrožni tožilec je danes sprožil sodno preiskavo nesreče.
Rudnik je v lasti zasebne družbe Soma Komur Isletmeleri, ki je že uvedla preiskavo, hkrati zagotavljajo, da se je nesreča zgodila navkljub visoki varnostni. Nasprotno pa je eden od rudarjev povedal, da delavci pod zemljo niso bili zaščiteni, da niso v jaških izvajali nobenih varnostnih ukrepov, da so sindikati zgolj "lutke" in da vodstvo skrbi le denar.
Na območju mesta Soma je kopanje lignita ena glavnih industrijskih panog, z njim pa oskrbujejo bližnjo termoelektrarno. Analitiki pravijo, da varnost v turških rudnikih zaostaja za večino industrijskih nacij. Najhujša nesreča se je zgodila leta 1992, ko je v rudniku pri mestu Zonguldak ob Črnem morju umrlo kar 270 rudarjev.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.