V Parizu je potekala mednarodna konferenca o rešitvi palestinsko-izraelskega spora. Francoski zunanji minister Jean-Marc Ayrault je na začetku vse strani pozval k pogajanjem za rešitev dveh držav. Izraelski premier Benjamin Netanjahu pa je konferenco označil za nesmiselno in se je ne udeležuje. Izraelski in palestinski predstavniki so bili na konferenco povabljeni, da prisluhnejo zaključkom, ne pa tudi, da aktivno sodelujejo in tako niso prisotni.
Vodja francoske diplomacije je vse strani pozval, naj sedejo za pogajalsko mizo, da bi našli rešitev dveh držav. Pri tem se po njegovih besedah ne sme več izgubljati časa. Priznal je sicer, da je rešitev dveh držav ogrožena in da so Izraelci in Palestinci daleč od skupnega stališča.
Francoski predsednik Francois Hollande je na konferenci poudaril, da rešitev dveh držav predstavlja edino možnost za mir in varnost na Bližnjem vzhodu. "Vsi se moramo spomniti naukov, ki smo se jih naučili iz zgodovine," je dejal. "Proces poteka že več let, treba ga je nadaljevati. Legitimno in pomembno je, da mednarodna skupnost resno razmišlja o najboljši poti za uresničitev rešitve dveh držav," je dodal.
Za takšno rešitev se je na konferenci, ki se je udeležujejo predstavniki okoli 70 držav in mednarodnih organizacij, zavzel tudi slovenski zunanji minister Karl Erjavec. "Rešitev dveh držav je dobra za obe strani. Gledati moramo naprej od politične rešitve in se osredotočiti na mlade, ki bodo živeli v novi realnosti," je na konferenci povedal Erjavec, kot je zunanje ministrstvo sporočilo prek Twitterja. "Trenutna situacija na terenu, brez perspektive za Palestince, ni dobra za nobeno stran," je še dejal.
Izrael sodelovanje zavrnil: Zadnje poteze včerajšnjega sveta
Izraelski premier Netanjahu, ki je zavrnil sodelovanje na konferenci, pa je medtem na tedenski seji vlade konferenco označil za nesmiselno. "Njen cilj je Izraelu vsiliti pogoje, ki niso v skladu z njegovimi interesi," je dejal, kot so sporočili iz njegovega kabineta.
Konferenca je po Netanjahujevih besedah mirno rešitev še bolj oddaljila. "Vodi k utrditvi stališč Palestincev in jih oddaljuje od neposrednih pogajanj brez predpogojev," je poudaril izraelski premier.
Hollande je ob tem dejal, da namen francoske pobude ni postavljanje pogojev za mirovni sporazum. "Zgolj neposredna pogajanja med Izraelci in Palestinci bodo pripeljala do miru," je poudaril.
Srečanje v Parizu je poleg tega opisal tudi kot "zadnje poteze včerajšnjega sveta". Izrael namreč od novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa pričakuje več podpore in naklonjenosti. "Jutri bo videti drugače in jutri je zelo blizu," je še dejal premier.
Francoski zunanji minister pa se je na drugi strani odzval tudi na zamisli, da bi Trump, ki bo 20. januarja prevzel vodenje ZDA, preselil ameriško veleposlaništvo iz Tel Aviva v Jeruzalem in s tem to mesto priznal tudi za izraelsko prestolnico. Ayrault je dejal, da bi to lahko imelo "zelo resne posledice". "Ko si predsednik ZDA, ne moreš imeti tako trmastega in enostranskega pogleda na to vprašanje. Skušati moraš ustvariti pogoje za mir," je poudaril Ayrault.
Nemški zunanji minister Frank-Walter Steinmeier pa je dejal, da bi lahko zaradi tega prišlo do novih nemirov na Bližnjem vzhodu. "Temu se je treba izogniti in najmanj, kar lahko ta konferenca prinese, je, da bi tisti, ki so zainteresirani za trajen mir na Bližnjem vzhodu, priznali in izrazili, da je rešitev dveh držav edina pot naprej," je izpostavil Steinmeier.
PLO poziva države, naj nemudoma priznajo Palestino
Konferenca je sicer potekala brez predstavnikov Palestine in Izraela. Generalni sekretar organizacije Saeb Erekat povedal, da "Palestinska osvobodilna organizacija (PLO) podpira današnjo zaključno izjavo konference, ki je poudarila potrebo po odpravi izraelske okupacije". PLO je prav tako pozvala gostiteljico konference – Francijo in ostale države naj nemudoma priznajo Palestino kot državo z mejami, začrtanimi leta 1967 in vzhodnim Jeruzalemom kot glavnim mestom.
Velika Britanija pa je izrazila zadržanost nad mirovno konferenco in odklonila podpis zaključne izjave konference. Tiskovni predstavnik britanskega zunanjega ministrstva je pojasnil, da imajo Britanci posebne zadržke do mirovne konference, ki je potekala brez izraelskih in palestinskih predstavnikov ter tik pred inavguracijo novega ameriškega predsednika. Velika Britanija se je pogovorov tako udeležila le kot opazovalka, je še dodal predstavnik ministrstva.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.