Grki trepetajo pred usodo svoje države, ki ji napovedujejo celo izstop iz evroobmočja, in posledično usodo svojih prihrankov. Številni so se zato odločili stvari vzeti v svoje roke. Denar bo bolj varen doma kot na bankah, ki jih je kriza zamajala do temeljev, so ugotovili. "Ljudje se bojijo, saj politiki pravijo, da bo država bankrotirala, da ne bodo mogli kupiti niti hrane. Zaradi vsega tega so prestrašeni in hočejo denar imeti na varnem," je občutje ljudi v Grčiji opisala Maria Schiza, lastnica prodajalne s sefi. Sama je med tistimi, ki jim gre posel v tem težkem obdobju celo bolje kot prej. Prodaja sefov je namreč močno narasla, to pa je še posebej občutno v zadnjih tednih od volitev, ko je državo po gospodarski in finančni zadela še politična kriza.
Opozorila, da je denar kljub vsemu najbolj varen na bankah, vse večkrat naletijo na gluha ušesa. A policija pravi, da se tatovi v zadnjem času raje lotijo zasebnih domov, namesto dobro zaščitenih bank. To pa ni edino tveganje. Poročali so že požarih, v katerih so zgoreli tudi življenjski prihranki. Neki upokojenec pa je umrl, preden je družini povedal, kam je skril denar. Niso ga našli.
Maria Shiza pravi, da se njene stranke zavedajo tveganj. "V zadnjem času zahtevajo ognjevarne sefe, odporne na vlago in take, ki jih je mogoče skriti v steno ali v tla," je povedala.
Panično dviganje denarja in naval na sefe je povzročila tudi napoved vlade, da bo tistim, ki dolgujejo velike vsote davkov, bančne račune preprosto zamrznila. Ob tem je zanimiv podatek, da Grki letno utajijo med 40 in 45 milijarde evrov davkov, kar predstavlja od 12 do 15 odstotkov BDP države. "Če bi lahko zbrali samo polovico tega zneska, bi bil problem Grčije rešen," je dejal prvi mož grške finančne policije Nikos Lekas.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.