Potem ko je katalonski parlament sprejel resolucijo o samostojnosti Katalonije in je španska vlada pod vodstvom Mariana Rajoya uradno odstavila katalonsko regionalno vlado, naj bi Madrid danes v Kataloniji prevzel posle in začel v praksi izvajati neposreden nadzor, tako pa naj bi ostalo najmanj do predčasnih regionalnih volitev 21. decembra.
Katalonski parlament so danes tudi uradno razpustili, je za AP potrdil španski uradnik. Predsednica parlamenta Carme Forcadell bo do decembrskih volitev vodila prehodni odbor zakonodajalcev.
Puigdemont z ministri zbežal v Bruselj
Puigdemonta ves dan ni bilo na spregled. Španski mediji so poročali, da je zbežal v Bruselj, z njim pa naj bi odšlo tudi več članov odstavljene katalonske vlade. Belgijski odvetnik Paul Bekaert je potrdil, da je odstavljeni katalonski predsednik odpotoval v Belgijo in govoril z njim.
Bekaert ni želel pojasniti, ali bo Puigdemont v Belgiji zaprosil za azil, povedal pa je, da ga je kontaktiral kot svetovalca.
Da bi lahko odstavljeni katalonski predsednik dobil politični azil v Belgiji, je v nedeljo nakazal belgijski državni sekretar Theo Francken, ki je pristojen za migracije. Belgijski premier Charles Michel je kasneje zavrnil njegove navedbe.
Puigdemont je danes zjutraj na Instagramu objavil fotografijo vladne palače s pripisom "dobro jutro", za katero pa ni jasno, kdaj je nastala.
Puigdemontu in članom njegove vlade grozi do 30 let zapora
Generalni tožilec Jose Manuel Maza je dopoldne sporočil, da so proti odstavljenemu katalonskemu predsedniku Carlesu Puigdemontu in članom njegove vlade vložili obtožnice, v katerih jim med drugim očita upor in nezakonito prisvajanje javnih sredstev.
Ob tem je še dejal, da so voditelji regionalne vlade v Kataloniji "ustvarili institucionalno krizo, ki se je 27. oktobra končala z enostransko razglasitvijo samostojnosti in popolnemu nespoštovanju" španske ustave. Za obtožbe na račun Puigdemonta in njegovih namestnikov je zagrožena kazen do 30 let zapora.
Maza je danes še pojasnil, da bodo obtožene povabili na zaslišanje. Ob tem je poudaril, da zaradi teže obtožnice ne izključuje tudi drugih ukrepov, kot sta aretacija in preiskovalni zapor.
Po pisanju španskih medijev naj bi bilo skupno obtoženih 20 oseb, od tega 14 nekdanjih članov katalonske regionalne vlade in šest članov razpuščenega katalonskega parlamenta.
Maza je še pojasnil, da je proti obtoženim vložil dvoje tožb, v obeh pa zahteva "varščino in po potrebi zaseg premoženja v znesku 6,2 milijona evrov, kar je približno 300.000 evrov na vsakega obtoženega".
Stranka odstavljenega Puigdemonta bo sodelovala na regionalnih volitvah decembra
Medtem so iz stranke PDeCAT odstavljenega predsednika Katalonije Carlesa Puigdemonta sporočili, da bodo sodelovali na predčasnih regionalnih volitvah 21. decembra, ki jih je razglasila španska vlada.
"21. [decembra] bomo šli na volitve. Šli bomo s prepričanjem in zavezo, da dovolimo Kataloncem, da se izrazijo," je dejala tiskovna predstavnica stranke Marta Pascal.
PDeCAT (Partit Democrata Europeu Catala) se uvršča v liberalno sredino in je del koalicije političnih strank Junts pel Si (JxSi), ki se zavzemajo za neodvisnost Katalonije, kar nakazuje tudi njeno ime, ki v prevodu pomeni "Skupaj za da". Ustanovljena je bila pred parlamentarnimi volitvami leta 2015. Z 62 od 135 poslancev je bila najmočnejša skupina v regionalnem parlamentu.
Javni uslužbenci v Kataloniji so normalno prišli na delo
Glavna katalonska civilnodružbena gibanja, ki podpirajo samostojnost Katalonije, so po odvzemu avtonomije javne uslužbence pozvala k državljanski nepokorščini in neupoštevanju ukazov španske vlade. Vendar pa je večina uslužbencev – med njimi učitelji, policisti in gasilci – danes ob 9. uri prišla na svoja delovna mesta, poroča tiskovna agencija Reuters.
Nekateri člani odstavljene katalonske vlade so sporočili, da delajo naprej in se ne bodo uklonili ukrepom Madrida. Med drugim je fotografijo sebe v pisarni in s časnikom z datumom 30. oktober 2017 na mizi objavil nekdanji minister za promet Josep Rull. A kmalu zatem naj bi ga iz pisarne pospremila policija.
Drugih odstavljenih ministrov danes ni bilo v pisarne, so pa prišli na delo nekateri njihovi uslužbenci, še navaja Reuters. Eden od 140 visokih uslužbencev, imenovanih neposredno s strani odstavljene katalonske vlade, je razmere opisal kot "običajne" in dodal, da še ni dobil odpovedi.
"Javni uslužbenci želimo, da se vse nadaljuje kot običajno. Zadeve se morajo nadaljevati. Vsakodnevno delo je treba vseeno opraviti," je povedal sodelavec odstavljenega podpredsednika Katalonije Oriola Junquerasa.
Medtem je katalonski parlament odpovedal za torek načrtovano zasedanje, je za Reuters povedal vir blizu parlamenta. To naj bi nakazovalo, da je parlament sprejel odločitev Madrida o razpustitvi.
Policija ima navodila, da člane vlade pospremi v pisarne in jim dovoli, da pospravijo svoje stvari
Vlada Mariana Rajoya je sicer napovedala, da bodo odpustili vse, ki se bodo upirali. Kot je za televizijo Antena 3 pojasnil španski notranji minister Juan Ignacio Zoido, bodo dali uslužbencem danes nekaj ur časa, da pospravijo pisarne in zberejo vse svoje osebne stvari, saj da želijo "znova vzpostaviti normalnost z največjo diskretnostjo in po načelu minimalne intervencije".
Madrid naj bi dal katalonski policiji navodila, da odstavljene člane katalonske vlade pospremi v pisarne in jim dovoli, da pospravijo svoje stvari. Če potem še vedno ne bodo hoteli oditi, naj bi morali policisti o tem pripraviti poročilo in ga posredovati sodišču.
Španska vlada je v objavi razglasa, ko je v skladu s 155. členom ustave suspendirala katalonsko avtonomijo, ponovila zavezo, da bo pri vodenju Katalonije spoštovala načela preudarnosti in sorazmernosti ter določbe katalonskega statuta o avtonomiji, ter pozvala k mirnosti in nenasilju.
Evropski časniki različno o dogajanju in obetih v Kataloniji
O krizi v Kataloniji danes pišejo številni evropski časniki. Če bodo na decembrskih volitvah zmagali pristaši samostojnosti, kar ni izključeno, bodo imeli resnično pravi mandat za svoj cilj. Takrat bo moral Madrid drugače odgovoriti na njihova prizadevanja, kot je doslej. V primeru, da bodo izgubili, bodo še vedno predstavniki manjšine, ki je tako velika, da je v demokraciji ni mogoče prezreti. Da bi jih španska vlada ponovno pridobila na svojo stran, se jim bo morala resno približati. V obeh primerih se zastavlja vprašanje, ali je španski premier Mariano Rajoy na to pripravljen, piše nemški Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Zaradi vzdušja minulih dni smo skorajda pozabili, da številni Katalonci pravzaprav ne želijo samostojnosti. Privržence samostojnosti pa je sporni referendum, na katerem je 90 odstotkov glasovalo za samostojnost, naredil slepe. Manj kot polovica Kataloncev se je udeležila referenduma. V zavedanju, da plačujejo več v državno blagajno, kot dobijo iz nje, si številni Katalonci želijo več pristojnosti. A da zahtevajo več avtonomije od Madrida, še ne pomeni, da so tudi za samostojno Katalonijo, piše belgijski De Standaard.
Boj za oblast v Kataloniji se utegne zaostriti. Po načrtih Rajoya naj bi v manj kot dveh mesecih, 21. decembra, pripravili predčasne volitve za regionalni parlament. Na zadnjih volitvah pred dvema letoma so separatisti dobili absolutno večino v parlamentu. Rajoy bo moral prepričati del volivcev, saj si ne želi nove zmage zagovornikov samostojne Katalonije. Če bodo po volitvah pod nadzorom Madrida v parlamentu spet imeli večino separatisti, bo to velik poraz za Rajoya. Zagovorniki samostojnosti bi tako iz sedanje konfrontacije izšli okrepljeni in takrat španski premier ne bo mogel več nasprotovati temu, da z njimi sede za pogajalsko mizo, piše švicarski NZZ.
Pod pritiskom dogodkov, a brez velikega navdušenja, bodo morali naši politični voditelji vendarle odgovoriti na dogajanje v Kataloniji. Zelo kmalu. Morajo. Sicer bodo stvari v celoti ušle izpod nadzora. Primer: Theo Francken, belgijski državni sekretar za azilno politiko, je med drugim dejal, da je voditelj katalonske samostojnosti Carles Puigdemont dobrodošel, če bo v Belgiji zaprosil za politični azil. Politični azil v prestolnici Evrope za secesionističnega voditelja iz EU? Če se bo to zgodilo, lahko evropski projekt razglasijo za mrtev, brez ceremonij in brez obžalovanja, medtem piše romunski Adevarul.
Ruski Kommersant ocenjuje, da odločitev španske vlade, da bo v Kataloniji uvedla prisilno upravo, ni končala konfrontacije med pristaši in nasprotniki samostojnosti. Dejansko imamo v Kataloniji sedaj dvojno oblast. Možnosti za kompromis pa skorajda ni. Prvič od začetka krize narašča nevarnost uporabe nasilje v konfliktu.
Zagovorniki samostojne Katalonije so Katalonce zreducirali na tiste državljane, ki podpirajo njihove teze. Z včerajšnjo množično prireditvijo prošpanske državljanske pobude, katalonske civilne družbe SCC na barcelonskih ulicah, se je pokazalo, da je sklicevanje na nacionalizem v celoti napačno. Vzklik tistih Kataloncev, ki se ne strinjajo z omejitvami pravic in svoboščin, ki jih je sprejel regionalni parlament, je po letih vladavine nacionalizma uspešna prebuditev upora, pa piše španski El Mundo.
Tudi španski El Pais je med drugim zapisal, da je veliki nedeljski protest v Barceloni za enotnost Španije v teh težkih časih pokazal, da je katalonska družba bolj raznolika, kot si prizadeva pokazati tabor tistih, ki si prizadevajo za samostojnost Katalonije. Nedeljski protest je bil začetek predvolilne kampanje. Nove regionalne volitve bi morale Katalonijo popeljati iz sedanjega zastoja, piše El Peridico.
Napaka bi bila, če stranke, ki zagovarjajo samostojnost Katalonije, ne bi sodelovale na volitvah 21. decembra, pa medtem piše katalonski časnik Ara. Vse strani bodo zagotovo spoznale, da ni politične težave, ki je ne bi bilo mogoče razrešiti z dialogom, piše prav tako katalonska La Vanguardia, ki se sicer osredinja na pomembnost rekonkstrukcije in premagovanja razlik v katalonski družbi.
KOMENTARJI (385)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.