"On vas ima rad," je navdušenim Trumpovim privržencem v Columbii povedala Melanija, njen soprog pa je čestital konkurenci, vendar obenem napovedal, da vojna nadaljuje. Trump je z zmago osvojil 38 delegatov za konvencijo, osvojil pa bo še večino od 12 delegatov, ki gredo zmagovalcem posameznih okrožij po državi. Doslej jih je zbral najmanj 55, za končno zmago pa jih potrebuje 1237.
Po skoraj 100 odstotkih preštetih glasovih jih je Trump v Južni Karolini osvojil okrog 235.000 oziroma okrog 33 odstotkov, kar je v skladu z anketami pred volitvami. Za drugo mesto se še vedno spopadata senatorja iz Floride in Teksasa Marco Rubio oziroma Ted Cruz, ki si delita po okrog 22 odstotkov glasov. Rubio je že razglasil "zmago", saj računa, da se bo denar bogatih donatorjev, ki so čakali kandidata za boj proti Trumpu in Cruzu, sedaj preselil k njemu.
Na republikanski strani trenutno kaže, da newyorškega milijarderja ne bo mogoče ustaviti na poti do nominacije. Vodi namreč tudi v anketah Nevade, kjer bodo imeli republikanci strankarska zborovanja v torek, vodi pa tudi v večini držav, ki bodo na vrsti 1. marca. Cruz je v prednosti le v domači državi.
Jeb Bush se je poslovil od tekme
Od tekme se je poslovil nekdanji guverner Floride Jeb Bush, ki je podobno kot guverner New Jerseyja Chris Christie v New Hampshire, vse svoje upe dal v Južno Karolino. V najboljšem primeru bo osvojil šele četrto mesto, če ga ne prehiti še guverner Ohia John Kasich, saj sta imela po 99 odstotkih preštetih glasovih oba po okrog osem odstokov. Na zadnje mesto se bo verjetno uvrstil temnopolti zdravnik Ben Carson.
Trump je po drugem mestu v Iowi in prvem mestu v New Hampshiru osvojil tudi konservativno Južno Karolino, čeprav si je drznil krivdo za zmešnjavo na Bližnjem vzhodu zvaliti na nekdanjega republikanskega predsednika Georga Busha mlajšega zaradi vojne proti Iraku. Busha je obtožil, da ni zavaroval Amerike pred 11. septembrom 2001, poleg tega pa se je še zapletel v spor s papežem Frančiškom okrog izgona nezakonitih priseljencev in napovedi izgradnje zidu na meji z Mehiko.
Trumpu je gneča med republikanci doslej koristila. Strankarski vrh si njegove zmage ne želi, prav tako si ne želi zmage izjemno konservativnega Cruza. Kandidati, ki imajo največ možnosti, da na splošnih volitvah pritegnejo širši krog volivcev, so si doslej razbijali glasove med seboj. Trump je po zmagi dejal, da bodo glasovi volivcev kandidatov, ki odstopajo šli k njemu, vendar se Rubio ne strinja in računa, da bo pobral smetano.
Carsonova kampanja je v zatonu, v tekmi pa ostaja še najbolj zmerni Kasich, ki se je dobremu rezultatu v Južni Karolini vnaprej odpovedal in računa na boljše izide kasneje, ko bodo volili po severovzhodu in srednjem zahodu. Naslednji obračun republikancev bo že v torek na strankarskih zborovnajih v Nevadi, kjer v anketah spet premočno vodi Trump.
Po Južni Karolini je postalo jasno, da ZDA vsaj za daljše obdobje ne bodo dobile tretjega predsednika s priimkom Bush. Ta je junija lani ob razglasitvi kampanje prevzel vodstvo v anketah, kar je trajalo le do prihoda Trumpa. Milijarder si je zadal za cilj, da Busha zatolče in to mu je tudi uspevalo, saj se sin in brat nekdanjih predsednikov ZDA enostavno ni znašel na televizijskih soočenjih proti kandidatu, ki ga je žalil in napadal.
V Južni Karolini je šel na vse ali nič in je poklical na pomoč brata, ki se ga je doslej izogibal, ker Američani še vedno niso pozabili na vojno proti Iraku in na najhujšo finančno krizo po 30. letih prejšnjega stoletja. Brat je prišel, vendar ni pomagalo. Za podporo strankarskega vodstva in denar se bosta sedaj borila Rubio in Kasich.
Clintonova zaustavila pohod Sandersa
Hillary Clinton pa je vsaj začasno v Nevadi zaustavila pohod senatorja iz Vermonta Bernarda Sandersa po njegovi veliki zmagi na strankarskih volitvah v New Hampshiru, ankete pa ji napovedujejo tudi gladko zmago čez teden dni v Južni Karolini, kjer ima veliko prednost pri temnopoltih demokratskih volivcih.
V Nevadi je osvojila 53 odstotkov glasov, Sanders pa 47 odstotkov. Osvojila je tudi 19 delegatov iz države za nacionalno konvencijo stranke. Vendar pa Sanders ostaja, saj je osvojil 15 delegatov. Za končno zmago jih je potrebno zbrati skupno 2383.
Po štetju ameriške tiskovne agencije AP jih ima sicer Clintonova doslej že 503, Sanders pa 70. Všteti so tudi tako imenovani super-delegati, to so ugledni člani stranke, ki na konvenciji glasujejo po svoje ne glede na izide volitev. Kasneje si sicer lahko še vedno premislijo.
Clintonova ima sedaj dobro izhodišče pred tako imenovanim super torkom 1. marca, ko bo na vrsti kar 11 tekem naenkrat. Njena prednost je velika na jugu ZDA, kjer je več temnopoltih in manjšin, Sanders pa se ji je v anketah približal v državah severovzhoda in tam, kjer je večina volivcev belih.
Sanders je nasprotnici čestital za zmago, vendar dejal, da ima njegova kampanja še vedno veter v hrbtu. Olajšana Clintonova, ki je izgubila veliko prednost v anketah iz lanskega leta, pa je v zmagoslavnem nagovoru podpornikom napovedala delo za združitev Američanov, boj za delovna mesta in večjo pravičnost, kar so teme, ki jih poudarja tudi Sanders.
Na zmago lahko računa kandidat, ki bo znal privabiti na sredino
Republikanska stranka se je spremenila in se premaknila v desno, demokratska prav tako s premikom v levo, na zmago novembra pa lahko računa kandidat, ki bo znal privabiti tudi sredino.
Pri demokratih naj bi bila to Clintonova, pri republikancih pa Trump, ki zmaguje pri skoraj vseh kategorijah republikanskih volivcev. Tako pri zelo konservativnih kot tudi zmernejših. Cruz na kaj več kot na podporo zelo konservativnega dela stranke ne more računati, zato vodstvo Trumpa, ki je doslej uspel užaliti večino volivcev v ZDA, jemlje kot manjše zlo.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.