V znanstvenem laboratoriju na meji med Francijo in Švico, kjer se v podzemlju nahaja okrogel tunel, katerega obseg meri 27 kilometrov, je znanstvenikom v pospeševalniku delcev uspelo ponazoriti veliki pok. Pri tem so nastale do milijonkrat višje temperature, kot pa naj bi bile v središču sonca.
V naslednjih štirih tednih se bodo osredinili na analizo uspešnega trka ionov. Upajo, da bodo lahko pojasnili plazmo, iz katere je bilo vesolje sestavljeno milijoninko sekunde po velikem poku pred 13,7 milijarde let.
Britanski znanstvenik David Evans, ki sodeluje pri projektu v Cernu, je povedal, da so nad dosegom vznemirjeni. "Proces se je odvijal v varnem nadzorovanem okolju, proizvajal pa je zelo vroče in kompaktne ognjene krogle, katerih temperature so dosegale deset trilijonov stopinj, milijonkrat višje, kot so v središču Sonca. Pri teh temperaturah se tudi protoni in nevtroni, ki sestavljajo jedro atoma, stopijo, to pa povzroča vročo in gosto juho kvark-gluonske plazme," je še pojasnil.
Do zdaj so znanstveniki v pospeševalniku med seboj poskušali trčiti protone, tokrat pa jim je poskus uspel z uporabo ionov. Ko bodo preučili pridobljene podatke, ukvarjali naj bi se predvsem s silo, ki skupaj drži jedro atomov, pa se bodo zopet začeli ukvarjati s trkanjem protonov, dodaja Evans. Gre za eno od štirih najbolj osnovnih sil v naravi.
KOMENTARJI (175)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.