Zakon, ki bo začel veljati 1. julija, med drugim predvideva, da bodo morali biti lastniki nevarnih pasem psov stari najmanj 16 let, imeli pa bodo leto dni časa, da uspešno opravijo usposabljanje za ravnanje s potencialno nevarnimi štirinožci. Med te so avstrijske oblasti uvrstile rotvajlerje, pitbulterierje, bulterierje, ameriške staffordshirske terierje, neapeljske, španske in argentinske mastife, bulmastife, brazilske file, tosa inuje in argentinske doge.
Lastnik, ki si bo katero izmed naštetih pasem psov omislili na novo, bo imel po dopolnjenih šestih mesecih starosti štirinožca tri mesece časa, da pridobi posebno dovolilnico. Zanjo se bo lastnik moral praktično usposobiti in uspešno opraviti izpit. Če mu to v treh poskusih ne bo uspelo, se bo moral psu odreči. Za vse, ki potrebnega dovoljenja ne bodo pridobili, je zagrožena kazen do 14.000 evrov.
Na predlog odloka, ki so ga Dunajčani podprli praktično s plebiscitarno večino, so se že odzvali številni ljubitelji psov. Ti poudarjajo, da naštete pasme psov niso nič bolj nevarne, kot tiste, ki veljajo za "prijazne". Tako so med drugim opozorili, da "prijazne pasme" pravzaprav povzročijo največ ugrizov, ki pa so res manj nevarni in smrtonosni.
Dunajčani so svoje mnenje na tokratnem referendumu sicer izražali tudi glede uvedbe mestne takse, celodnevnih šol in uvedbe hišnikov v večstanovanjskih zgradbah. Poleg tega so se izrekali tudi o vprašanju, ali naj podzemna železnica med konci tedna vozi tudi ponoči.
Vsi volilni upravičenci so glasovnico dobili na dom, nato pa so jo lahko oddali na enem izmed 110 glasovalnih mest na prometnih vozliščih, v okrožnih uradih in nakupovalnih centrih, izjemoma tudi po pošti, možno pa je bilo naročiti tudi mobilno volišče v bolnišnico ali dom za ostarele.
'Določiti nevarno pasmo je skoraj nemogoče'
To, da ni nevarnih psov, so pa nevarni lastniki, se strinjajo vsi, kljub temu, pravijo na Veterinarski upravi RS (Vurs), pa so nekatere pasme težje obvladljive in zato razmišljajo v smeri, da bi za te uzakonili obvezno šolanje, kot so storili na Dunaju, in tudi uvedli sankcije. "S kinologi in poslanskimi skupinami koalicije smo se pogovarjali o možnosti, da bi lastnikom psov izmed nekaterih nevarnih pasem, bilo potrebno opraviti določena šolanja in izpit o obvladovanju psov, preden bi si te pse nabavili,“ pravi direktorica Vursa Vida Čadonič Špelič.
Ne vemo, s katerimi kinologi so se pogovarjali, mi na to ne bi pristali, pa pravijo na Kinološki zvezi, saj je določiti nevarno pasmo skoraj nemogoče. "Nevarna pasma je lahko nevzgojen višavski terier! Narediti tak populističen referendum je zgolj prinašanje točk določeni politični opciji,“ pravi Jože Vidic iz Kinološke zveze.
Zaradi enega primera spreminjati zakone ni pametno, treba bi bilo preveriti, ali nadzor deluje, se strinja strokovnjakinja za vedenje družnih živali Metoda Mikuš Bračkovič, ki se je šolala v Angliji in ve, da jim je zaradi takšnega ukrepa zdaj žal. "Vse tiste države, ki so šle na neko omejevanje – to se dogaja zdaj že 20 let – so videle, da ni imelo nobenega učinka, da prihaja do napadov, da se takim ekscesom ne da upreti," pravi.
Če se bo torej to uresničilo tudi pri nas, se bo za razliko od Dunaja, zgodilo brez referendumske odločitve ljudstva, ne bo pa veljalo za že obstoječe lastnike t. i. nevarnih psov, še zagotavljajo na veterinarski upravi.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.