V francoski prestolnici Pariz so se sestali visoki predstavniki Evropske unije, Arabske lige in generalni sekretar ZN Ban Ki Mun. Arabsko ligo so zastopali predstavniki Jordanije, Maroka, Katarja in Združenih arabskih emiratov. Na srečanju ni bilo predstavnikov Afriške unije, kot so sprva napovedovali. Tema sestanka je bila Libija, svetovni voditelji pa so se odločili, da konkretno ukrepajo.
Napad se je začel ob 17.45
Ob 17.45 po našem času je francosko letalo uničilo prvo tarčo, in sicer vojaško vozilo. Al Jazeera je poročala, da so francoska letala jugozahodno od Bengazija uničila štiri libijske tanke. Francosko obrambno ministrstvo je potrdilo, da so francoske sile v Libiji uničile "nekaj tankov in oboroženih vozil“. Francoska letala so sicer v libijski zračni prostor vstopila že pred koncem sestanka svetovnih voditeljev v Parizu.
In čeprav se je na začetku zdelo, da bodo vodilno vlogo pri vojaški operaciji imeli Francozi, pa je zdaj jasno, da so vajeti v svoje roke prevzeli Američani. Vojska ZDA je sporočila, da gre pri akciji za koalicijo ZDA, Velike Britanije, Francije, Italije in Kanade. Koalicija ima okoli 25 ladij in podmornic v Sredozemskem morju.
Američani so potrdili, da so njihove in britanske ladje proti Libiji izstrelile več kot 110 raket. Streljale so na 20 različnih tarč. Večinoma gre za tarče na zahodu.
Prioriteta koalicije zaenkrat še ni Bengazi, pač pa si je za prvo tarčo izbrala libijske zračne sile, še posebej okoli Tripolija in Misrate. Zahodne sile so iz letal napadle zračno bazo Mitiga, iz katere večinoma letijo pomembneži.
'Sovražni križarji bombardirajo civiliste'
Medtem libijska državna televizija poroča, da "sovražni križarji bombardirajo civiliste v Tripoliju". Libijska državna agencija poroča, da v Tripoliju reševalna vozila hitijo pomagati žrtvam med civilisti. Državna televizija prav tako poroča, da zahodne sile obstreljujejo bencinske črpalke v in okoli Misrate.
Reuters medtem navaja besede prebivalcev Misrate, ki pravijo, da zahodne sile napadajo lokacije, kjer so Gadafijeve sile. Al Jazeera poroča, da z mednarodno koalicijo sodeluje vojaški svet upornikov.
Prvi Gadafijev odziv po začetku operacije zahodne koalicije
Ob vsem dogajanju Gadafi ni ostal tiho. Nekaj ur po začetku operacije zahodne koalicije v Libiji je v govoru, ki ga je prenašala državna televizija, dejal, da sta Sredozemlje in Severna Afrika postala prizorišče vojne. "Pozivamo vse prebivalce in državljane arabskih in islamskih narodov, Latinske Amerike, Azije in Afrike, naj dajo podporo herojskemu libijskemu narodu, da bi se soočili s to agresijo, ki bo le še ojačala moč, trdnost in enotnost libijskega naroda," je povedal. Gadafi je napovedal, da bo odprli trgovine z orožjem, da bodo prebivalci lahko branili Libijo.
Na tisoče Libijcev oblikovalo živi ščit
Da bi zaščitili svojega vodjo, se je na tisoče Libijcev zbralo v Gadafijevem stavbnem kompleksu v Tripoliju. Tako želijo Gadafija zavarovati pred morebitnimi napadi zahodne koalicije. Pri tem so vzklikali in v zrak dvigovali Gadafijeve portrete. "Moja mama in oče sta mi dajala, da bodo letala Zahoda napadla stavbo, tako da sem prišel sem, da bi zavaroval našega vodjo,“ je dejal 10-letni deček Mahmoud.
Sarkozy je dejal, da akcijo podpirajo Francija, Velika Britanija, ZDA in Kanada ter tudi arabski narodi. Povedal je, da so Gadafiju vrata diplomacije še vedno odprta, seveda pa mora ustaviti nasilje, ki ga izvajajo njegove sile. Prepričan je, da je akcija upravičena, saj je Gadafi kršil mednarodni ultimat. "To je bila težka odločitev. Ob arabskih, evropskih in severnoameriških partnerjih, se je Francija odločila, da odigra svojo vlogo v zgodovini," je dejal.
"Napočil je čas za akcijo," pa je dejal britanski premier David Cameron. "Odločitvi je botroval Gadafi. Lagal je mednarodni skupnosti, saj je obljubil premirje, a je obljubo kršil,“ je dejal Cameron.
Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je dejal, da mu je libijski vrh zatrjeval, da so ustavili vse napade, a da je njegovo nezaupanje v libijsko vlado tako veliko, da ne more verjeti več ničemur, kar mu libijska vlada govori.
Ameriška zunanja ministrica Hillary Clinton je povedala, da bodo ZDA v akciji pomagale evropskim in kanadskim zaveznikom, da pa je tudi sodelovanje arabskih voditeljev v libijski akciji ključnega pomena. Poudarila pa je, da ZDA v okviru libijske akcije ne bodo poslale kopenskih sil. Na vprašanje, ali zavezniki z akcijo želijo poraziti in strmoglaviti Gadafija, je Clintonova odgovorila: "Naš cilj je zaščititi civiliste." Oglasil pa se je tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki sicer ni bil na sestanku v Parizu, a pravi, da so ZDA pripravljene ukrepati. Dejal je, da je Libijce treba zaščititi.
Gadafi: Libija ni vaša!
Gadafi je sicer že pred odločitvijo svetovnih voditeljev, da je čas za akcijo, dal jasno vedeti, kaj meni o posredovanju mednarodne skupnosti. V pismu, ki ga je naslovil na Ban Ki Muna, Nicolasa Sarkozyja in Davida Camerona je zapisal: "Libija ni vaša, Libija je za Libijce. Varnostni svet, njihovo reševanje je nično, ker ni v skladu z listino o poseganju v notranje zadeve države ... Nimate pravice. Še žal vam bo, če boste sodelovali pri tem v naši državi. Mi nikoli ne bi izstrelili ene same krogle na naše ljudi, to dela Al Kaida."
Gadafi pa je za ameriškega predsednika Baracka Obamo napisal drugo pismo, v katerem mu sporoča: "Našemu sinu, njegovi ekscelenci gospodu Baracku Husseinu Obami. Sem ti že rekel, da tudi če Libija in Združene države Amerike začneta vojno, bog ne daj, boš vedno ostal naš sin. Tvoja slika se ne bo spremenila. Želim si, da se tvoja podoba ohrani. Vsi ljudje v Libiji so z menoj in jaz sem pripravljen umreti. Vsi moški, otroci in ženske so z mano. Nič več. Al Kaida je oborožena organizacija, ki gre skozi Alžirijo, Mavretanijo in Mali. Kaj bi storili, če bi odkrili, da nadzorujejo ameriška mesta z orožjem? Kaj bi storili, da bom lahko sledil vašemu zgledu."
Uporniki pravijo, da so ubranili Bengazi
A Gadafi ni ostal samo pri pisanju pisem. Njegove sile so zjutraj vdrle v Bengazi, mesto so stresle eksplozije, na nebu pa je bilo slišati letala. Predstavnik upornikov je po napadu Gadafijevih sil povedal, da so protivladne skupine izrinile sile zveste Gadafiju. ''Zavzeli smo kontrolo nad štirimi tanki v Bengaziju. Uporniki so potisnili Gadafijeve može iz Bengazija in nadzirajo zahodni vhod,'' je povedal. Na ulicah Bengazija se je ob tem odvijalo pravo slavje. Več sto prebivalcev je prišlo na ulice, kjer so streljali v zrak, ženske pa so pele. Eden tank je krožil po mestu, na njem pa je okoli deset ljudi vzklikalo: ''Mi smo zmagovalci, mi smo zmagovalci.''
Sestrelili letalo
Uporniki so sicer v boju sestrelili tudi letalo, za katerega so menili, da pripada Gadafijevim silam. ''Videl sem letalo, ki je krožilo nad mestom. Ko je prišlo izza oblakov, ga je zadel izstrelek in v plamenih je strmoglavilo, v zrak pa se je dvignil črn dim. Kot kaže, je napadalo Bengazijeve vojašnice,'' je povedal dopisnik agencije Reuters Angus MacSwan. A nato se je izkazalo, da so uporniki po nesreči sestrelili svoje letalo. To je za Al Jazeero potrdil tudi vodja uporniškega nacionalnega sveta Mustafa Abdel Džalil, ki je tudi povedal, da spalno območje mesta vojska napada s tanki in topništvom.
Bolnišnice v Bengaziju naj bi že preplavile žrtve spopadov, je še povedal. Samo v bolnišnici Jala v Bengaziju so danes našteli 26 mrtvih in več kot 40 ranjenih.
Tripoli: Mi ne napadamo nikogar
Medtem pa je libijska vlada sporočila, da v Bengaziju ni njihovih vojakov ter da se napadi sploh niso zgodili. Libijske vladne sile niso vpletene v vojaške akcije v ali okoli mesta Bengazi, je sporočil predstavnik vlade. ''Napadov v Bengaziju ni. Kot smo povedali, upoštevamo prekinitev ognja in želimo, da pridejo mednarodni opazovalci,'' je povedal Mussa Ibrahim. ''Uporniki napadajo vasi in mesta in tako skušajo sprožiti mednarodno vojaško intervencijo,'' je dodal.
Namestnik libijskega zunanjega ministra Haled Kaim pa je zagotovil, da se njihove sile zgolj branijo in ne napadajo nazaj. Prav tako je zagotovil, da ne nameravajo napasti Bengazija, milijonskega mesta, ki je utrdba upornikov proti Gadafijevemu režimu. Libijski namestnik zunanjega ministra je za BBC povedal, da so libijska letala prizemljena ter da spoštujejo prekinitev ognja.
A prebivalci mesta trdijo drugače. Jugozahodno od Bengazija je letalo Gadafijevih sil odvrglo najmanj dve bombi, z območja pa je bilo slišati tudi vztrajno obstreljevanje. ''Eksplozije so se začele okoli 2. ure zjutraj,'' je povedal prebivalec mesta Faraj Ali.
''Letala bombardirajo cesto do letališča, prav tako so napadli okrožje Abu Hadi v predmestju,'' je povedal zdravstveni delavec in podpornik upornikov Mohamed Dwo. Bil je na mestu, kjer so se spopadli uporniki in dva tako imenovana plačanca, ki se jima je uspelo prikrasti v mesto, po katerem sta se vozila v avtomobilu polnem ročnih granat.
Moška, oblečena kot civilista, so ustrelili in ubili, uporniki pa so iz okrvavljenih dokumentov, ki sta jih imela pri sebi, razbrali, da gre za Nigerijca. ''Tukaj smo sedeli, ko sta začela streljati iz avtomobila. Tudi mi smo začeli streljati in tako se je končalo,'' je povedal upornik Meri Dersi.
'Junes je še vedno z nami'
Vodja libijskega uporniškega gibanja je zanikal poročanje državne televizije, da se je bivši notranji minister, ki je prestopil na stran upornikov, vrnil v Gadafijevo vlado. Državna televizija je namreč poročala, da so Abdula Fataha Junesa ponovno postavili na čelo notranjega ministrstva. Ob tem je pokazala posnetek Yunesa, ki ga je sprejel Gadafi. Kdaj je posnetek nastal, ni znano.
KOMENTARJI (1048)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.