Liberalec Hans-Dietrich Genscher, ki je bil znan po svojem rumenem brezrokavniku, je kar 23 let deloval kot nemški minister, od tega 18 let kot zunanji minister. S tem si je prislužil naslov najdlje delujočega zunanjega ministra v zahodnem svetu. Kot vodja nemške diplomacije je deloval med letoma 1974 in 1992, pod tremi različnimi kanclerji, v prizadevanjih za umiritev napetosti med vzhodom in zahodom pa naj bi po nekaterih ocenah prepotoval okoli dva milijona kilometrov.
Rodil se je leta 1927 v mestu Halle, v nekdanji Vzhodni Nemčiji. V mladosti med drugo svetovno vojno je moral služiti v vojski nacistične Nemčije, tik pred koncem vojne pa je najprej pristal v ameriškem, nato pa britanskem ujetništvu. Kot vojni ujetnik je študiral pravo, leta 1952 pa je pobegnil v tedanjo Zahodno Nemčijo in tam začel delovati kot odvetnik.
V bundestag je bil kot kandidat liberalcev (FDP) prvič izvoljen leta 1965 in ostal član vse do upokojitve leta 1998. Prvič je bil imenovan za ministra leta 1969 v vladi kanclerja Willyja Brandta; prevzel je vodenje notranjega ministrstva. Njegov mandat je tedaj zaznamoval teroristični napad na izraelske atlete na olimpijskih igrah v Münchnu leta 1972. Sam je to označil kot najtežji trenutek v njegovi politični karieri.
Za vrhunec njegove kariere pa nedvomno velja 30. september 1989, ko je več tisoč Vzhodnim Nemcem, ki so taborili pred nemškim veleposlaništvom v Pragi, dejal, da lahko svobodno odidejo na Zahod.
Pomembno vlogo je potem odigral tudi pri osamosvajanju Slovenije in Hrvaške in pri nemškem priznanju njune neodvisnosti pred ostalimi članicami tedanje evropske in mednarodne skupnosti. Za to je leta 1992 prejel tudi zlati častni znak svobode Republike Slovenije.
Cerar: Bil je velik človek, prepričan Evropejec in vztrajen borec za demokracijo in mir
Na novico o smrti nekdanjega dolgoletnega nemškega zunanjega ministra Hans-Dietricha Genscherja se je odzval tudi slovenski premier Miro Cerar, ki je spomnil, da je Genscher odigral tudi ključno vlogo ob osamosvajanju Slovenije. "Bil je velik človek, prepričan Evropejec in vztrajen borec za demokracijo in mir," je zapisal.
"Hans-Dietricha Genscherja se v Sloveniji spominjamo predvsem kot državnika, ki je v prelomnem obdobju evropske novejše zgodovine odigral eno ključnih vlog. Bil je eden tistih evropskih voditeljev, ki so prvi zaznali in podprli demokratične spremembe v srednji in vzhodni Evropi," so sporočili iz Cerarjevega kabineta.
"Videl je daleč onkraj berlinskega zidu in razumel enkratno priložnost, ki se je pojavila z njegovim padcem. Pomembno je pripomogel k temu, da smo to priložnost lahko izkoristili tudi mi, se osamosvojili in postali enakopravni člani demokratične in združene Evrope," je še poudaril premier Cerar.
Preko Twitterja je užaloščenost ob smrti Genscherja izrazil tudi podpredsednik slovenske vlade in zunanji minister Karl Erjavec. Kot je zapisal, se je "poslovil veliki prijatelj in podpornik samostojne Slovenije".
Predsednik Državnega zbora Milan Brglez je ob smrti Genscherja zapisal: "Hans Dietrich Genscher v svetovno zgodovino ne bo odšel samo kot minister za zunanje zadeve Zvezne republike Nemčije, ampak kot državnik, ki je vedno sledil svojim idealom svobode in demokracije. Bil je med prvimi, ki je zaznal demokratično vrenje v državah srednje in jugovzhodne Evrope in ga tudi podprl. A njegova podpora ni bila samo načelna, temveč je bila iskrena in prijateljska. Bil je podpornik, a hkrati tudi učitelj – in v slovenskem primeru – prijatelj. Prav zaradi njegove vere v demokracijo in svobodo je Nemčija tlakovala pot Slovenije v mednarodno skupnost. Brez njegove aktivne podpore in prepričevanja drugih članic takratne Evropske gospodarske skupnosti, bi bila Slovenija gotovo mednarodno priznana veliko pozneje, pot v mednarodne organizacije pa bi bila bolj trnjeva, bolj strma in težja.«
Evropa žaluje
Odzivi na smrt Genscherja se vrstijo iz številnih držav. Nemški predsednik Joachim Gauck ga je označil za obraz moderne Nemčije, francoska vlada pa ga je pohvalila kot "prepričanega Evropejca".
Gauck je v pismu Genscherjevi vdovi Barbari zapisal, da je nekdanji zunanji minister s svojo zanesljivostjo in diplomatskimi spretnostmi Nemčiji v svetu dal obraz in prispeval h krepitvi zaupanja pri nemških partnerjih. Gauck je še izpostavil prispevek Genscherja pri združevanju Nemčije.
Nemška vlada se je prav tako poklonila dolgoletnemu zunanjemu ministru. Tiskovni predstavnik vlade Görg Streiter je povedal, da so le redki tako vplivali na usodo Nemčije, kot je to uspelo Genscherju. Ob tem ga je označil za velikega Evropejca in Nemca.
Tudi francoska vlada je Genscherja počastila kot prepričanega Evropejca. Po besedah francoskega zunanjega ministra Jean-Marca Ayraulta je bil pomemben akter pri ponovni združitvi Nemčije. S svojimi političnimi in človeškimi lastnostmi je Genscher poleg tega krojil pomemben del evropske zgodovine, je dodal francoski minister.
Na smrt velikega državnika se je odzval tudi politični vrh EU. Predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz je dejal, da "smo izgubili velikega in pametnega politika". Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker pa je sporočil, da bo Genscher manjkal njemu in Evropi ter da se je zavzemal za enotnost in dobrobit Evrope.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.