Tujina

Umrl je Nobelov nagrajenec Günter Grass

Lübeck, 13. 04. 2015 11.40 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V 88. letu je umrl nemški pisatelj in nobelovec Günter Grass, avtor protivojnega romana Pločevinasti boben in eden najvplivnejših in kontroverznih nemških intelektualcev. Leta 1999 je prejel Nobelovo nagrado za literaturo. Nazadnje je javnost razburil s pesmijo Kar je treba povedati, zaradi katere so ga v Izraelu razglasili za persono non grato.

gunter grass
gunter grass FOTO: Reuters

Günter Grass, nemški pisatelj, družbeni kritik in Nobelov nagrajenec, ki so ga mnogi oklicali za ’’moralno vest države'’, je umrl, star 87 let. Z njegove založbe so potrdili, da je pisatelj umrl na kliniki v Lübecku, ki je bil zadnja desetletja njegov dom. Razloga smrti niso podali.

Grass se je v nekdanjem Danzigu (danes Gdansku) rodil 16. oktobra 1927 in tam preživel zgodnje otroštvo. V kraj svojega otroštva se je pogosto vračal tudi v svojih delih. Med drugo svetovno vojno je bil ranjen kot nemški vojak.

Med letoma 1949 in 1952 je študiral kiparstvo, nato je obiskoval likovno akademijo v Düsseldorfu in Berlinu. V letih 1956-1960 je ustvarjal v Parizu, nato pa v zahodni Nemčiji. Na literarno pot je stopil s poezijo. Pisal je ironično in duhovito liriko, kasneje pa je postal oster kritik družbe.

Najbolj znan je po romanu Pločevinasti boben (1959), po katerem so 20 let pozneje posneli film, ki je osvojil tako zlato palmo kot oskarja za najboljši tujejezični film. Nobelovo nagrado za literaturo je Grass prejel leta 1999. V utemeljitvi piše, da si je nagrado prislužil za svoje mestoma ironične temačne portrete iz zamolčane zgodovine.

Med Grassovimi pomembnejšimi deli so romani Pasja leta (1963), Podganka (1986) in Po rakovo (2002) ter novela Mačka in miš (1961).

Literat se je posvečal tudi kiparstvu, grafiki, risanju in slikanju. Svoja dela je tudi razstavljal.

Šok za javnost

Književnik je javnost šokiral leta 2006, ko je v svoji avtobiografiji Ob lupljenju čebule razkril, da je bil ob koncu druge svetovne vojne član zloglasnih nacističnih enot SS. Sicer še zdaleč ni bil edini predstavnik svoje generacije, ki je prikrival dejstva glede svojega vojnega udejstvovanja. A ker je kot ugleden javni intelektualec je Nemce prepričeval k soočanju z gršimi platmi svoje zgodovine, je bilo njegovo priznanje velik šok. Nekateri so zato na njegovo delo začeli gledati v popolnoma drugi luči. Mnogi so mu očitali, da je lastne grehe desetletja dolgo skrival, medtem pa drugim glasno očital njihovo nacistično preteklost.

Pred upokojitvijo še razburkal javnost

Svetovno javnost je ponovno razburkal leta 2012 s prozno pesmijo z naslovom Was gesagt werden muss (Kar je treba povedati). V njej je kritiziral Izrael zaradi njegove nasilne komunikacije z Iranom. Izrazil je gnus nad idejo, da bi Izrael napadel Iran zaradi domnevne jedrske grožnje in dejal, da to "ogroža že tako krhek svetovni mir" . V Izraelu so ga zato razglasili za persono non grato in mu prepovedali vstop na ozemlje judovske države. Prepričani so bili, da skuša Grass s pesmijo zanetiti ogenj sovraštva proti Izraelu in izraelskemu ljudstvu. Kasneje je Grass dejal, da je nameraval napasti vlado Izraela, ne pa državo kot celote.
 

Grass je oktobra 2012 naznanil, da odlaga pisateljsko pero. "Star sem 85 let. Zdravje mi ne dopušča, da bi se lotil projektov, ki bi trajali pet ali šest let, toliko časa pa bi verjetno potreboval za raziskavo ob pisanju romana," je tedaj dejal.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

strel?ek
13. 04. 2015 17.10
+2
Naši "sodobni" pisatelji,nič ne pišejo o kolaborantih kaj so oni počeli skupaj z okupatorjem,a ne...
AtaAufbiks
13. 04. 2015 16.47
+3
Kar je povedal glede Izraela, je imel popolnoma prav!
nevica
13. 04. 2015 12.10
+8
79 leta je bil po romanu Pločevinasti boben posnet tudi film The Tin Drum z Davidom Bennetom v glavni vlogi, film je večplasten in briliantno narejen, pri scenariju je sodeloval tudi sam Grass. Film se loteva tudi vojne tematike iz II.svetovne vojne, glavni junak je Oskar, ki se iz protesta odloči ostati star 12 let.
jenihvetes
13. 04. 2015 12.39
-16
veronqa
13. 04. 2015 15.03
+3