Umrl je nekdanji izraelski premier in predsednik Šimon Peres. Star je bil 93 let. Njegov zet in osebni zdravnik Rafi Valden je danes sporočil, da je Peres kot zadnje dejanje pomoči drugim daroval svoji roženici. Kot je še dejal, je bil vse do nedavne kapi dobrega zdravja, umrl pa je, ne da bi trpel.
Peresa so v bolnišnico sprejeli 13. septembra zaradi možganske kapi, od takrat je bil hospitaliziran. Nekaj dni predtem pa so mu vstavili srčni spodbujevalnik.
Poslednje slovo v četrtek v knesetu, pogreb najverjetneje v petek
Poslednje slovo od Peresa bo v četrtek v izraelskem parlamentu, pogreb pa najverjetneje v petek. Datuma pogreba uradno sicer še niso sporočili.
Po napovedih naj bi se pogreba udeležili številni svetovni državniki in politiki, med njimi Ameriški predsednik Barack Obama, predsedniška kandidatka ameriških demokratov Hillary Clinton in njen mož, nekdanji predsednik ZDA Bill Clinton. Pogreba se bosta najverjetneje udeležila tudi papež Frančišek in princ Charles.
Poklon državnikov z vsega sveta
Na Peresovo smrt se odzivajo številni državniki po svetu. "Malo je ljudi, s katerimi delimo ta svet, ki so spremenili tok človeške zgodovine. Ne samo zaradi njihove vloge v svetovnih dogodkih, temveč tudi zaradi tega, ker so razširili našo moralno domišljijo in nas prisilili, da od nas samih pričakujejo več. Moj prijatelj Šimon je bil eden od takšnih ljudi," je zapisal predsednik ZDA Barack Obama. Dodal je, da se Peres ni nikoli odpovedal možnosti miru med Izraelci, Palestinci in izraelskimi sosedami.
Francoski predsednik Francois Hollande je menil, da je Izrael izgubil enega najbolj slavnih državnikov, mir pa enega od njegovih največjih zagovornikov. "Šimon Peres zdaj pripada zgodovini, ki je bila spremljevalka njegovega dolgega življenja," je še poudaril.
Po mnenju nemškega predsednika Joachima Gaucka je Peres zaznamoval Izrael kot noben drug politik. "Svoji državi je služil v različnih vlogah s trdnimi načeli, ko je šlo za izraelsko varnost, in odločno voljo, ko je šlo za napredek pri mirovnem procesu s Palestinci," je zapisal v pismu zdajšnjemu izraelskemu predsedniku Reuvenu Rivlinu.
Nekdanji ameriški predsednik Bill Clinton je ocenil, da je Bližnji vzhod s Peresovo smrtjo izgubil gorečega zagovornika miru in sprave ter prihodnosti, v kateri vsi Abrahamovi otroci gradijo boljši jutri.
Nekdanji britanski premier in posebni odposlanec bližnjevzhodne četverice Tony Blair je v odzivu poudaril, da je bil Peres politični velikan, državnik, ki bo poznan kot eden najodličnejših v svojem in kateremkoli obdobju. "Bil je nekdo, ki sem ga imel globoko rad," je zapisal.
"S svojo prirojeno človečnostjo, s svojo dostojnostjo je Šimon navdihoval svet in pomagal tlakovati pot miru, dovolj široko, da bodo prihodnje generacije nekoč hodile druga ob drugi," je ob smrti nekdanjega izraelskega predsednik ocenil nekdanji ameriški predsednik George Bush.
"Imel sem srečo, da sem lahko s to izredno osebo večkrat govoril. Vsakič sem občudoval njegov pogum in domoljubje, njegovo modrost in vizijo ter njegovo sposobnost, da je prepoznal bistvo tudi najtežjih vprašanj," je v sožalju zapisal ruski predsednik Vladimir Putin.
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je ljudi na Bližnjem vzhodu pozval, naj v iskanju miru sledijo Peresovemu "duhu odločenosti". "Tudi v najtežjih urah je ostal optimist glede obetov za spravo in mir," je poudaril. Dodal je, da je Peres neumorno deloval za rešitev dveh držav, ki bi Izraelu omogočila, da bi varno in v harmoniji živel s Palestinci in širšo regijo.
Izraelski predsednik Reuven Rivlin, ki je na državniškem obisku v Ukrajini, je dejal, da je bil Peres pomemben vizionar za izraelsko državo. "Ni poglavja v zgodovini izraelske države, v katerem Šimon ne bi imel vloge ali vsaj pisal njen majhen delček," je dejal predsednik. Dodal je, da je Peres Izraelce privedel do tega, da so pogledali naprej v prihodnost in "imeli smo ga radi". "Ljudem je dal upanje. Duh upanja in miru je bila njegova pot in želja," je še dejal Rivlin, ki je zaradi Peresove smrti skrajšal obisk v Ukrajini in se že danes vrnil v Izrael.
Tudi izraelski premier Benjamin Netajnahu je Peresa označil za vizionarja in "prvaka izraelske obrambe". "Šimon je posvetil življenje ponovnemu rojstvu naših ljudi. Kot vizionar je videl v prihodnost. Kot prvak izraelske obrambe je na več načinov okrepil njene zmožnosti, nekateri so ostali nepotrjeni vse do današnjih dni," je zapisal in se tako navezal na razvoj nepotrjenega izraelskega jedrskega programa. Netanjahu je sicer veljal za Peresovega političnega tekmeca.
"Peres je bil partner ob sklenitvi miru pogumnih, skupaj s pokojnim predsednikom Jaserjem Arafatom," je poudaril palestinski predsednik Mahmud Abas. Dodal je, da si je Peres vse do zadnjega prizadeval za dokončno mirovno rešitev s Palestinci.
Pahor: Bil je velik prijatelj Slovenije
Predsednik republike Borut Pahor je sporočil, da je Peres za seboj pustil "politično in moralno dediščino, ki obvezuje ves svobodoljuben in miroljuben svet k nepopustljivemu iskanju rešitev za sožitje in trajni mir". "Vztrajna prizadevanja Šimona Peresa za spravo in skupno mirno in varno prihodnost izraelskih in arabskih otrok na Bližnjem vzhodu nas navdihujejo, naj nikoli ne obupamo v ustvarjanju boljšega sveta za vse. V tem smislu in zavoljo vedno bolj zapletenih svetovnih razmer bo izstopajoča podoba Šimona Peresa politični in moralni kažipot ravnanj vsega svobodoljubnega in miroljubnega sveta."
Dodal je, da je bil Peres velik prijatelj Slovenije. "Srečevali smo se in se medsebojno spodbujali ter pri tem iskreno navezali. Bil je svetovni politik in zgodovinska osebnost in vendarle je vselej zbrano poslušal naše mnenje in iskreno povedal svoje. Vselej je o naši deželi in ljudeh govoril z občudovanjem in nam pripisoval svetlo prihodnost. Slovenija je izgubila velikega prijatelja. Ohranila ga bo v najlepšem in trajnem spominu. Šimon Peres ostaja zgled," je še poudaril Pahor.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.