V Rimu je v starosti 86 let umrl nekdanji bostonski nadškof Bernard Law, ki je moral leta 2002 odstopiti zaradi vpletenosti v spolne zlorabe katoliških duhovnikov.
Law velja za osrednjo figuro v največji krizi katoliške cerkve v ZDA. Svojčas je bil eden najpomembnejših ameriških cerkvenih voditeljev. V času, ko je bil bostonski nadškof, je premeščal spolne prestopnike v duhovniških vrstah iz ene škofije v drugo, ne da bi o tem obvestil starše ali policijo.
Nadškof se je ob razkritju spolnih zlorab leta 2002 javno opravičil žrtvam zlorab, ki jih je na tihem "podpiral" tako, da je duhovnika Johna Geoghana kljub temu, da je vedel za njegove zlorabe majhnih dečkov, zgolj premeščal iz ene župnije v drugo.
Geoghan je bil obsojen zaradi neprimernega vedenja in napada s hudo telesno poškodbo na 10-letnega dečka. Law na drugi strani zaradi svoje vloge pri prekrivanju zlorab ni bil nikoli obsojen, poroča CNN.
Law sprva afere ni želel komentirati, nazadnje pa se je bil prisiljen opravičiti in je obljubil korenito reformo. Pod velikim pritiskom je naposled popustil in tedanjemu papežu Janezu Pavlu II. poslal svojo odstopno izjavo, ki jo je papež sprejel. Iz ZDA se je preselil v Rim.
Škandal je pretresel celotno katoliško cerkev in povzročil t.i. padec domin. Cerkev je namreč (domnevnim) žrtvam za njihov molk izplačala na milijone dolarjev.
Vatikan je danes izdal medijsko obvestilo, da je kardinal Bernard Law zjutraj umrl po dolgi bolezni. Nazadnje je služil kot knjižničar v baziliki sv. Marije Velike, ene od štirih glavnih rimskih bazilik. Pokopali ga bodo v četrtek zjutraj z vsemi kardinalskimi častmi v vatikanski baziliki sv. Petra, pogrebno slovesnost pa bo vodil kardinal Angelo Sodano.
Za Lawove žrtve je bila njegova premestitev v Vatikan huda klofuta, saj je spodkopala prizadevanja, da bi kardinal priznal svojo vlogo pri zlorabah.
"Preživele žrtve otroških spolnih zlorab v Bostonu se počutijo izdane, saj je Law ščitil svoje podrejene. Namesto tega so ga povišali in premestili v Rim. Ni besed, ki bi lahko opisale bolečino in stisko otrok in njihovih najbližjih," so ob razkritju zlorab sporočili preživeli iz Mreže žrtev spolnih zlorab duhovnikov.
Skupina je ob Lawovi smrti dejala, da bi morali imeti žrtve zlorab v mislih tudi, ko bodo pripravljali kardinalov pogreb.
"Vsak katolik bi moral papeža Frančiška in ves Vatikan vprašati - zakaj. Zakaj Lawa povzdigujejo, namesto, da bi razkrili njegovo vlogo pri prekrivanju spolnih zlorab?Zakaj so ga nagradili, medtem ko so bili bostonski otroci zlorabljeni, ignorirani, postavljeni na stran?"
Škandal razkrila skupina preiskovalnih novinarjev Boston Globe
Kardinal Sean O'Malley je ob Lawovi smrti povedal: "Razumem, da kardinalova smrt odstira različna čustva pri velikem številu ljudi.Slišim vse, ki so pretrpeli travmo zaradi spolnih zlorab, prav tako tudi njihove družinske člane in najbližje. Moškim in ženskam se iskreno opravičujem zaradi bolečine, ki so jo doživeli. Molim zanje, Cerkev jim bo vedno stala ob strani."
O'Malley je še dodal, da je Law služil Cerkvi v času, ko je slabo opravljala svoje "delo" in ljudi prizadela, namesto da bi jim nudila pomoč: "Obžalujem to in vse posledice, ki so jo prinesle zlorabe."
Grozljivo razsežnost spolnih zlorab je leta 2002 razkril časopis Boston Globe oziroma ekipa preiskovalnih novinarjev njihovega podlistka Spotlight. Film V žarišču (Spotlight), posnet po omenjeni zgodbi, je leta 2016 prejel Oskarja za najboljši film, hkrati pa zgodbo okrog zlorab katoliških duhovnikov ponudil v vpogled širšemu občinstvu po vsem svetu.
Zgodba je dvignila veliko prahu, škandal pa se je iz Bostona razširil po škofijah po vsej državi, tudi v Chicago, New York, Philadelphio, San Francisco in St. Louis.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.