Nekdanji libijski voditelj Moamer Gadafi je mrtev, je potrdil tiskovni predstavnik libijskega Nacionalnega prehodnega sveta (NPS) Abdel Hafiz Goga. "Svetu sporočamo, da je Gadafija ubila roka revolucionarjev," je poudaril v izjavi medijem. "Gre za zgodovinski trenutek, konec tiranije in diktature. Gadafi je mrtev," je dodal.
Po besedah predstavnika Nacionalnega prehodnega sveta Abdela Madžida Mlegte je Gadafi umrl za posledicami strelnih ran, ki jih je dobil ob prijetju v bližini Sirte. Mlegta je dejal tudi, da je bil ''Gadafi ranjen v glavo''.
Za zdaj še ni nobene neodvisne potrditve novic o Gadafijevi smrti, vodja libijskega Nacionalnega prehodnega sveta Mustafa Abdel Džalil pa naj bi najpozneje v petek oznanil osvoboditev Libije, javnost pa naj bi seznanil tudi s podrobnostmi o uboju Gadafija.
Da je Moamer Gadafi res mrtev, je sicer potrdil tudi libijski premier Mahmud Džibril. Po njegovih besedah je sedaj napočil čas za vzpostavitev nove, združene Libije.
Svetovno javnost so obkrožile fotografije, posnete z mobilnim telefonom, na kateri je okrvavljena glava z brezizraznimi očmi, ki naj bi pripadala hudo ranjenemu oziroma mrtvemu Gadafiju.
Gadafijevo truplo so iz varnostnih razlogov prepeljali v Misrato, kjer so opravili obdukcijo, ki je po navedbah enega od zdravnikov potrdila, da je Gadafi umrl zaradi strela v glavo
Novico o prijetju Gadafija so nove libijske oblasti objavile kmalu po tistem, ko so libijske prehodne oblasti sporočile, da so prevzele nadzor nad Sirto, Gadafijevim rojstnim krajem in zadnjo trdnjavo njegovih privržencev.
Gadafi je bil ujet v bližini Sirte, ko je poskušal pobegniti v konvoju, ki so ga napadla letala zveze Nato. Ob aretaciji je bil ubit tudi Abu Bakr Junus Džabr, poveljnik Gadafijevih oboroženih sil.
Gadafi naj bi se po besedah neimenovanega borca skrival v odtoku pod avtocesto, ko so se mu približali borci, pa naj bi kričal: ''Ne streljajte, ne streljajte!'' Ujet naj bi bil tudi tiskovni predstavnik Gadafijevega režima Musa Ibrahim, kar je potrdilo več borcev, ki so bili priča njegovi aretaciji.
Zaradi nejasnosti glede Gadafijeve smrti je mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International danes pozvala k neodvisni preiskavi o okoliščinah smrti. Gadafijeve naslednike pa je pozvala, naj končajo "kulturo zlorab". Organizacija je v sporočilu še pozvala prehodni svet, naj prijetim Gadafijevim privržencem zagotovi pravično sojenje.
Med zavzetjem Sirte naj bi sile nacionalnega prehodnega sveta prijele tudi Gadafijevega petega sina Mutasema ter nekdanjega vodjo libijske obveščevalne službe Abdulaha al Senusija. Oba so po zajetju prepeljali v Misrato. Po poročanju Reutersa so medtem Mutasema že ubili borci NPS.
Več o tem, kdo je bil človek, ki je pri 27 letih postal libijski voditelj, preberite tukaj.
Gadafi, ki ga je zaradi pobijanja civilistov iskalo Mednarodno kazensko sodišče, je bil z oblasti strmoglavljen 23. avgusta, po zavzetju Tripolija. Z nafto bogati Libiji je vladal 42 let.
Borci Nacionalnega prehodnega sveta so v središču zavzete Sirte razvili rdeče-črno-zeleno libijsko zastavo, slišati pa je tudi streljanje, s katerim olajšani in navdušeni borci pozdraviljajo padec mesta, ki so ga dva meseca oblegali.
Bi morali Gadafiju soditi v Libiji ali pa je za Libijo in svet bolje, da je mrtev?
Slavje ob novicah v zvezi s smrtjo nekdanjega libijskega voditelja pa se razlega po libijskih mestih, saj njegova smrt na simbolni ravni pomeni konec libijske vojne.
Nato jutri o koncu operacij v Libiji
V Bruslju se bodo dan po smrti libijskega samodržca Moamerja Gadafija in padcu Sirte sešli veleposlaniki članic Nata, ki bodo govorili o koncu operacij v Libiji. Po navedbah virov iz Francije bo Nato operacije končal po razglasitvi osvoboditve Libije, kar se bo po napovedih libijskega premiera Mahmuda Džibrila zgodilo najkasneje v petek.
V zavezništvu so kasneje dosegli konsenz, da se operacija lahko konča ob izpolnitvi štirih pogojev. Ti so, da se počaka na izid spopadov v Sirti; da se zagotovi, da Gadafiju naklonjene sile ne bodo zmožne napadati civilistov; da se Gadafiju prepreči nadzor nad temi silami in da so uporniki sposobni zagotoviti varnost v celotni državi. Kot kaže, so pogoji s smrtjo Gadafija in padcem njegove zadnje trdnjave izpolnjeni.
KOMENTARJI (645)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.