V Veliki Britaniji so se danes z minuto molka spomnili na žrtve ponedeljkovega terorističnega napada v Manchestru, ki ga je izvedel 22-letni Salman Abedi. Žalujoči so se s svečami, baloni v obliki srca ter z rožami zbrali v centru mesta na trgu St. Ann.
Manchestrska policija je ob tem sporočila, da se je odzvala na klic iz kolidža na območju Trafford v Manchestru.
"Policija se je odzvala na klic v Traffordu," je najprej tvitnila policija. Zatem pa še: "Vojska je na poti do kolidža." Na kraju je tudi ekipa za deaktivacijo bomb, na kraj dogodka pa so jih poklicali zaradi sumljivega paketa.
Hitro se je izkazalo, da je šlo za lažni alarm. Policija je sporočila, da je "morebitni sumljiv paket" varen, policijski kordon pa se je umaknil. Več cest na območju so zaprli, policisti pa še vedno ocenjujejo položaj.
Otroško bolnišnico Royal Manchester, kjer zdravijo 64 ranjenih v napadu, je danes obiskala kraljica Elizabeta II. Prihod britanske kraljice je prenašala britanska televizija, v bolnišnici pa se bo sestala z otroki in osebjem, poročajo britanski mediji.
V Veliki Britaniji so v povezavi z napadom aretirali osem ljudi, tudi Abedijevega starejšega brata, 23-letnega Ismaila. Mlajšega brata, 20-letnega Hashima, so libijske oblasti aretirale v tamkajšnji prestolnici Tripoli, prav tako njihovega očeta.
Manchestrski preiskovalec Ian Hopkins je potrdil, da je napad najverjetneje pripravljala celotna mreža. "Preiskava je v polnem teku, poteka po celem Manchestru." Policija je med preiskavo vdrla tudi v stanovanjski blok v bližini postaje Manchester Picadilly v središču mesta ter v stanovanje v okraju Moss Side in izvedla nadzorovani eksploziji, da so lahko vstopili v objekta.
"Nocoj smo izvedli preiskavo na naslovu Nuneaton, Warwickshire, in aretirali moškega," je v sporočilu za javnost obvestila manchestrska policija. Dodali so, da je preiskava povezana s ponedeljkovim napadom v manchestrski Areni.
Policija je kasneje danes sporočila, da so med racijami v minulih dneh zaplenili več predmetov, ki so pomembni za preiskavo. Načelnik Hopking je novinarjem potrdil, da so zaplenili več predmetov, ni pa razkril podrobnosti, za kakšne predmete gre.
Policija domneva, da napadalec vendarle ni bil "samotarski volk" in naj bi za sabo imel podporno mrežo. Skupno so do zdaj aretirali deset oseb, med njimi dve osebi v Libiji. Zaslišanje ostalih naj bi sledilo. Na območju Manchestra so danes aretirali še dva moška v povezavi z napadom na koncertno dvorano v ponedeljek.
Nemški tednik Focus poroča, da je napadalec Salman Abedi v Manchester pripotoval iz Düsseldorfa štiri dni pred napadom, v Nemčiji pa naj bi se zadrževal najmanj dvakrat, so izvedeli od berlinskih varnostnih sil. Abedi je leta 2015 iz Frankfurta letel v Veliko Britanijo. Pred tem naj bi se zadrževal v Siriji na paravojaškem izobraževanju, je Scotland Yard sporočil nemškemu zveznemu kriminalnemu uradu (BKA).
The Guardian navaja, da naj bi Abedi v Nemčijo pripotoval iz Libije, in sicer preko Prage. Sodeč po poročilu za njim ni bilo razpisane mednarodne tiralice, niti ni bil zaveden na kakšen seznamu, s katerimi beležijo poti sumljivih skrajnežev. Preiskovalci v Nemčiji trenutno preiskujejo, ali je imel Abedi mogoče v Severnem Porenju - Vestfaliji stik s tamkajšnjimi nemškimi islamisti.
"Scena je mednarodno tesno povezana," je dejal poznavalec BKA za Focus. "Pojasniti moramo, ali je Abedi v Siriji spoznal ljudi, s katerimi se je srečal v Severnem Porenju - Vestfaliji ali Hessnu," je dodal.
Dva Abedijeva znanca policijo večkrat opozorila na njegova ekstremistična nagnjenja
Salman Abedi je bil rojen v Manchestru libijskim staršem, študiral je na univerzi v Salfordu. Hamid El-Said, ki je v preteklosti delal kot svetovalec za Združene narode glede naraščajočega terorizma, zdaj pa je zaposlen na manchestrski univerzi, je dejal, da je imel Abedi resnično slabe odnose s starši in preostalo družino, ki naj bi ga poskušali spraviti na pravo pot. "Bil je slab študent, šolanja ni dokončal, starši so se trudili, da bi se vrnil v Libijo. Imel je težave s prilagajanjem na evropski stil življenja."
Nekdanji Abedijev sošolec je za BBC povedal, da je bil fant "precej vroče krvi", hitro se je razburil zaradi najmanjših stvari. Leta 2011, preden je zapustil akademijo, je postajal vedno bolj religiozen. Dva Salmanijeva nekdanja znanca pa naj bi policijo pred leti celo večkrat opozorila na njegova ekstremistična nagnjenja. Podpiral naj bi terorizem ter večkrat jasno in glasno izrazil, da so "samomorilci z bombami čisto v redu."
Uhajanje informacij razburilo Britance
Britanska premierka Theresa May je izrazila precejšnje nezadovoljstvo zaradi ameriškega uhajanja informacij o torkovem napadu v Manchestru. Britanske oblasti so bile menda besne, ko se je ameriški časnik New York Times dokopal do fotografij s kraja napada. Premierka tako nemudoma pričakuje popolno preiskavo o tem dogodku, o uhajanju informacij pa naj bi se na vrhu Nata v Bruslju pogovorila tudi z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom.
V napadu na koncertu pevke Ariane Grande v Manchestru je umrlo 22 ljudi, tudi otroci, ranjenih je 64, med njimi jih je več še vedno v kritičnem stanju. Samomorilski napad naj bi izvedel Salman Abedi, preiskovalci so po poročanju BBC priprli devet ljudi, med njimi tudi Abedijevega starejšega in mlajšega brata ter očeta. Žensko, ki so jo prav tako pripeljali na zaslišanje, so že izpustili.
Serija objavljenih fotografij, na katerih je med drugim viden detonator eksplozivne naprave, je razbesnela preiskovalce ter poslabšala britansko-ameriške odnose. Podrobnosti o Abedijevi identiteti so namreč ušle v javnost že 24 ur po eksploziji. Državna sekretarka Amber Rudd je dejala, da je razburjena zaradi razkritja in opozorila ZDA, naj se to ne ponovi nikoli več.
Kljub opozorilom se je New York Times dokopal do novih fotografij, na katerih se jasno vidijo napadalčev nahrbtnik ter delčki eksplozivne naprave. Neimenovan vir iz britanske vlade je dejal, da bo uhajanje informacij še pereča tema v prihodnjih dneh, ko je preiskava o napadu na vrhuncu, nepooblaščeno razkritje pa bo spodkopalo zaupanje tako v samo preiskavo kot v boj proti terorizmu. Zaradi zadeve se je oglasil tudi župan Manchestra Andy Burnham: "Zelo sem zaskrbljen, o tem se bom pogovoril z ameriškim veleposlanikom."
Abedijevo identiteto je prva razkrila ameriška tv-mreža CBS, NBC pa ga je nato hitro imenoval za glavnega osumljenca.
BBC poroča, da je britanska policija zaradi razkritih fotografij že prenehala deliti informacije z ameriškimi obveščevalci.
Kurt Volker, nekdanji predstavnik Nata, je incident opisal kot "zelo obžalovanja vrednega". Za Radio 4 je povedal: "Če si povezana obveščevalna agencija, boš dvakrat premislil, preden boš delil informacije s komerkoli, sploh če bi nato lahko pristale na straneh New York Timesa."
Zaupni podatki se sicer delijo med petimi državami, Veliko Britanijo, ZDA, Kanado, Avstralijo in Novo Zelandijo v programu, ki so ga poimenovali "Pet oči".
KOMENTARJI (240)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.