V Združenih državah Amerike (ZDA) se je v javnosti pojavil videoposnetek iz leta 2007, ko je napad ameriškega helikopterja apache v iraškem mestu Bagdad povzročil smrt skupine ljudi. V napadu sta umrla tudi dva sodelavca Reutersa. Video je javnosti razkrila skupina WikiLeaks, ki se bojuje proti vladi in korupciji. Anonimni predstavnik ministrstva za obrambo je potrdil, da je avdio- in videoposnetek iz leta 2007 avtentičen.
Pilot: Dobro streljanje
"Eden izmed njih ima orožje. Vsi ti ljudje stojijo tam doli. Ocenjujem, da jih je okoli 20. Eden ... ima orožje (fotoreporter), seveda. Crazy horse, ena, osem ... Prekleti k...., imamo posameznike z orožjem. Pet ali šest ljudi ima orožje AK 47. Prosim za dovoljenje za spopad. Imate dovoljenje za spopad, razumem.“
"Streljal bom ... Počakaj … Pojdimo okoli stavbe. Prekleto. Ko jih vidiš, začni streljati. Streljajmo ... Vse v redu ... Ha, ha, ha ... (smeh v kabini ob streljanju na osem ljudi). Mnogo trupel leži na cesti ... imamo osem ljudi. Ena oseba se plazi po cesti ... Poglej te mrtve barabe … lepo, lepo, dobro streljanje, hvala,“ je razvidno iz prepisa pogovora v pilotski kabini.
Turner: Obžalujemo smrt nedolžnih ljudi
Major Shawn Turner je poudaril, da je raziskava takoj po incidentu pokazala, da ameriške sile niso vedele, da naj bi se v bližini nahajali sodelavci Reutersa. Menili so, da so se spopadli z uporniki. "Obžalujemo smrt nedolžnih ljudi, toda dogodek smo natančno preiskali in nihče ni poskušal nič zakriti,“ je večkrat dejal Turner. Turner je še zatrdil, da so vojaki pred vojaško akcijo zamenjali kamero za raketno orožje. Iz helikopterja so začeli streljati na manjšo skupino ljudi, pozneje, ko se je pojavil na prizorišču kombi, pa so mislili, da so v njem uporniki, ki poskušajo pomagati svojim vojakom.
Eden izmed vojakov je poskušal dobiti dovoljenje za napad. "Dajmo, začnimo streljati,“ lahko slišimo na posnetku. Malce zatem so začeli streljati na civiliste, ranjana pa sta bili tudi dva otroka, ki so ju ameriški vojaki evakuirali. "Njihova napaka je, da v bitko pošiljajo svoje otroke,“ je dejal nekdo v helikopterju. Glavni urednik Reutersa David Schlesinger je po objavi posnetkov dejal, da je smrt sodelavcev tragična zadeva, kaže pa tudi na to, da obstaja velika nevarnost pri poročanju v vojaških conah.
Predstavnik organizacije WikiLeaks Julian Assange je dejal, da se ne strinja, da je bilo vojaško posredovanje upravičeno. "Če so te smrti zakonite znotraj pravil spopada, potem so ta pravila napačna, globoko napačna. Piloti v helikopterjih so se obnašali, kot da bi igrali računalniško igro in da si želijo pridobiti visok rezultat,“ je še dejal Asange.
V organizaciji WikiLeaks so znova dejali, da sta v incidentu umrla 22-letni fotograf Namir Noor - Eldeen in asistent ter voznik 40-letni Saeed Chmagh. Na vogalu hiše, kjer je prišlo do eksplozije, je bilo tako devet ljudi.
KOMENTARJI (176)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.