Turška bojna letala so v noči na torek bombardirala položaje na jugovzhodu države, kjer so utrjeni člani prepovedane Kurdske delavske stranke (PKK), je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil varnostni vir. Gre za prve napade na PKK od dogovora o prekinitvi ognja, sklenjenega v začetku leta 2013.
Tarče ob turško-iraški meji
Po navedbah neimenovanega vira so letala tipa F-16 pozno v ponedeljek streljala na PKK v vasi Daglica v večino s kurdskim prebivalstvom poseljeni pokrajini Hakkari blizu meje z Irakom.
PKK naj bi zaradi dogajanja v sirskem Kobaneju že od sobote izvajala oborožene napade na policijsko postajo v Daglici, je še povedal omenjeni vir in dodal, da je bila letalska akcija odgovor na te napade.
Hud udarec za PKK, ki naj bi napadla turško policijsko postajo
Po navedbah turškega časnika Hürryjet naj bi bile tarče napadov vpletene v "umore, oborožene incidente in napade na varnostna oporišča". Pripadniki PKK naj bi po poročanju časnika policijsko postajo napadale s protitankovskimi izstrelki. Letalski napadi naj bi PKK zadali hud udarec, je dodal časnik.
Turška vojska brez komentarja
V turški vojski letalskih napadov za zdaj ne komentirajo.
Kurdi nezadovoljni zaradi neodzivnosti glede Kobaneja
Do napadov je prišlo po množičnih protestih, na katerih je kurdska skupnost v minulem tednu predvsem na jugovzhodu države izražala nezadovoljstvo zaradi nedelovanja Ankare spričo napredovanja skrajnežev Islamske države (IS) v kurdskem mestu Kobane na severu Sirije. Pri tem je prišlo do spopadov s policijo, v katerih je umrlo več deset ljudi, več kot 100 jih je bilo ranjenih.
Zaradi spopadov v Kobaneju se je krhka prekinitev ognja med Ankaro in PKK, ki jo turške oblasti in večina mednarodne skupnosti obravnavajo kot teroristično organizacijo, precej zamajala. Vodja PKK Abdullah Öcalan, ki prestaja dosmrtno zaporno kazen, je v začetku meseca opozoril, da bi bilo lahko mirovnih pogajanj s turško vlado konec, če se bo pripadnikov IS dopustilo izvesti pokol v Kobaneju.
Vse več podpornikov IS v Turčiji?
Tuji mediji poročajo, da iz Turčije prihajajo signali, da je v tej državi vse več podpornikov in somišljenikov skrajnežev Islamske države.
Turčija je sicer znana kot država, v kateri se džihadisti vsega sveta zbirajo in organizirano prečkajo mejo s Sirijo in Irakom. Od tam naprej pa se razporejajo na bojišča.
Posnetek, ki ga je danes objavila tiskovna agencija AP, kaže dogajanje na istanbulski univerzi. 26. septembra so namreč na območje vkorakali skrajneži, saj so študenti razobesili napis, da so IS zločinci. Zahtevali so odstranitev napisa, nato pa je sledil obračun. Gre za prvi, ne pa tudi zadnji obračun na univeritetnih tleh. Še včeraj je morala policija posredovati v množičnem pretepu.
Sicer pa omenjena tiskovna agencija poroča, da je moč po mestu videti številne znake in zastave IS, kar pa je izredno zaskrbljujoče.
KOMENTARJI (82)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.