Newyorški milijarder Donald Trump kljub vodstvu v anketah ni zmagal na strankarskih zborovanjih Iowe in prva preizkušnja na poti do predsedniške nominacije republikanske stranke je pripadla konservativnemu teksaškemu senatorju Tedu Cruzu. Na demokratski strani je bila tekma neodločena.
Clintonova zmagala v Iowu, a le za las
Nekdanja ameriška državna sekretarka Hillary Clinton je zmagala na zborovanjih za predsedniško nominacijo demokratske stranke v Iowi, so sporočili iz demokratske stranke. Po vseh preštetih glasovih je Clintonova dobila 49,8 odstotka glasov, senator iz Vermonta Bernie Sanders pa 46,6 odstotka, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Že pred tem so sicer iz kampanje Clintonove sporočili, da po natančnih poročilih in analizi rezultatov ni nobenega dvoma, da je nekdanja državna sekretarka dobila največ glasov delegatov na državni in zvezni ravni. Po navedbah direktorja kampanje Clintonove Matta Paula ni nobene možnosti, da bi senator Sanders presegel njeno prednost.
Demokratska stranka v Iowi sicer tekme še ni želela odločiti. Clintonovi je dala rahlo prednost pred Sandersom.
Clintonova je v Iowo vložila veliko denarja, napora in dela na terenu, kar ni bilo dovolj za ustavitev vala navdušenja, ki je zajel predvsem mlade demokrate in ti so večinoma podprli Sandersa. Tudi on je skušal razglasiti zmago.
Senator iz Vermonta premočno vodi v anketah New Hampshira, kjer bodo strankarske volitve 9. februarja in z dvema zaporednima zmagama lahko dobi zagon, ki bo ogrozil prednost Clintonove v kasnejših državah. Njegova samoopredelitev za socialista mu lahko škodi v tekmi z republikancem, vendar mu v procesu izbire demokratskega kandidata za zdaj le pomaga. Med drugim zaradi težav, ki jih ima Clintonova nazadnje s preiskavo okrog uporabe zasebnega strežnika elektronske pošte, ko je vodila State Department.
Vzporedne ankete so pokazale, da je bila volilna udeležba visoka in Cruz je dobil največ glasov republikanskih volivcev v vsej zgodovini strankarskih zborovanj Iowe. Analitiki so menili, da bo visoka udeležba pomagala Trumpu, vendar pa je, kot kaže, bolj pomagala Cruzu in Rubiu, ki lahko sedaj računa na več denarja in podpore strankarskega vrha.
Vzporedne ankete so ugotovile, da je 40 odstotkov udeležencev republikanskih zborovanj Iowe zelo jeznih, okrog 60 odstotkov demokratskih udeležencev pa si želi nadaljevanje politike predsednika Baracka Obame. Obe stranki sta imeli na strankarskih zborovanjih 40 odstotkov takih, ki so se jih udeležili prvič.
Trump Cruzu očital, da ni rojen v ZDA
Na strani republikancev dvoma o zmagovalcu ni bilo in Ted Cruz se je zahvalil Bogu ter dejal, da je njegova zmaga obenem zmaga za vse pogumne konservativce v Iowi in v ZDA. Cruz se je moral na poti do zmage soočiti z napadi Trumpa, ki je sprožal dvome v legitimnost njegove kampanje zaradi rojstva v Kanadi in trdil, da ga nihče ne mara.
Konservativni volivci Iowe so ga le marali, čeprav mu zgodovina ne obeta nič dobrega. Leta 2008 je v Iowi zmagal Mike Huckabee, leta 2012 pa Rick Santorum in nobeden od njiju ni uspel osvojiti strankarske nominacije.
Cruz grozil, da bo pobil vse teroriste
Cruz je v zmagoslavnem nagovoru veliko govoril o Bogu in krščanski veri, napadal zvezno vlado, grozil, da bo pobil vse teroriste, in se primerjal z nekdanjim predsednikom Ronaldom Reaganom, ki je v republikansko stranko pritegnil številne demokrate.
Cruzu tega nihče ne napoveduje, vsaj doslej pa to deloma uspeva Trumpu, ki je z drugim mestom v Iowi dobil svoj prvi udarec, odkar je lani poleti začel kampanjo. Ankete so mu napovedovale tesno zmago, še posebej ob visoki udeležbi. Ta je bila s 185.000 udeleženci res visoka, vendar je bolj koristila Cruzu in tretje uvrščenemu senatorju iz Floride Marcu Rubiu. 50.000 glasov za Cruza je bilo največ v zgodovini republikanskih zborovanj.
Trumpov poslovilni nagovor volivcem Iowe na odru, kjer mu je ob strani stala soproga Melanija, je bil zelo kratek. Dejal je, da mu je Iowa tako všeč, da bo tam kupil farmo, čestital Cruzu za zmago in se odpravil v New Hampshire, kjer v anketah uživa veliko večjo prednost, kot jo je v Iowi. Kljub porazu je njegovo drugo mesto v Iowi, kjer so republikanski volivci precej bolj konservativni kot drugje po ZDA, dober rezultat.
Pravi zmagovalec Iowe je Rubio
Morda največ pa je s tretjim mestom iz Iowe potegnil Rubio, ki je eden od tistih kandidatov, za katere strankarsko vodstvo upa, da se jim bo uspelo prebiti v ospredje. Trump je osvojil okrog 45.000 glasov, Rubio pa okrog 43.000, kar je precej bolje, kot so mu obetale ankete, in v nagovoru podpornikom je brez obotavljanja razglasil zmago.
Računa, da se bo sedaj začel val izrazov podpore strankarskega vrha, ki je prepričan, da s skrajnim ideologom Cruzom in nepredvidljivim Trumpom ne more upati na osvojitev Bele hiše. Vodstvo stranke je z rezultatom zadovoljno, saj bi Trumpova zmaga pomenila odprto pot milijarderja do nominacije. Tekma pa je sedaj spet odprta.
Bush, guverner Ohia John Kasich in guverner New Jerseyja Chris Christie, ki so prav tako sprejemljivi za vodstvo stranke, v Iowi niso zapravljali časa in denarja in so se posvetili kampanji v New Hampshiru. Pri kandidaturi še vztraja tudi nekdanja glavna izvršna direktorica Hewlett Packarda Carly Fiorina.
Iowa je bila odločilna za kampanji demokrata Martina O'Malleyja in republikanca Mika Huckabeeja, ki je leta 2008 celo zmagal na strankarskih zborovanjih. Oba sta sporočila, da odstopata od kandidature.
Volivci v ameriški zvezni državi Iowa so s strankarskimi zborovanji v ponedeljek uradno začeli letošnjo tekmo za novega predsednika ali predsednico ZDA, ki se bo končala s splošnimi volitvami 8. novembra. Naslednje strankarsko zborovanje bo 9. februarja v New Hampshiru.
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.