Ameriški predsednik Donald Trump je v nedeljo razburil tako republikance kot demokrate. V pogovoru za televizijo Fox je namreč po tistem, ko je voditelj izjavil, da je ruski predsednik Vladimir Putin morilec, povedal, da imajo tako kot Rusija tudi ZDA veliko morilcev.
Trump je voditelju Billu O'Rileyju povedal, da Putina spoštuje, ni pa znal pojasniti, zakaj. "Spoštujem veliko ljudi, to pa še ne pomeni, da se bom z njim dobro razumel," je dejal Trump in omenil, da Rusija pomaga ZDA v boju proti Islamski državi (IS). O'Riley je menil, da je Putin morilec, Trump pa je odvrnil, da imajo tudi ZDA veliko morilcev. "Kaj misliš, da je naša država tako nedolžna?" je vprašal Trump.
Podpredsednik ZDA Mike Pence se je potem na televiziji MSNBC in drugih podobno kot velikokrat pred volitvami skušal pretvarjati, da Trump spornih besed ni izrekel. Odločno je zanikal, da bi Trump postavljal moralni enačaj med državama. Voditeljica demokratov predstavniškega doma kongresa Nancy Pelosi je zahtevala, da se sproži preiskava, s čim Putin izsiljuje Trumpa, da daje takšne izjave.
Vodja senatnih republikancev Mitch McConnell je na televiziji CNN Trumpa pustil pri miru, med drugim pa je dejal, da je Putin nekdanji agent KGB, nasilnež, ki ni bil izvoljen po kredibilnih kriterijih in je okupiral Krim. McConnell nikakor ne bi enačil dejanj ZDA in Rusije. McConnell je bil gost na televiziji CNN, da bi zagovarjal Trumpa, ker so ponudbo Bele hiše, da pride Trumpova svetovalka KellyAnne Conway, gladko zavrnili.
Trump CNN označuje kot lažne novice, Bela hiša pa je pred dnevi sama odločila, da zaradi tega tja ne bo nikogar več. CNN se, kot kaže, s to odločitvijo za zdaj strinja.
Zaradi tega ima Trump te dni na tej televiziji manj ognjevite zagovornike, kot bi jih imel sicer. McConnell ga je moral ošvrkniti zaradi izpadov proti zveznemu sodniku iz Seattla Jamesu Robartu, ki je razveljavil Trumpov ukaz o prepovedi vstopa v ZDA beguncem in državljanom sedmih muslimanskih držav.
"Vsi smo včasih razočarani nad sodnimi odločitvami, ampak mislim, da se je najbolje vzdržati kritik posameznih sodnikov," je dejal McConnell.
Kremelj zaradi žaljenja zahteva opravičilo televizije
Kremelj sedaj zahteva opravičilo od televizije Fox, ker je O'Reilly užalil predsednika Putina.
"Takšne besede Foxovega novinarja razumemo kot nesprejemljive in žaljive," je dejal tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov. Dodal je, da pričakujejo opravičilo "tako uglednega televizijskega podjetja".
Peskov se je odzval le na trditve O'Reillyja, ne pa tudi na na Trumpove besede.
"Nimamo tako imenovanih sodnikov"
Republikanski senator iz Nebraske Ben Sasse je bil na televiziji ABC bolj neposreden. "Nimamo tako imenovanih sodnikov, nimamo tako imenovanih senatorjev in nimamo tako imenovanih predsednikov," je dejal in zatrdil, da je treba sodišča spoštovati. Trump je Robarta v soboto na Twitterju imenoval za 'tako imenovanega' sodnika, njegovo odločitev pa za smešno.
V nedeljo je tvital naprej in menil, da je sodnik zelo ogrozil ZDA in da bo treba kriviti njega in sodni sistem, če se bo kaj slabega zgodilo. Trumpova oblast se je na sodno odločitev pritožila in zahtevala zamrznitev sodnikove odločitve pri zveznem prizivnem sodišču v San Franciscu, ki je zahtevo zavrnilo.
Potniki z ustreznimi dokumenti nemoteno po ZDA
Sodišče bo o sodnikovem ukazu verjetno presodilo že danes, glede na to, da velja za najbolj liberalno v deželi, pa se bodo Trumpovi morali pritožiti še na vrhovno sodišče. Ljudje z ustreznimi dokumenti lahko medtem nemoteno potujejo v ZDA brez strahu pred aretacijo in izgonom. Pence je dejal, da ne dvomi, da bodo na sodiščih zmagali, in dodal, da lahko Trump kritizira kogar koli hoče.
Dokler bo sodne odločitve upošteval, bo to res, vendar pa so ameriški politiki obeh strank vseeno zgroženi nad obnašanjem, ki briše mejo med izvršno in sodno vejo oblasti.
Trump na superbowlu
Trump si je v nedeljo ogledal finale ameriškega nogometa, superbowl, in opravil telefonska pogovora z generalnim sekretarjem zveze Nato Jensom Stoltenbergom ter premierjem Nove Zelandije Billom Englishem. Glede na sporočili za javnost Bele hiše sprva še ni bilo znano, ali je znova zakuhal kakšen mednarodni škandal kot na pogovorih z voditeljema Avstralije in Mehike.
Glede Englisha je Bela hiša sporočila, da sta potrdila prijateljstvo med državama, glede Stoltenberga pa, da je Trump izrazil trdno podporo zvezi Nato. Govorila sta tudi o potrebi po uresničevanju zavez vseh držav članic Nata glede plačevanja v skupni proračun, o nadaljnjem sodelovanju in o tem, da se bo Trump udeležil prihodnjega vrha zavezništva 24. in 25. maja v Bruslju.
Trump danes ne bo podpisoval izvršnih ukazov, temveč bo obiskal letalsko oporišče v Tampi na Floridi, kjer je sedež centralnega poveljstva in poveljstva posebnih enot.
KOMENTARJI (276)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.