Tujina

Po referendumu nov referendum? Številni Britanci že zbirajo podpise

London, 24. 06. 2016 05.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
S.S./V.L./STA
Komentarji
1094

Velika Britanija je na zgodovinskem referendumu glasovala za izstop iz Evropske unije. David Cameron za zdaj še ostaja premier, meni pa, da bi moral biti do oktobra na tem položaju nov človek. Številni Britanci pa so že začeli zbirati podpise za nov referendum o članstvu v Uniji.

Več videovsebin
  • Iz SVETA: Kaj referendumski izid pomeni za gospodarstvo Evrope in Slovenije?
    01:21
    Iz SVETA: Kaj referendumski izid pomeni za gospodarstvo Evrope in Slovenije?
  • Iz SVETA: Kaj čaka Britance?
    01:33
    Iz SVETA: Kaj čaka Britance?
  • Iz SVETA: Cameron bo odstopil
    01:25
    Iz SVETA: Cameron bo odstopil
  • Iz 24UR: Kaj izid referenduma pomeni za Slovenijo?
    02:13
    Iz 24UR: Kaj izid referenduma pomeni za Slovenijo?

Velika Britanija je na zgodovinskem referendumu glasovala za izstop iz Evropske unije.

Za izstop iz EU je glasovalo 17.410.742 volivcev ali 51,89 odstotka, za ostanek pa 16.141.241 ali 48,11 odstotka. Volilna udeležba je bila 71,8-odstotna. 

BBC navaja, da sta večji del Anglije in Wales močno glasovala za brexit, Škotska in Severna Irska sta bili za obstanek v Uniji, prav tako London. Na Škotskem se bodo po tem izidu znova zbudile težnje po neodvisnosti, menijo britanski mediji. 

Številni Britanci pa so že začeli zbirati podpise za nov referendum o članstvu v Uniji. Uradno peticijo na spletu je do zgodnjega popoldneva podpisalo več kot 115.000 ljudi. 

Ker so zbrali več kot 100.000 podpisov, mora o pobudi razpravljati britanski parlament. Na peticijo mora odgovoriti tudi vlada – za to je bilo potrebnih 10.000 podpisov.

Podpisniki peticije lahko zahtevajo nov referendum, če pri do 75-odstotni udeležbi noben od taborov ne zbere najmanj 60 odstotkov glasov. 

Peticijo so sicer začeli podpisovati že konec maja, a danes je dobila številne nove podpornike.

Cameron napovedal odstop 

David Cameron
David Cameron FOTO: AP

Britanski premier David Cameron je do oktobra napovedal odstop z mesta premierja. "Britanci so sprejeli jasno odločitev in Velika Britanija potrebuje novo vodstvo," je dejal. Cameron je dejal, da bo moral pogajanja o izstopu države iz EU voditi nov premier, zato se bo do oktobrskega kongresa konservativcev umaknil s položaja.

Škotska premierka Nicola Sturgeon je po objavi izidov dejala, da se Škotska v prihodnosti vidi kot del EU. Povedala je še, da je znova ''na mizi'' referendum o neodvisnosti. Prvi je bil leta 2014, ko so Škoti odločili, da ostanejo del Združenega kraljestva.

Kot je dejal, se mu ne zdi prav, da bi bil "kapitan ladje" zdaj, ko so Britanci sprejeli jasno odločitev, da gredo po poti, drugačni od tiste, ki jo je sam zagovarjal.

Dejal je, da morajo spoštovati izide, hkrati pa se je zahvalil vsem, ki so bili na njegovi strani in so glasovali za to, da bi ostali v EU. Poudaril je, da morajo zdaj zagotoviti, da bo za vse dele Velike Britanije dobro poskrbljeno in da bodo upoštevane njihove želje. 

Dodal je, da lahko Velika Britanija preživi tudi zunaj EU. 

Postopek naj se začne čimprej

Jean-Claude Juncker
Jean-Claude Juncker FOTO: AP

Britanski narod je izrazil svojo željo, da zapusti EU. Obžalujemo to odločitev, a jo spoštujemo, so v skupni izjavi zapisali predsedniki osrednjih evropskih institucij. "Osebno sem zelo žalosten zaradi te odločitve," je v Bruslju dejal predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker, ki pa meni, da to ne pomeni konca EU.

Britanci so v "svobodnem in demokratičnem procesu izrazili željo, da zapustijo Evropsko unijo. Obžalujemo to odločitev, a jo spoštujemo," so v skupni izjavi zapisali Juncker ter predsednika Evropskega sveta Donald Tusk in Evropskega parlamenta Martin Schulz ter predsedujoči Svetu EU, nizozemski premier Mark Rutte.

"Gre za neprecedenčno situacijo, vendar smo enotni v našem odgovoru. Ostali bomo močni in še naprej podpirali glavne vrednote EU, spodbujanje miru in blaginje ljudi. Unija 27 držav članic se bo nadaljevala. Unija je okvir naše skupne politične prihodnosti,'' še piše v skupni izjavi.

Ob tem so izrazili pričakovanje, da bo britanska vlada čim prej začela pogajanja o izstopu iz EU ne glede na to, kako boleč bi ta proces lahko bil. Vsakršno odlašanje bi po nepotrebnem podaljšalo negotovost.

Na vprašanje novinarke, ali izid britanskega referenduma pomeni konec Evropske unije, je Juncker odgovoril: "Ne. Hvala lepa." In odkorakal iz tiskovne dvorane Evropske komisije. V dvorani se je nato razleglo glasno ploskanje novinarjev.

Johnson: Evropi ne smemo obrniti hrbta

Pred nagovorom je Johnsona pred njegovim domom v severnem delu Londona pričakala velika množica, ki ga je izžvižgala. "Za to boš plačal," je za Johnsonom, ki je v spremstvu policije odšel do svojega avtomobila, zavpil eden od moških v množici.

Velika Britanija po referendumski odločitvi za izstop iz EU ne bi smela obrniti hrbta Evropi, je danes v Londonu poudaril nekdanji londonski župan Boris Johnson, eden od vodij kampanje za brexit.

"Naši otroci in vnuki bodo imeli čudovito prihodnost kot Evropejci," je še poudaril Johnson in dodal, da odločitev za izstop ne pomeni, da bo Velika Britanija manj enotna ali manj evropska.

Glede postopka izstopa iz povezave je Johnson dejal, da ni razlogov za naglico glede uporabe 50. člena lizbonske pogodbe. Ta člen določa, da pogodba o EU in pogodba o delovanju EU v državi, ki se odloči za izstop, prenehata veljati z dnem, ko začne veljati sporazum o izstopu, ali dve leti po tistem, ko država izrazi namero o izstopu.

Cameron je namreč dejal, da bo njegov naslednik odločil, kdaj bo uporabil 50. člen. Za zelo verjetnega Cameronovega naslednika velja prav Johnson.

Glede Evropske unije je Johnson dejal, da je bila "v svojem času veličastna ideja", da pa zdaj ni več prava za Veliko Britanijo, ki je "velika, liberalna in humana sila za dobro na svetu".

Farage slavi

Nigel Farage
Nigel Farage FOTO: AP

Zagovornik brexita Nigel Farage je že razglasil zmago. 

"Zdaj si upam sanjati, da zarja prihaja v neodvisno Veliko Britanijo," je zapisal na Twitterju. "Upam, da bo ta zmaga spravila na kolena ta propadli projekt in nas vodila v Evropo suverenih držav," je dejal in požel velik aplavz. "Znebimo se zastave, himne, Bruslja in vsega, kar je šlo narobe (...) naj se 23. junij zapiše v zgodovino kot naš dan neodvisnosti," je dodal.

Premierja Davida Camerona, ki je močno podpiral ostanek v Uniji, je že pozval, naj nemudoma odstopi in se zavzel za "brexitovsko vlado". 

Težki časi? 

Veliko Britanijo po odločitvi za izstop iz Evropske unije čakajo težki časi, saj bo morala na novo izpogajati svoj odnos s povezavo, je danes ocenil vodja britanskih laburistov Jeremy Corbyn.

Kot je poudaril za britanski BBC, mora britanska vlada zdaj, ko se začenja faza ločitve od Unije, čim hitreje zaščititi in spodbujati domače gospodarstvo.

"Jasno je, da so pred nami zelo težki dnevi," je dejal in izpostavil padec vrednosti funta, ko je postalo jasno, da bodo Britanci zapustili Unijo. Glavno sporočilo referenduma pa je po mnenju Corbyna, da so v številnih lokalnih skupnostih siti varčevalnih ukrepov.

PREBERITE ŠE odzive v drugih državah EU.

Izstop ne bo takojšen

Velika Britanija bo tako očitno prva članica, ki bo po 43 letih članstva izstopila iz povezave. Javnomnenjske ankete so sicer kazale v prid ostanku v EU.

Izstop Velike Britanije iz EU ne bo takojšen. Postopek se lahko vleče dve leti. Tudi zagovorniki izstopa so se strinjali, naj se postopek ne konča do leta 2020, ko so tudi naslednje splošne volitve v Veliki Britaniji.

Cameron je napovedal, da se bo moral novi premier odločiti, kdaj sproži člen 50. v lizbonski pogodbi, ki bi omogočil dveletno pogajanje. 

Vlada se bo morala zdaj izpogajati o trgovanju z drugimi državami tako v EU kot zunaj nje. Potem jo čaka še naporno delo, da bodo odpravili določbe, ki so jih zaradi članstva uvajali v zadnjih 40 letih. 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (1094)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

BUONcaffee
25. 06. 2016 17.12
+3
Anglija tone kot njen Titanik.
oblikovana realnost
25. 06. 2016 14.31
+0
Britanci so zavedno sprejeli ogromno finančno tveganje v želji po samoohranitvi nacije in preprečitvi pedofilije nad potomci pri devetih letih (Aisha). Mišlenje da je kdo označil izhod iz EU zaradi finančnih razlogov je naivno.
Kollerik
25. 06. 2016 20.54
+0
Krvavorokec, o čemu ti to bluziš? Tako rasno mešanega folka, kot je to v GB, zlepa ne najdeš še kje po Evropi, morda v Franciji...
Dogo Argentino
25. 06. 2016 13.29
+4
Končno se bomo znebili izkoriščevalcev in hinavcev znotraj evropske unije... Upam, da se bo po brexitu zdaj Evropa malo zamislila in posodobila s popravki vse skupaj ter da bomo potem bolj enotni, močnejši, povezani in to brez VB, saj so itak sami izkoriščevalci, ki so zraven samo takrat ko imajo kako korist drugače se pa nimajo za Evropejce. Živela Evropa pa ko j... VB!
rekapaka
25. 06. 2016 14.17
+0
Falklandi oz. po tvoje Malvini bodo za vedno ostali pod VB.
Dogo Argentino
25. 06. 2016 15.13
+5
Nikoli se ne ve. Na srečo se britanski imperij ruši in pravici bo slej ko prej zadoščeno... Bo pa vsekakor konec ropanja sveta pod britanskim imperijem ter izkoriščanja Evrope. To je prav vesela novica upam, da še Škotski uspe osamosvojitev in Severni Irski priključitev Irski, saj bi bil to že narejen velik korak k pravici...
puspan
26. 06. 2016 08.33
ONniON
25. 06. 2016 12.06
-3
slovenija se je tolarju odpovedala češka ima svojo krono in je noče oddati
puspan
26. 06. 2016 08.42
Težko si predstavljam, da bi imelo dva miljona, med seboj vedno bolj sprtih ljudi svojo valuto, ki bi bila uspešna in cenjena v svetu. Nekaj podobnega imajo v Bosni, ki je podkrepljeno z imenom konvertibilno, a jim to nič kaj dosti ne pomaga. Tolar, daj ti počasi že nehaj s tem valutnim nabijanjem in venomernim primerjanjem s Češko. Ali res nimaš še kaj drugega v svojem rokavu?
SSHanjarDivision
25. 06. 2016 09.14
+4
Ekonomsko gledano zdaj ZK ne bo treba več upoštevati nekih EU-embargo prepovedi, ampak bodo lahko prosto trgovali z svetom, prav tako jim ne bo treba sprejemati migrantov iz revnih Vzhodno-Evropskih držav, ki so kot paraziti Nemčiji, Franciji in ZK!
Viggen
25. 06. 2016 09.14
+6
24ur: a tokrat pa ne boste nič pisali o zlorabi inštituta referenduma? Referendum je bil izveden, rezultat je znan, sedaj bi pa tisti, ki so "izgubili" razpisali novega? In novega in novega dokler ni izsiljena njihova volja? Je to tako opevana evropska demokracija?
SSHanjarDivision
25. 06. 2016 09.15
+0
Ivan janez
25. 06. 2016 08.22
+6
da ne bo tako kod je bilo pri nas -imeli smo referendum za zaprtje trgovin ob nedeljah ki je bil zglasovan pa tudi ni upoštevan
AvstrijcisoklaliSlovence
24. 06. 2016 21.59
-5
KOT ZIVINO: HURA Britanci
misterbin
24. 06. 2016 21.52
+5
Kaj imajo zbirati podpise saj pa glasovi so prešteti in konec .Zmagal je razum in tu ni dileme
ŠeVednoPlešem
24. 06. 2016 21.29
+17
Kakšna panika in nabijanje ter zavajanje, UK de facto sploh ni bila članica EU, v takšnem smislu, kot sta denimo članici Slovenija in Italija. Se nihče ne vpraša tega, da Britanci niso nikoli izgubili svoje monetarne, politične, vojaške, zunanjepolitične suverenosti ? Nikoli.
kavelj22
24. 06. 2016 21.25
+10
Predvsem mislim da moras za zmago zmagati. Pri taksnih odlocitvah bi pac moral biti visji trashold. Ne pa da zmaga nekdo z dvema odstotkoma. Saj je prakticno izenaceno....ne se hecat.
SS82
24. 06. 2016 21.27
+9
CrushLow
24. 06. 2016 21.12
+6
zakaj mi ne gremo iz EU ... aja zato ker nasi politiki so pijavke in jih zanima sam njihova denarnca ...
mertseger
24. 06. 2016 20.44
+6
Stari so mladim onemogočili prihodnost. Kako me to spominja na vsako odločitev v Sloveniji, Erjavca in njegove prisklednike. In na koncu jih bom še naslednjih 40 let zalagal z denarjem za njihove penzije.
nekdotukaj
25. 06. 2016 10.03
-1
težava je v tem, da vprašanje, če bo kaj potem za tvojo penzijo.
ustup1d
24. 06. 2016 20.44
+15
Svetovna elita ni zadovoljna s tem, da je Britanija zapustila EU, zato bodo prisili ljudi, da volijo tako dolgo dokler ne bo elita zadovoljna. Dobrodošli v "demokraciji" 21.ga stoletja.
RožleYXXX
24. 06. 2016 20.34
+7
ENGLAND...BYE BYE..!!!
DonDonDan
24. 06. 2016 20.30
-1
Ja kdo nas bo pa sedaj živel in financiral. Od Makaronarjev in Fernandlov ne bomo nič dobil, Nemčija je pa že itak finančno preobremenjena !?!!!??!!!!
tiger101
25. 06. 2016 08.26
+5
SAM BOŠ MORAL ZAGRABIT ZA LOPATO PA KRAMP O.o
Nightyfly
24. 06. 2016 19.55
+14
CIGU MIGU 24.06.2016 18:03:02 4 5 1 avtomehanik v nemčiji 2400 ojrov pri nas pa 800 ali je to skupek ki nas veseli********************* ja , verjetno je tako ,pa se pripomnim naj ,da tudi 2400 ni ne vem kaksna placa za Nemcijo . Vprasanje je tudi kaj dobis kje za ta denar .Recimo eno normalno stanovanje v Luganu je cca 1800-2000 Fr e/o € na mesec , torej placa 5000 € v Svici ni pretirana , da ti ostane se za druge stroske . Verjamm pa , da je 800 € zelo premalo place tudi za Slovenijo . Clovek bi moral za svoje dostojno opravljeno delo dobiti dostojno placo vredno cloveka .In ne samo to .Odnos delodajalcev bi moral biti korekten in posten . Delavec , kooperant , druzabnik ,kdorkoli ze je subjekt v nekem odnosu in si zasluzi spostovanje .Na takih temeljih bi morala sloneti Slovenija , EU in sirse svet .
Bover
24. 06. 2016 19.24
+12
Stevilni Britanci? Zmagal je Brexit ljudje so glasovali kaj ne morejo kapirat kako volitve potekajo,kaj ce bi zmagal da ostanejo v EU kaj bi potem zopet morali na nov referendum? Tako je v demokraciji nekateri pac nocejo priznat taksne demokracije ki ni po njihovem okusu,na zalost ali pa na sreco prav je tako kakor se ljudstvo opredeli.
Smolapataaka
24. 06. 2016 19.19
+21
No slovenčki, a smo se kej naučil iz tega? Recimo to, kako pomembno je dvignit tazadnjo in it na volišče. Al bomo še kar javkali da so volitve in referendumi brezvezni?
valjhunsinkajtimara
24. 06. 2016 19.26
+5
Naučiti iz tega se da le to, da če narod migrantov noče, se mu jih vsiljevati ne sme.... če boš pa vsiljeval mu svojo ideologijo in multikulti, pa bo narod šel na volišče in glasoval proti tebi.
valjhunsinkajtimara
24. 06. 2016 19.08
+13
Kvazi novinarji na 24ur poročajo, kot da je 52% Britancev ulta extremnih desničarjev inda spadajo v zapor.