Mejni prehod Bajakovo je na hrvaški strani spet odprt za vsa potniška in tovorna vozila, je sporočilo hrvaško notranje ministrstvo. Pred tem so se hrvaški policisti z vozniki tovornjakov dogovorili za umik blokade na srbski strani tega največjega cestnega mejnega prehoda med Hrvaško in Srbijo.
Na mejnem prehodu Bajakovo je sicer za vsa vozila mogoč izstop iz države, ne pa tudi vstop. Ta je namreč še vedno onemogočen za tovorna vozila, razen za tista s hitro pokvarljivo robo. Kolona tovornih vozil je tako dolga okoli 13 kilometrov, vstop v državo pa je mogoč samo za osebna vozila in avtobuse.
Do odločitve voznikov, da umaknejo tovornjake je prišlo po dogovoru z vrhom srbske policije. Ta jih je zaprosila, naj umaknejo vozila, vozniki pa so to storili, pod pogojem, da do 23.30 odprejo mejni prehod za vse tovornjake. Če tega ne bodo storili, pa so tovornjakarji napovedali, da bodo blokirali vse mejne prehode iz Srbije proti Hrvaški.
Hrvaška policija je mejni prehod Bajakovo zaprla v noči na ponedeljek z namenom, da bi prepričala Srbijo, naj preusmerja begunce tudi na Madžarsko in v Romunijo, ne samo na Hrvaško.
Odločitev hrvaške vlade, da se preko srbsko-hrvaškega mejnega prehoda Bajakovo – Batrovci zaradi situacije z begunci spušča le osebna vozila in tista tovorna vozila, ki prevažajo pokvarljivo blago, ni pomirila voznikov, ki že dneve čakajo v dolgih kolonah na srbski strani. Ni sanitarij, ni hrane, ko pa jim je začelo zmanjkovati še vode, so jim živci popustili. Z vozili so na omenjenem mejnem prehodu blokirali ves promet.
Zaradi izredne situacije je za nekaj časa obstal promet na tem delu avtoceste, ki povezuje Zagreb in Beograd. Osebna vozila, avtobuse in tovornih vozil teže do 7,5 tone so preusmerili na mejni prejni prehod Tovarnik, tovorna vozila nad 7,5 tone pa lahko v Hrvaško prispejo prek Bosne in Hercegovine, in sicer preko mejnega prehoda Stara Gradiška.
Hrvaški avtoklub HAK je poročal, da je bila na blokiranem mejnem prehodu na hrvaški strani kolona tovornih vozil približno devet kilometrov, medtem ko je bila na srbski strani dolga že več kot 13 kilometrov.
Po poročanju srbskih medijev so tovornjakarji, ki so protestirali, skozi kolono spuščali zgolj vozila, ki so bila na nujni vožnji. Načelnik Uprave mejne policije Milenko Božović je dejal, da vozila preusmerjajo na mejna prehoda Sremska Rača in Tovarnik.
"Blokado Bajakova ni izzvala Hrvaška, temveč lastniki tovornjakov, ki so blokirali promet," je sinoči dejal hrvaški notranji minister Ranko Ostojić.
Zaprtje mejnega prehoda poslabšalo odnose med državama
Zaradi begunske krize so še vedno zrahljani odnosi med Hrvaško in Srbijo. Slednja je zagrozila, da bo v noči na četrtek uvedla sankcije, če Hrvaška ne bo odprla mejnega prehoda Bajakovo. Hrvaški premnier Zoran Milanović je odgovoril, da se to ne bo zgodilo, ker bi bil tak ukrep naperjen tudi proti EU. "Hrvaška je članica EU. Četudi bi Srbija hotela uvesti sankcije, tega zaradi dogovorov z EU ne more. Prepričan sem, da tega ne bodo storili," je dejal.
A srbski premier Aleksandar Vučić je danes v pismu visokim predstavnikom EU Hrvaško zaradi zaprtja meje s Srbijo obtožil kršitve sporazuma o stabilizaciji in pridruževanju med Srbijo in EU ter ogrožanja nacionalnih in gospodarskih interesov Srbije. Srbski zunanji minister Ivica Dačić je Zagreb obtožil, da vodi "trgovinsko vojno proti Srbiji".
Vučić je v pismu izpostavil, da je srbsko-hrvaška meja zaprta že tretji, četrti dan in da je zato Srbija utrpela veliko škodo. Hrvaško je obtožil, da skuša uničiti srbsko gospodarstvo in da spodkopava tudi regionalne odnose in stabilnost na Balkanu, poroča srbska tiskovna agencija Tanjug.
Kot je pojasnil Vučić novinarjem med obiskom v kraju Senta, je v pismu od EU zahteval posredovanje oziroma, da pozove Hrvaško, da ravna kot članica EU. Kljub hrvaškemu enostranskemu zaprtju meje namreč Srbija že četrti dan ni sprejela protiukrepov, saj je pripravljena na miren in dobrososedski način z vsemi regionalnimi partnerji reševati begunsko krizo. Problemov v drugih državah pa ne more reševati, je poudaril.
Izpostavil je še, da je Srbija sama krila stroške begunske krize - v zadnjih štirih mesecih so stroški za registracijo in hrano migrantov znašali 20.000 evrov na dan, stroški za en sprejemni center pa pol milijona evrov na mesec.
Pismo je na dan, ko se v Bruslju začenja izredni vrh EU o begunski krizi, Vučić poslal predsedniku Evropskega sveta Donaldu Tusku, parlamenta Martinu Schulzu, komisije Jean-Cloudeu Junckerju, visoki zunanjepolitični predstavnici EU Federici Mogerini ter evropskemu komisarju za širitev Johannesu Hahnu.
Vučić: zaprtje prehodov s strani Hrvaške ni smešno
Na vprašanje, kako komentira izjavo hrvaškega premierja Milanovića, da so srbski protiukrepi smešni, je dejal, da njemu zaprtje mejnih prehodov s strani Hrvaške ni smešno, temveč resno vprašanje. "Srbsko gospodarstvo je zaradi tega utrpelo veliko škodo in za nas milijoni evrov niso smešni," je dejal.
Milanovićevo izjavo, da Srbija ne bo sprejela nobenih ukrepov proti Hrvaški, ker bi pomenili tudi ukrepe proti EU, je srbski zunanji minister Ivica Dačić danes komentiral z besedami, da je Hrvaška z enostranskim zaprtjem meje Srbiji onemogočila normalen promet, pretok blaga in ljudi, s čimer je suspendirala sporazum o stabilizaciji in pridruževanju med Srbijo in EU ter krši evropske konvencije.
Zagreb je obtožil, da vodi trgovinsko vojno proti Srbiji. Poudaril je, da ima Srbija pripravljene protiukrepe, saj je suverena država, in da je samo preložila njihovo uveljavitev, poroča Tanjug.
KOMENTARJI (179)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.