Der Tagesspiegel sicer o Kosovu poroča kot o pogrnjeni mizi za organiziran kriminal, a po drugi strani izpostavlja posameznika, ki se trudi svojo državo izviti iz krempljev kriminalcev. A ker je negotovo, ali ima Kosovo eno vlado ali dve oziroma ali gre za eno vlado in en kriminalni kartel, je negotovo tudi, ali je 26-letni Ramadan Ilazi kritik vlade ali lovec na kriminalce. Ilazi je namreč vodja nevladne organizacije za preprečevanje korupcije FOL, ki poskuša priti na sled podkupninam in podkupljivim javnim uslužbencem.
Kosovo na lestvici korupcije organizacije Transparency International zaseda visoko 110. mesto, medtem ko je recimo Grčija 78., Rusija pa 154. Ilazi pravi, da je pred leti spoznal, da je korupcija največja nevarnost za njegovo državo, večja od napetosti med Srbi in Albanci na severu Kosova, kjer ima Beograd večji vpliv na tek stvari, kot pa ga ima Priština.
Korenine korupcije in bogatenja posameznikov na Kosovo po prepričanju Ilazija ležijo v trgovini z drogami, orožjem in ljudmi, a po drugi strani tudi v privatizaciji državnega premoženja, med katere spadajo tako pivovarne, kakor tudi bencin in ceste.
Der Tagesspiegel njegove besede podkrepi z zaupnim poročilom, ki ga je berlinski Inštitut za evropsko politiko izdelal za nemško vojsko. V njem med drugim piše, da se je na Kosovu ''pred očmi mednarodne skupnosti razvilo več organizacij, ki razpolagajo z več sto milijoni evrov, z izkušnjo gverilskega bojevanja in so poleg tega še seznanjene z metodami delovanja tajnih služb''.
Poročilo nadalje eno teh organizacij, ki naj bi jo vodil predsednik vlade Hashim Thaci, opisuje kot klansko organizacijo, v katero je od zunaj nemogoče vstopiti, hkrati pa prav ta organizacija izkazuje prizadevanje po izpopolnitvi nadzora nad državnim aparatom in gospostva nad lokalnim teritorijem.
Ramadan Ilazi že tri leta zbira številke in namige, postavlja vprašanja in poskuša na ta način priti do dokazov, ki jih nato posreduje oblastem. Vedno pogosteje opaža, da njegova prizadevanja ostanejo brez posledic. Le redko katera preiskava se zaključi, kar posledično pomeni, da je tudi vedno manj ljudi, ki so mu pripravljeni na sestanku opisati svoje sume ali celo posredovati dokaze.
Kljub temu pa je zadovoljen, ker se nekaj spreminja vsaj v svetu onkraj meja Kosova. Nekdo mu je namreč namignil, da Thaci zaradi preiskave o njegovi vlogi pri domnevni trgovini z organi ni več dobrodošel v tujini. Njegova vlada naj bi samo v tem letu različnim državam podala 27 predlogov za državniške obiske v tujini, a so bili prav vsi zavrnjeni, zaključuje Tagesspiegel.
KOMENTARJI (66)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.