Svet že drugi dan žaluje za prezgodnjim odhodom ustanovitelja Appla Steva Jobsa, ki ga je huda bolezen izčrpavala dolgih osem let. Mediji so ovekovečili njegovo življenjsko zgodbo o uspehu ter uspehu njegovega podjetja, pisali in govorili o njegovi briljantnosti, predanosti ter vizionarstvu, a ob tem skoraj pozabili na temnejšo plat zgodbe.
Medtem ko je vodstvo podjetja slavilo številne poslovne uspehe, so namreč po poročanju tujih medijev na drugem koncu sveta, natančneje na Kitajskem, delavci sicer tajskega podjetja Foxconn, ki je izdelovalo mnoge Applove proizvode, delali v grozovitih razmerah. Za nekatere je življenje postalo tako grozno, da so raje izbrali smrt.
Podjetje, ki zaposluje okoli 400 tisoč ljudi, je že več let tarča številnih obtožb zaradi zlorabljanja delavcev, ki morajo z le enim obrokom dnevno in nekaj kratkimi premori za tekočim trakom vsak dan preživeti več kot 12 ur. V tem času morajo biti ves čas na nogah, med seboj pa se ne smejo pogovarjati. Iz tistih, ki svojega dela ne opravijo v skladu s predpisi in normami, se nadrejeni pred celotno izmeno norčujejo, jih ponižujejo in žalijo. V službi morajo ostajati tudi zunaj delovnega časa, v enem mesecu pa morajo opraviti tudi do 100 nadur. Prostih dni praktično ni, ta jim pripada šele po vsakem 14. delovnem dnevu.
Rešitev: Podpis pogodbe ter varnostne ograje
Kot smo že poročali, naj bi v preteklih dveh letih zaradi slabih življenjskih pogojev okoli 15 delavcev, starih med 18 in 24 let, storilo samomor, še najmanj toliko pa je takšnih, ki naj bi to poskušali storiti. Vodstvo podjetja je sicer dvignilo plače, a se je namesto izboljšanja pogojev dela raje odločilo, da morajo delavci podpisati nenavadno pogodbo, v kateri se zavezujejo, da ne bodo storili samomora. Če si kdo kljub prepovedi vzame življenje, lahko njegova družina zahteva samo minimalno, skorajda simbolično nadomestilo. Da bi preprečili ta dejanja, so po poročanju tujih medijev na stavbo namestili tudi dodatne varnostne ograje.
Jobs: Za neko tovarno je to zelo lep kraj
Novinarji časnika Socialist Worker v svojih zadnjih člankih navajajo odgovore pokojnega Steva Jobsa, s katerimi je pred obtožbami branil podjetje Foxconn. "To je pač tovarna, ki pa ima tudi restavracije, kino, bolnišnico in bazene. Za neko tovarno je to zelo lep kraj,“ je očitke takrat komentiral Jobs. Na eni izmed lanskih konferenc v ZDA pa je priznal, da samomori gotovo mečejo slabo luč na podjetje, a da "tovarna na Kitajskem pač ni trgovina s slaščicami“. Sicer sta med strankami spornega podjetja tudi Hewlett-Packard ter Dell, še poročajo tuji mediji.
KOMENTARJI (63)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.