EU in Kanada sta danes slovesno podpisali trgovinski sporazum Ceta. Do podpisa sporazuma, o katerem sta se strani pogajali sedem let, prihaja po zapletih s potrjevanjem v Belgiji, zaradi česar je bil odpovedan za četrtek predvideni slovesen podpis Cete.
V imenu EU so ga v Bruslju podpisali predsednik Evropskega sveta Donald Tusk, predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker in predsedujoči Svetu EU, slovaški premier Robert Fico. V imenu Kanade je Ceto podpisal premier Justin Trudeau.
Z uveljavitvijo celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma Ceta bo odpravljenih več kot 99 odstotkov carin v trgovini med EU in Kanado. Njuna trgovina naj bi se povečala za 12 milijard evrov letno, Ceta pa naj bi tudi spodbudila rast in povečala število novih delovnih mest na obeh straneh Atlantika.
Sporazum Ceta bo začasno stopil v uporabo po potrditvi v Evropskem parlamentu, kar naj bi se zgodilo predvidoma decembra ali januarja prihodnje leto. Nato naj bi stekel proces ratifikacije v nacionalnih parlamentih članic EU, ki bi lahko trajal leta.
Kanadski premier imel težave z letalom
Podpis sporazuma, ki je bil sicer predviden danes opoldne, se je zaradi tehničnih težav z letalom kanadskega premierja Trudeauja zgodil z zamikom. Trudeau je namreč v Bruselj na vrh EU in Kanade prispel z zamudo.
Njegovo letalo se je moralo kmalu po vzletu zaradi tehničnih težav vrniti na letališče Ottawa, preden je lahko v soboto pozno zvečer znova poletelo proti Belgiji. Po poročanju časnika Toronto Star se je letalo, ki je sicer že poletelo z 90-minutno zamudo, zaradi težav z mehaniko na enem od kril po 30 minutah vrnilo v Ottawo.
Pri Greenpeaceu ostajajo skeptični
Pri mednarodni okoljevarstveni organizaciji Greenpeace ostajajo do Cete skeptični. "Potrebno bo veliko več kot le simboličen stisk rok in fotografija, da bi Evropejcem vsilili Ceto," je dejala Shira Stanton. Ceta po njenem mnenju verjetno ne bo preživela demokratičnega in pravnega preverjanja v okviru ratifikacijskih procesov v državah članicah, ki bodo sledili v prihodnjih mesecih. "Čas je, da naše vlade prekinejo vez z lobisti korporacij in preoblikujejo trgovinsko politiko na način, da bo spoštovala demokracijo in podpirala javni interes," so zapisali v sporočilu za javnost.
Podpis celovitega gospodarskega in trgovinskega sporazuma Ceta je bil sprva predviden ta četrtek, vendar so ga morali zaradi zapletov pri potrjevanju v Belgiji, kjer je več regij z Valonijo na čelu nasprotovalo njegovemu podpisu, preložiti.
Po potrditvi v Belgiji so sporazum v petek potrdile še države članice EU, nato sta se predsednik Evropskega sveta Donald Tusk in Trudeau dogovorila, da bo vrh EU in Kanade, na katerem so Ceto tudi podpisali, danes v Bruslju.
KOMENTARJI (188)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.