Lasvegaška policija (LVPD) se je sinoči okrog 22.30 po lokalnem času (ob pol sedmih zjutraj po srednjeevropskem) odzvala na streljanje blizu igralniškega hotela Mandalay Bay. Incident se je že izkazal za najhujši strelski napad v zgodovini ZDA.
Moški, gre za 64-letnega upokojenega računovodjo Stephena Paddocka, je na festivalu country glasbe, na katerem se je zbralo 22.000 ljudi, z avtomatskim orožjem streljal iz 32. nadstropja hotela in pri tem ubil 59 ljudi, med njimi najmanj dva policista LVPD, ki pa nista bila na uradni dolžnosti.
Po najnovejših podatkih je ranjenih 527 oseb, je sporočil šerif Joe Lombardo. Številke še niso končne, sporoča policija, saj se reševalci le s težavo prebijajo skozi sezname zaradi velikega števila ljudi, ki jim morajo oskrbeti.
"Še vedno od vsepovsod sprejemamo klice s podatki o ranjenih, ki so se v zdravstvene ustanove odpeljali sami. Zato točnega števila ranjenih za zdaj še ne moremo podati," je pojasnil predstavnik policije Kevin McMahill.
Policija po besedah Lombarda verjame, da se je strelec, ki je živel v mirni soseski Mesquite v Nevadi, ubil sam, preden je policija s kontrolirano eksplozijo vdrla v njegovo hotelsko sobo.
Policija za zdaj še ni odkrila motiva za napad, saj niti v sobi niti na njegovem domu niso našli ničesar, kar bi ga razkrivalo. Policija za zdaj dogodka ne obravnava kot domačega terorizma. Odgovornost je sicer prevzela skrajna skupina IS, ki je sporočila, da se je strelec pred meseci spreobrnil v islam, a dokazov za svoje trditve skupina ni dala. Policija je sporočila, da niso našli dokazov, da bi šlo za versko motiviran napad in so napadalca označili za ''moškega v stiski''. Tudi FBI je dodal, da obveščevalci niso našli povezav z IS in dokazov, da bi se spreobrnil v drugo vero. Županja Carolyn Goodman je dejala, da je bil to ''norec, poln sovraštva''.
Lombardo je razkril, da je bil moški v sobi prijavljen že od 28. septembra, za zdaj ni jasno, ali je prepovedal vstop sobaricam hotela.
"O njem ne vemo veliko," je povedal preiskovalec Quinn Averett. Nikoli ga niso aretirali, niti mu izstavili kazni za prometni prekršek. Pred selitvijo v Nevado je živel v Teksasu in Kaliforniji ter na Aljaski.
V napadalčevi sobi so sicer našli okoli deset kosov orožja. "Preiskava bo dolga in zapletena, na pomoč nam bo priskočil tudi FBI, predvsem pri natančni preiskavi kraja zločina," so povedali organi pregona.
"Želim si, da takšnega dneva ne bi doživel v svoji 27-letni karieri policista," je še dodal McMahill. "Tega preprosto nismo niti slutili."
Lombardo je še zatrdil, da ni šlo za več napadov, kot so v "zmedi in histeriji" poročali mediji, temveč za enega.
Napadalčev brat Eric Paddock, ki živi v Orlandu, je povsem pretresen. Za CNN je povedal, da sploh ne more verjeti in da mu ni jasno, kako je njegov brat prišel do orožja, saj nima nobenega vojaškega ozadja.
Policija prijela tudi žensko, ki naj bi sodelovala s strelcem
Po besedah šerifa Lombarda ocenjujejo, da je moški deloval sam, spremljala naj bi ga ženska azijskega porekla. Policija jo je identificirala kot Marilou Danley, menda je bila v času napada z osumljencem. Policija je na Twitterju kmalu po napadu objavila njeno fotografijo in potrdila, da so žensko že našli.
Policija v Las Vegasu je pozvala vse očividce, ki imajo posnetke ali fotografije dogajanja v bližini hotela in igralnice Mandalay Bay, naj jim jih posredujejo, da bodo lažje ugotovili, kaj natančno se je zgodilo in kdaj.
Šerif Lombardo je javnost pozval tudi k pomoči pri iskanju dveh vozil znamke Hyundai in Chrysler z oznakami ameriške zvezne države Nevada, registriranih na napadalčevo ime. Vozili naj bi lasvegaška policija prav tako že našla, čeprav tega z gotovostjo še ne morejo potrditi.
Trump bo Las Vegas obiskal v sredo
Ameriški predsednik Donald Trump pokol v Las Vegasu označil za dejanje čistega zla. V govoru v Beli hiši je odziv reševalcev označil za čudežnega in dodal, da je hitrost, s katero so našli strelca, rešila življenja.
V govoru je izrekel sožalje svojcem žrtev. ''Molimo za vas in tu smo za vas. Bog živi v srcih tistih, ki žalujejo,'' je dejal.
Las Vegas bo obiskal v sredo. O dostopnosti orožja, za katerega je še pred kratkim menil, da ga je med Američani premalo, ni govoril.
Glasba, streli, nato glasba potihne: 'Moj bog, streljanje!"
"Srce se mi trga zaradi tega, kar se je zgodilo. Ljudje so si zgolj želeli uživati," je dejal Aldean. Na koncertu je bilo okoli 22. ljudi.
Video posnetek, ki ga je obiskovalec koncerta objavil na družbenem omrežju Twitter, prikazuje glasbenikov nastop, nakar se zaslišijo streli avtomatskega orožja.
"Moj bog, to so streli," kričijo obiskovalci koncerta in bežijo na vse strani. "Ostanite na tleh!" pozivajo drugi.
Še več zgodb prič najdete TUKAJ.
Predstavnica bolnišnice v Las Vegasu Danita Cohen je za CNN povedala, da so pri njih sprejeli več pacientov s strelnimi ranami, zaradi prezasedenosti so ranjene vozili v več različnih zdravstvenih ustanov.
Nekaj letov z letališča McCarran so takoj po napadu odpovedali oziroma preusmerili na druga letališča. Po eni uri so letališče znova delno odprli za promet. Tudi avtoceste, ki so jih nemudoma po napadu zaprli za ves promet, so normalno prevozne.
Guverner zvezne države Nevada Brian Sandoval je napad označil za "tragično in grozljivo dejanje".
Številni glasbeniki obsojajo grozljiv napad
273 napad
Spletna stran Gun Violence Archive, ki dela seznam masovnih streljanj v ZDA, je sporočila, da je bil to že 273 strelski napad letos, sicer prvi v Nevadi.
Kot masovno streljanje definirajo napade, kjer so bili na istem kraju in v istem času ustreljeni vsaj štirje ljudje. Dodali so, da je bilo v prvih 275 dnevih letošnjega leta 273 napadov v 36 različnih zveznih državah ZDA.
KOMENTARJI (480)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.