Preiskovalci poskušajo ugotoviti, kaj je Devina Patricka Kelleya gnalo v to, da je oborožen z jurišno puško in oblečen v vojaško črno opremo in neprebojni jopič, vkorakal v cerkev v vasi Sutherland Springs v Teksasu blizu mesta San Antonio in ubil 26 ljudi. To predstavlja približno štiri odstotke vse populacije tega malega ameriškega kraja.
Med drugim pregledujejo njegove profile na družbenih omrežjih. Na Facebooku, kjer je njegov profil že izbrisan, so tako našli fotografijo, ki jo je objavil pred tednom dni – na njej je polavtomatsko orožje AR-15 s pripisom 'she's a bad b****' ("huda mrcina"). Vir blizu preiskave je za The Independent povedal, da je Kelley v cerkvi sicer uporabil takšno orožje, ni pa mogel potrditi, da gre za isto.
BBC medtem poroča, da je imel Kelley v lasti več kosov orožja in da naj bi se pred napadom sprl s taščo. Orožje je posedoval nezakonito, šlo pa naj bi za puško in dve ročni pištoli, so sporočili policisti.
Kelley naj bi tašči že dlje časa pošiljal grozilna sporočila, je povedal Freeman Martin s teksaškega urada za javno varnost. Zadnje sporočilo ji je poslal v nedeljo zjutraj. Ženska je skupaj s sorodniki sicer redno zahajala v cerkev, ki jo je napadel njen zet, a med strelskim masakrom ni bila pri maši.
"Ne vem, zakaj se je ravno včeraj pojavil v cerkvi, saj njegovih sorodnikov ni bilo tam," je za CNN povedal okrožni šerif Joe Tackitt.
Zaradi nasilja odpuščen iz vojske
Po podatkih policije je Kelley živel na obrobju San Antonia in po prvih podatkih ni bil povezan s kakšno teroristično organizacijo. Do leta 2014 je bil zaposlen v logističnem centru zračnih sil v bazi v New Mexicu, od koder so ga nečastno odpustili, potem ko ga je vojaško sodišče leta 2012 zaradi nasilništva nad soprogo in otrokom obsodilo na leto dni zaporne kazni. Kaznovan je bil tudi v državi Kolorado in sicer zaradi okrutnosti do živali.
Kelley je pred pokolom sicer delal kot neoborožen varnostnik počitniškega naselja v teksaških hribih nedaleč od svojega doma. Tam z njim niso imeli težav in so ga poznali kot prijetnega fanta. Še najmanj so sumili, da ima kakšne duševne motnje.
Devin Patrick Kelley naj bi po navedbah nekaterih ameriških medijev nekoč deloval kot verski učitelj, ki je preučeval Biblijo.
Je imel težave z duševnim zdravjem?
Ameriški predsednik Donald Trump kljub ohlapni orožarski zakonodaji pravi, da je šlo v tem primeru za "problem duševnega zdravja na najvišji ravni" in ne za problem prevelike dostopnosti do orožja. "Imamo zelo veliko težav z duševnim zdravjem, tako kot jih imajo druge države."
Strelca je opisal kot "zelo motenega posameznika z zelo veliko problemi v že dolgem časovnem obdobju". Policija pa morebitne duševne nestabilnosti strelca v svojih informacijah ne omenja.
"To je zelo zelo žalosten dogodek. To so bili veliki ljudje," je na novinarski konferenci z japonskim premierjem Shinzom Abejem dejal Trump, ki se v teh dneh nahaja na azijski turneji.
V Teksasu orožje nosi praktično vsaka odrasla oseba
Teksaška orožarska zakonodaja je ena najbolj liberalnih v ZDA in orožje nosi praktično vsaka odrasla oseba. Kljub temu doslej tako hudega strelskega napada ni bilo. Leta 1991 je duševni bolnik zapeljal avtomobil skozi restavracijo in ubil 23 ljudi, natanko pred osmimi leti pa je vojaški psihiater v oporišču Fort Hood pobil 13 ljudi in čaka na usmrtitev.
Zadnji veliki strelski napad v ameriški cerkvi se je zgodil pred dvema letoma, ko je beli rasist vdrl v temnopolto cerkev v Charlestonu v Južni Karolini in pobil devet ljudi.
Strelski napadi so sicer v ZDA reden pojav zaradi enostavnega dostopa do orožja. Pred mesecem dni je strelec Las Vegasu iz hotelske sobe pobil z avtomatskim orožjem 48 ljudi, motiva za napad pa še vedno niso ugotovili.
KOMENTARJI (107)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.