Če bo to število potrjeno, bo to najhujša nesreča v zgodovini hadža. Zgodila se je 24. septembra, ko so romarji v savdski Mini s kamenjem obmetavali enega od treh stebrov, ki predstavljajo hudiča. Prišlo je do prerivanja, v kaosu, ki je sledil, pa je po podatkih savdskih oblasti umrlo najmanj 769 ljudi. Še nekaj manj kot tisoč je bilo ranjenih.
Savdska Arabija, ki je podatke o številu mrtvih nazadnje posredovala dva dni po tragediji, najnovejših podatkov o smrtnih žrtvah še ni sporočila. Savdske oblasti prav tako niso objavile števila žrtev po nacionalnosti.
Medtem pa so številne države objavile podatke o številu smrtnih žrtev med svojimi državljani. Iz podatkov, ki jih je zbrala AFP, je razvidno, da je bilo med mrtvimi največ Irancev, 464, sledijo pa državljani Egipta – 165, Indonezije – 120 in Indije – 101. V tragediji je umrlo tudi 99 državljanov Nigerije, 87 iz Pakistana, 79 iz Bangladeša, 60 iz Malija, 54 iz Senegala, 52 iz Čada in 30 iz Sudana.
Med ostalimi državami, katerih število žrtev je doseglo 30 ali manj, so Alžirija, Maroko, Kamerun, Slonokoščena obala, Etiopija, Libija, Somalija, Kenija, Gana, Mauritius, Tanzanija in Tunizija. Po eno smrtno žrtev so potrdile Nizozemska, Oman, Jordanija, Irak, Burkina Faso in Burundi, medtem ko Benin ni navedel natančnega števila mrtvih, še poroča AFP.
Če podatki držijo, bo število mrtvih tokratne nesreče na hadžu, ki ga je v zgodovini zaznamovalo že več podobnih tragedij, preseglo število doslej najhujše nesreče s 1426 mrtvimi leta 1990.
KOMENTARJI (43)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.