
Čeprav so na Češkem prepovedali prodajo vseh pijač, ki vsebujejo več kot 20 odstotkov alkohola, smrtonosni alkohol še naprej povzroča težave. Več ljudi je zaradi zastrupitve še vedno v bolnišnici, zdaj pa je tam končalo še osem Slovakov. Za te je bil skoraj usoden alkohol, ki so ga kupili v sosednji Češki, o zastrupitvah pa poročajo tudi iz Poljske. Žrtve so večinoma nasedle embalaži, ki je bila identična originalni, le vsebina je vsebovala tudi strupeni metanol.
"Z bratom sva kupila pol litra ruma. Spila sva dva decilitra in končala v bolnišnici. Skoraj sva umrla," je za medije povedal pacient Vladimir, ki se zdravi v eni od čeških bolnišnic. Zdravniki dvomijo, da bo še kdaj videl. Strah pred smrtonosnim alkoholom se je zaradi številnih hospitalizacij začel širiti tudi po drugih delih Evrope.
"Najmanj, kar se lahko zgodi osebi, ki je spila metanol, so bolečine v trebuhu, slabost in bruhanje. Pozneje lahko nastopi slepota, v najslabšem primeru smrt," je za Dnevnik.hr dejala Vesna Jurak, direktorica razvoja pri podjetju Badel 1862.
Zahvaljujoč laboratorijem v velikih sodobnih obratih za izdelavo alkoholnih pijač in strogi kontroli je verjetnost, da bi se v pijači znašla prevelika koncentracija metanola, minimalna. Težava je izdelava na črnem trgu.
"Gre za nečiste surovine, za katere se plačujejo nižje trošarine in se posledično iz njih lahko izdela cenejši izdelek. V tem primeru pa so te pijače končale kar na prodajnih policah, v embalaži, ki je identična originalni embalaži neškodljivih pijač," pa dodaja Kata Bijelić, kontrolorka kakovosti pri podjetju Badel 1862.
Da bi se proizvajalci zaščitili pred ponarejevalci, večina uporablja poseben zamašek, posebno embalažo in posebno nalepko, da bi se original razlikoval od ponaredka. A so tudi ponarejevalci vse bolj iznajdljivi. Oblasti zato opozarjajo predvsem pred sumljivo poceni alkoholom v embalaži običajno dražjega izdelka. Češke oblasti sicer ugotavljajo, da je nezakonita prodaja alkohola v porastu v celotni Evropski uniji in naj bi predstavljala od 10 do 20 odstotkov tržnega deleža.
Vzrok zastrupitve na Češkem naj bi bila z industrijskimi kemikalijami okužena vodka in rum, ki sta bila naprodaj v trgovinah in kioskih. Češko ministrstvo za zdravje je sicer sporočilo, da gre za najbolj smrtonosen pojav, povezan z alkoholom, v zadnjih 30 letih. Število smrtnih žrtev se je povzpelo že na 23.
Na delu so tudi policisti, ki iščejo dobro organizirane izdelovalce poceni alkohola. Kot poroča portal ceskenoviny.cz, je bilo doslej aretiranih 20 ljudi, ki naj bi se ukvarjali z nezakonito proizvodnjo alkohola. Zasegli pa so tudi več kot 5000 litrov sporne tekočine in večjo količino nalepk znanih alkoholnih pijač. Kljub temu preiskava še poteka, saj policistom še ni uspelo izslediti nekaj posameznikov, ki naj bi vodili posel.
Medtem se v čeških bolnišnicah zdravi še vsaj trideset ljudi, nekateri so oslepeli, nekaj pa jih je tudi v umetni komi. Češki je na pomoč priskočila tudi Norveška, ki je v državo poslala večjo količino protistrupa fomepizola, v Prago pa je pripotoval tudi znan norveški toksikolog.
Češki zdravniki sicer vse, ki bi se po pitju alkohola počutili nenavadno slabo, pozivajo, da takoj pridejo v bolnišnico, saj se s hitro zdravniško pomočjo poveča možnost preživetja.
Alkoholna afera je dosegla že tudi parlament, kjer razmišljajo o ukrepih, s katerimi bi preprečili ponovitev tokratne katastrofe. Med predlaganimi ukrepi so tudi nove nalepke za alkoholne pijače in certifikati o izdelavi in sestavinah. Vprašanje je tudi, kaj se bo zgodilo z 20 milijoni steklenic alkohola, ki je že v skladiščih trgovin in ga je prizadela prepoved prodaje. Češke oblasti sicer pričakujejo, da bo omejitev prodaje alkohola trajala še vsaj 20 dni, v tem času pa naj bi bili izvedeni zahtevani preventivni ukrepi.
Alkohol v slovenskih trgovinah naj bi bil varen
Čeprav je tudi na naših prodajnih policah med drugim mogoče najti pijačo Becherovka, katere zunanjo podobo so prav tako zlorabili češki ponarejevalci alkohola, pa naj pri nas ne bi bilo nevarnosti za zastrupitev.
Kot so povedali v Mercatorju, se pri nas nad alkoholnimi pijačami izvaja tako oster nadzor, da pravzaprav ni možnosti, da bi v trgovino zašle pijače, ki niso bile izdelane v uradnih proizvodnih obratih.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.