Komisija DZ za nadzor javnih financ je začela obravnavo delovanja Banke Slovenije ob sanaciji bank v letu 2013. Kot je uvodoma povedal guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec, je motiv tega, kar se o tem v zadnjih dneh navaja v medijih, lahko to, da se prepreči ali zaustavi privatizacijo bank. To pa je po njegovem za državo lahko zelo slabo.
"Tu tiči velika nevarnost, v kateri se lahko v tem trenutku znajde Slovenija," je menil in pojasnil: Pred sanacijo bančnega sistema leta 2013 so bili donosi na slovenske obveznice blizu sedmih odstotkov. S tem je bila onemogočena možnost vzdržnega zadolževanja države. Po vrnitvi zaupanja v bančni sistem pa so donosi zgodovinsko prvič pod donosi italijanski in španskih obveznic.
Guverner je iztočnico predsednika komisije Andreja Širclja (SDS), ki je parafraziral njegovo izjavo konec leta 2013, da je Slovenija "zares odplačala račune za preveč poceni in zastonjskih kosil", potrdil. "Slovenske banke so danes dovolj kapitalizirane, varne in imajo dovolj likvidnosti," je zagotovil.
Guverner težko razume tiste, ki govorijo, da smo leta 2013 dali preveč denarja v banke. "Denar smo vplačali zato, da imamo še vedno slovenske banke. Tega pa niso dale nikamor in je še vedno tam," je povedal in dodal, da so prav zato banke danes sposobne kreditirati in s tem spodbuditi gospodarsko rast, kar pa ni naloga Banke Slovenije. Če bi bila, bi se lahko ponovile napake iz preteklosti, je posvaril.
Kot že na sredini novinarski konferenci je znova zavrnil, da je Banka Slovenije pri ugotavljanju kapitalskega primanjkljaja in pri dokapitalizacijah bank ponarejala dokumente ali manipulirala s podatki. Zagotovil je, da so delali v skladu z zakonodajo in v skladu s slovenskimi in evropskimi pravili. Dejal je, da so se ravno z vsemi postopki in pregledi z neodvisnimi revizorji skušali zavarovati pred obtožbami, ki so jih deležni danes.
Pozivi po kompromisni rešitvi za razlaščene imetnike
Na komisiji je bilo sicer slišati več pozivov po preiskavi dogodkov in dela Banke Slovenije. Hkrati pa je bilo veliko predlogov, naj se za razlaščene imetnike podrejenih obveznosti v podržavljenih bankah najde kompromisna rešitev.
Glede dela Banke Slovenije in njene vloge pri sanaciji bančnega sistema je Luka Mesec (ZL) predlagal, naj komisija vlado pozove k pripravi zakonskih podlag, ki bodo omogočile forenzično preiskavo s strani za to pristojnih organov. Janez Janša (SDS) pa se je zavzel za uvedbo parlamentarne komisije, ki bo preučila to tematiko. Guverner Banke Slovenije Boštjan Jazbec je medtem pozval k uvedbi neodvisne revizije.
NSi želi tudi izredno sejo
NSi je poslanske skupine pozvala k podpisu zahteve za izredno sejo na to temo, SDS pa bo predlagala ustanovitev preiskovalne komisije, ki bo šla v globino in bo pogledala delovanje centralne banke od samega začetka tranzicije naprej. V NSi odziv na predlog za sklic izredne seje DZ glede ravnanj Banke Slovenije pričakujejo do torka, večina poslanskih skupin pa je predlogu že izkazala naklonjenost.
Na podlagi doslej pridobljenih informacije v zvezi z ravnanjem Banke Slovenije pri ukrepih za sanacijo bank imajo v SMC "vsekakor zaupanje v to, kar nam je sporočil guverner," je še pred sejo komisije za nadzor javnih financ pojasnila vodja poslanske skupine SMC Simona Kustec Lipicer. Informacije po njenem "potrjujejo, da so bili procesi izvedeni transparentno, odgovorno in preverljivo".
Kustec Lipicerjeva je v današnji izjavi za medije kot "izjemno pomembno" izpostavila, da pristojne institucije pridobijo celovite informacije o vseh izvedenih postopkih in odločitvah Banke Slovenije.
Medtem bolj dvomljivi ostajajo v koalicijskih SD in DeSUS. Poslanec in podpredsednik DeSUS Tomaž Gantar je v izjavi novinarjem izpostavil dvom v ustreznost dokapitalizacije in pravilnost postopka, zaradi katerega je treba po njegovih besedah to vprašanje razčistiti. Tako zagotavlja, da bodo poslanci DeSUS prispevali tudi podpise za sklic izredne seje DZ glede postopkov za sanacijo bank, ki jo predlaga NSi.
Tudi vodja poslanske skupine SD Matjaž Han je v izjavi novinarjem v DZ zagotovil, da bodo poslanci SD prispevali podpise za sklic izredne seje na to temo. Preiskovalni komisiji, ki jo napoveduje SDS, sicer ne bodo nasprotovali, a Han meni, da te do zdaj niso obrodile pravih sadov.
KOMENTARJI (459)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.