Več evropskih medijev v svojih spletnih izdajah poroča o izidu referenduma o arbitražnem sporazumu v Sloveniji. Gre za poročila o dogajanju, medtem ko komentarjev ni opaziti.
O referendumu o arbitražnem sporazumu s Hrvaško se je sinoči razpisal avstrijski Die Presse. Slovenci so z 51,5 odstotka potrdili sporazum, premier Borut Pahor pa se je volivcem zahvalil za ''pogumno odločitev'', piše časnik in dodaja, da po skoraj dveh desetletjih kaže, da se bo slovensko-hrvaški spor o meji končal. Časnik ob tem na kratko predstavi vsebino arbitražnega sporazuma in odzive predsednika države Danila Türka, premiera Boruta Pahorja, zunanjega ministra Samuela Žbogarja in vodje opozicije Janeza Janše ter iz Zagreba hrvaške premierke Jadranke Kosor.
Britanska televizijska mreža BBC je poročala, da je sporazum s Hrvaško potrdilo le nekaj manj kot 52 odstotkov volivcev, hkrati pa poudarjala, da sta Slovenija in Hrvaška z dogovorom o arbitražnem sporazumu tudi poskušali dati zgled drugim delom Zahodnega Balkana, da je mogoče s kompromisom in skupno evropsko prihodnostjo rešiti dvostranska vprašanja. Upali naj bi, da bo to vplivalo na vezi med Srbijo in Kosovom ali BiH in Srbijo, je še poročal BBC.
Francoski dnevnik Le Figaro je objavil poročilo o izidih referenduma in izjavo premierja Boruta Pahorja, da je bila to zgodovinska odločitev. Navedel je tudi izjavo prvaka opozicije Janeza Janše o tem, da je Slovenija razdeljena o vprašanju, o katerem ne bi smela biti. Le Figaro še piše, da je bistvo spora del ozemlja v Istri, Slovenija, katere obala je stisnjena med Italijo in Hrvaško, pa zahteva neposredni dostop do mednarodnih voda.
Bruseljski spletni bilten EUobserver danes piše, da si je EU ob pozitivnem izidu referenduma oddahnila, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa je pohitel s pozdravom izida. Olajšanje prihaja kot protiutež slabšanju političnega in gospodarskega ozračja v regiji, potem ko je EU prejšnji teden v Sarajevu organizirala konferenco, s katero želi okrepiti zaupanje Balkana v proces širitve, še piše EUobserver. Ocenjuje tudi, da bi zavrnitev sporazuma verjetno vodila v padec koalicijske vlade v Ljubljani ter škodovala ugledu Slovenije kot odgovorne igralke v EU.
Bruseljski časnik European Voice na svoji spletni strani poroča, da so Slovenci na referendumu tesno potrdili sporazum s Hrvaško o tem, da bo dolgoletni spor o meji reševala mednarodna arbitraža. Spor med državama glede kopenske in morske meje v Piranskem zalivu je oviral približevanje Hrvaške EU, v poročilu še piše European Voice.
Bruseljski spletni bilten EurActiv pa je članek o referendumu naslovil z "Slovensko glasovanje odpravilo glavno oviro na poti Hrvaške v EU". Piše, da bi izid referenduma lahko povečal možnosti Hrvaške, da leta 2012 vstopi v unijo, če bo prihodnje leto uspela zaključiti pristopna pogajanja. Navaja tudi izjavo predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa, ki je pozdravil izid, ter izjavo prvaka slovenske opozicije Janeza Janše, da bo Slovenija izgubila dostop do mednarodnih voda.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.