Tujina

'Slovensko glasovanje odpravilo glavno oviro na poti Hrvaške v EU'

Bruselj, 07. 06. 2010 10.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenija in Hrvaška sta z dogovorom o arbitražnem sporazumu poskušali dati zgled drugim delom Zahodnega Balkana, da je mogoče s kompromisom in skupno evropsko prihodnostjo rešiti dvostranska vprašanja, piše <i>BBC</i>.

Več evropskih medijev v svojih spletnih izdajah poroča o izidu referenduma o arbitražnem sporazumu v Sloveniji. Gre za poročila o dogajanju, medtem ko komentarjev ni opaziti.

O referendumu o arbitražnem sporazumu s Hrvaško se je sinoči razpisal avstrijski Die Presse. Slovenci so z 51,5 odstotka potrdili sporazum, premier Borut Pahor pa se je volivcem zahvalil za ''pogumno odločitev'', piše časnik in dodaja, da po skoraj dveh desetletjih kaže, da se bo slovensko-hrvaški spor o meji končal. Časnik ob tem na kratko predstavi vsebino arbitražnega sporazuma in odzive predsednika države Danila Türka, premiera Boruta Pahorja, zunanjega ministra Samuela Žbogarja in vodje opozicije Janeza Janše ter iz Zagreba hrvaške premierke Jadranke Kosor.

Pahor se je volivcem zahvalil za pogumno odločitev.
Pahor se je volivcem zahvalil za pogumno odločitev. FOTO: Aljoša Kravanja

Britanska televizijska mreža BBC je poročala, da je sporazum s Hrvaško potrdilo le nekaj manj kot 52 odstotkov volivcev, hkrati pa poudarjala, da sta Slovenija in Hrvaška z dogovorom o arbitražnem sporazumu tudi poskušali dati zgled drugim delom Zahodnega Balkana, da je mogoče s kompromisom in skupno evropsko prihodnostjo rešiti dvostranska vprašanja. Upali naj bi, da bo to vplivalo na vezi med Srbijo in Kosovom ali BiH in Srbijo, je še poročal BBC.

Francoski dnevnik Le Figaro je objavil poročilo o izidih referenduma in izjavo premierja Boruta Pahorja, da je bila to zgodovinska odločitev. Navedel je tudi izjavo prvaka opozicije Janeza Janše o tem, da je Slovenija razdeljena o vprašanju, o katerem ne bi smela biti. Le Figaro še piše, da je bistvo spora del ozemlja v Istri, Slovenija, katere obala je stisnjena med Italijo in Hrvaško, pa zahteva neposredni dostop do mednarodnih voda.

Bruseljski spletni bilten EUobserver danes piše, da si je EU ob pozitivnem izidu referenduma oddahnila, predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa je pohitel s pozdravom izida. Olajšanje prihaja kot protiutež slabšanju političnega in gospodarskega ozračja v regiji, potem ko je EU prejšnji teden v Sarajevu organizirala konferenco, s katero želi okrepiti zaupanje Balkana v proces širitve, še piše EUobserver. Ocenjuje tudi, da bi zavrnitev sporazuma verjetno vodila v padec koalicijske vlade v Ljubljani ter škodovala ugledu Slovenije kot odgovorne igralke v EU.

Glasovanje na referendumu o arbitražnem sporazumu - 19
Glasovanje na referendumu o arbitražnem sporazumu - 19 FOTO: Miro Majcen

Bruseljski časnik European Voice na svoji spletni strani poroča, da so Slovenci na referendumu tesno potrdili sporazum s Hrvaško o tem, da bo dolgoletni spor o meji reševala mednarodna arbitraža. Spor med državama glede kopenske in morske meje v Piranskem zalivu je oviral približevanje Hrvaške EU, v poročilu še piše European Voice.

Bruseljski spletni bilten EurActiv pa je članek o referendumu naslovil z "Slovensko glasovanje odpravilo glavno oviro na poti Hrvaške v EU". Piše, da bi izid referenduma lahko povečal možnosti Hrvaške, da leta 2012 vstopi v unijo, če bo prihodnje leto uspela zaključiti pristopna pogajanja. Navaja tudi izjavo predsednika Evropske komisije Joseja Manuela Barrosa, ki je pozdravil izid, ter izjavo prvaka slovenske opozicije Janeza Janše, da bo Slovenija izgubila dostop do mednarodnih voda.

O referendumu pišejo tudi hrvaški časopisi, med njimi tudi Jutarnji list, ki izpostavlja, da so slovenski volivci obrnili hrbet radikalni politiki Janeza Janše.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

vinadap
07. 06. 2010 16.08
Le čemu se sedaj Kosorjeva na hitro želi sestati z Janšo ?
vinadap
07. 06. 2010 16.02
CtrlDelete - nič še niste naredili. Za ratifikacijo je potrebna 2/3 -ska večina. Se mogoče motim ?
CtrlDelete
07. 06. 2010 13.36
vinadap07.06.2010, 13:30 0 Kolikor mi je znano SDS ne bo potpisal,in kaj sedaj? JA, NIČ....se bodo že zmenil, mi smo svoje naredil! A ni tako?
vinadap
07. 06. 2010 13.30
Kolikor mi je znano SDS ne bo potpisal,in kaj sedaj?
frako
07. 06. 2010 12.54
'Slovensko glasovanje odpravilo glavno oviro na poti Hrvaške v EU' jst sm pa zmer mislu da so topnički dnevniki pa kriminal največja ovira hrvaške pri ustopu v eu
Penzic
07. 06. 2010 12.44
šele zdaj bo postalo interesantno, ker dvomim v 2/3 večino v našem državnem zboru, tako da bo na koncu edina rešitev še en referendum ;-)
LaStellaRossa
07. 06. 2010 12.27
GLAVNO OVIRO? 2/3 v parlamentu je tudi za velesposobnega Boruta NEDOSEGLJIVO v parlamentu ! Tu se golaž šele pričenja kuhati !
cool_B
07. 06. 2010 12.23
Pahor: "Tujega nočemo, svoje vam damo!"
IzmetFekalij
07. 06. 2010 11.53
kako so desničarji zdaj glasni ko je vsega konec...ste imeli vsi možnost it na refrendum...oziroma saj ste šli vsi samo vas je še vedno premalo
SLOHaider
07. 06. 2010 11.48
Predlagam in Posteno bi bilo zdaj od Pahorja da pove in podpise koliko imamo zdaj km2 sLOVEnskega ozemlje, ko pa bo bodo Arbitrazi dolocili mejo naj tudi po Arbitrazi pokaze koliko imamo km2 , tako bomo videli ali je imel prav , mislim da bi bilo tako edino posteno , no vsaj jaz tako razmisljam, ker s tem bo Pahor tudi sebi dokazal ali nam je lagal ali govoril resnico , drugac sem glasoval proti
dikofriko
07. 06. 2010 11.47
Kaj pa Angleži vejo :(
nosferatu
07. 06. 2010 11.28
Pa nehajte že s temi komunisti itd. A EU tudi vodijo komunisti? Kaj pa Anglijo? Kaj pa Vatikan? Kaj pa Nemčijo? VSI zgoraj našteti so namreč veseli glede rezultata! Dajte no že enkrat stopit izza svojega plota pred bučo.
nosferatu
07. 06. 2010 11.26
Evo folk; mogoče vam bodo pa tuji mediji uspeli pricepit realnost - da je bil pozitiven rezultat RES POZITIVEN za Slovenijo.
IzmetFekalij
07. 06. 2010 11.23
problemi ki jih imajo hrvati z nami so zanemarljivi...če ne bodo porihtal drugih stvari jih še 10 let nebo v EU
davkoplacevalka
07. 06. 2010 11.17
Hrvaška je pridobila, kaj pa mi ?
buggyman
07. 06. 2010 11.08
Slovensko glasovanje odpravilo glavno oviro na poti Hrvaške v EU'... kako glavno sej je še kar nekaj držav naprimer Nizozemska k blokirajo hrvaško zaradi vojne v bivši yugi....