Po krvavih dogodkih v Parizu so oči uprte v Belgijo, natančneje v Bruselj, kjer prav tako potekajo aretacije in preiskave. Svetovna javnost je v skrbeh zaradi dejstva, da so tako kot številni skrajneži, ki so že izvajali napade v preteklosti, tudi nekateri akterji zadnjih napadov prihajali iz območja Bruslja, oziroma njegove zloglasne četrti Molenbeek, ki sicer šteje zgolj 95.000 prebivalcev. Slednje se je v javnosti prijel kar naziv "valilnica teroristov". Je glede na vse to še mogoče verjeti, da je Bruselj varno mesto? Ali tudi med tamkajšnjimi prebivalci zavlada strah? Je zaznati nestrpnost do tamkaj precej velike muslimanske skupnosti?
'Muslimanska skupnost je velika, a ljudje so je vajeni'
Po odgovore na ta vprašanja smo se obrnili na Karmen Resman, Slovenko, ki že dve leti živi v Bruslju. Kot pravi, se življenje ni veliko spremenilo, je pa opaziti nekoliko večjo prisotnost policistov in vojakov, pravi in dodaja, da je tudi javnost mnogo bolj pozorna na nenavadne dogodke. "V ponedeljek, ko je nekdo opazil avtomobil s kovčkom, ki je bil parkiran na eni od ulic, so izpraznili sosednje stavbe, ker so se ustrašili, da bi to lahko bila bomba. Te na koncu seveda ni bilo," pojasnjuje. Ljudje na ulicah se obnašajo enako kot prej.
"Muslimanska skupnost v Bruslju je precej velika, ljudje so je vajeni. Še vedno je na ulicah veliko ljudi, predvsem v središču mesta je, kot ponavadi, veliko turistov. Pogosto se oglasijo policijske sirene, kar je sicer v Bruslju nekaj povsem običajnega, je pa res, da morda zdaj ob tem malo bolj pogosto dvignemo obrv," priznava. Še največ strahu je bilo občutiti v soboto in nedeljo, ko tudi v Bruslju ljudje niso obiskovali koncertov in zabav ter raje ostali doma. Iz varnostnih razlogov so odpovedali nekatere večje prireditve in koncerte, nekatere pa so vseeno izvedli, pravi.
So ljudje na ulici postali manj strpni do drugačnih, predvsem muslimanov?
Resmanova meni, da ni opaziti, da bi bila družba manj strpna do muslimanov. Celo obratno. V javnosti se je po napadih pojavil strah, da bi prišlo do stigmatizacije, zato so se nemudoma pričeli pozivi k jasni podpori tolerantnosti in miru. "V sredo sem se udeležila shoda v podporo Molenbeeku, četrti, kjer so živeli domnevni napadalci. Prilo je veliko ljudi, menda okoli 3000, tako iz Molenbeeka kot tudi drugih predelov Bruslja. Prišli so, da bi izkazali podporo Parizu in hkrati opozorili, da ne pristajajo na označevanje Molenbeeka kot "valilnice teroristov." Shod je bil na osrednjem trgu v Molenbeeku, ki so ga policisti zaprli z vseh strani in res podrobno pregledali vsakega obiskovalca, ki je vstopil na trg," pravi in dodaja, da je bilo veliko ljudi vidno pretresenih. "Ne samo zaradi napadov v Parizu, ampak zaradi celotne situacije in stigmatizacije soseske. Čeprav Molenbeek velja za enega bolj "nevarnih" predelov Bruslja, tam ne živijo "radikalizirani muslimani", kot je večkrat prikazano v medijih, ampak na primer delavske družine, mladi, umetniki in ostali," poudarja.
Shod v Molenbeeku:
So se varnostni ukrepi izrazito povečali? Je videti vojsko, policijo?
"Vse od lanskega napada na židovski muzej v Bruslju, pa tudi od terorističnega napada na Charlie Hebdo, je v Bruslju povečana raven varnosti. Po dva vojaka na primer stojita pred stavbami pomembnejsih mednarodnih institucij in vseh židovskih šol v mestu," odgovarja na vprašanje o varnostnih ukrepih. "Po določenem času se na vse to kar navadiš, tako da jih jaz ne opazim več," dodaja.
'Prijatelji mi pravijo, da sem preveč pogumna, ko hodim sama naokoli, a enako bi bilo kjerkoli'
V Bruslju se naša sogovornica še vedno počuti varno. "Živim tukaj malo dlje kot dve leti in se že od vsega začetka počutim varno. Res je, da mi na primer tisti prijatelji, ki so v Bruslju že dlje, pravijo, da sem včasih preveč pogumna, ko ponoči hodim naokrog sama, ampak sem prepričana, da bi mi enako rekli v Londonu, Madridu, Beogradu ali v kateri koli drugi prestolnici. Hočem reči, da se mi ne zdi, da je Bruselj bolj nevaren kot druga večja mesta. Seveda se sem in tja zgodijo kakšni ropi, kjer tatovi ukradejo kakšno torbico, podobno kot v Ljubljani ali kje drugje. Previden moraš biti pač povsod," zaključuje.
KOMENTARJI (643)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.