Končni izidi drugega kroga predsedniških volitev v Franciji kažejo, da je socialist Francois Hollande z 51,62 odstotka premagal dosedanjega predsednika Nicolasa Sarkozyja, ki je prejel 48,38 odstotka glasov. Po podatkih francoskega notranjega ministrstva je Hollande prejel 1,13 milijona glasov več kot Sarkozy.
Volilna udeležba je bila 80,34-odstotna, kar je približno toliko kot v prvem krogu 22. aprila.
Čestitke z vsega sveta
Ameriški predsednik Barack Obama je po telefonu čestital zmagovalcu francoskih predsedniških volitev in ga ob tej priložnosti tudi povabil na obisk Bele hiše še pred vrhunskim srečanjem voditeljev držav G-8 v Camp Davidu 18. in 19. maja.
Obama je, glede na sporočilo za javnost Bele hiše, svojemu novemu francoskemu kolegu povedal, da se veseli sodelovanja pri reševanju številnih skupnih gospodarskih in varnostnih izzivov. Hollande bo položaj zasedel že 15. maja, kar pomeni, da se bo namesto poraženega Sarkozyja udeležil vrha G-8, kakor tudi vrha zveze Nato 20. in 21. maja v Chicagu.
Čestitke prihajajo tudi iz Evrope. Italijanski premier Mario Monti je izrazil upanje v tesno sodelovanje s Hollandom, katerega cilj bo "vse bolj učinkovita in v rast usmerjena Unija".
Britanski premier David Cameron je zmagovalcu čestital po telefonu. Oba se veselita tesnega sodelovanja v prihodnosti in izgradnje še tesnejših odnosov med Veliko Britanijo in Francijo.
Tudi španski konservativni premier Mariano Rajoy je socialističnemu predsedniku poslal čestitko, poklical pa ga bo tudi po telefonu.
Avstrijski kancler Werner Faymann je ocenil, da bi lahko izvolitev Hollanda pripomogla k njegovi zahtevi po uvedbi davka na finančne transakcije.
Belgijski socialistični premier Elio Di Rupo, edini voditelj iz držav EU, ki je med predvolilno kampanjo obiskal Francijo in podprl Hollanda, je izrazil podporo njegovemu gospodarskemu načrtu.
Kanadski premier Stephen Harper je Hollandu prav tako čestital po telefonu.
Čestitke prihajajo tudi iz Latinske Amerike. Brazilska predsednica Dilma Rousseff je izpostavila, da "Francijo in Brazilijo združujejo ambiciozni dvostranski projekti". "Prepričana sem, da se bo to sodelovanje nadaljevalo tudi v prihodnjih letih," je zapisala na svojem blogu.
Tudi venezuelski predsednik Hugo Chavez, ki je trenutno na zdravljenju raka na Kubi, je Hollandu čestital ob "jasni zmagi" nad Nicolasom Sarkozyjem.
Japonska vlada pa je sporočila, da bodo v Tokiu pozorno spremljali odzive Evrope na izvolitev socialista Hollanda.
Kitajska je po Hollandovi izvolitvi izrazila pripravljenost na sodelovanje.
Turški premier Recep Tayyip Erdogan je danes v Ljubljani izrazil upanje, da bo po zmagi Hollanda na predsedniških volitvah odnos Francije do Turčije bolj konstruktiven. Želi si, da bi se turška pogajanja za vstop v EU v času Hollandovega mandata premaknila naprej.
Izraelski premier Benjamin Netanjahu upa, da se bodo prijateljske vezi med državama s Hollandom nadaljevale. "Veselim se srečanja z njim, da se bo lahko nadaljeval ta odnos, pomemben tako bilateralno kot mednarodno," je še sporočil Netanjahu.
V Teheranu pa upajo, da Hollandova zmaga odpira novo obdobje v odnosih med državama, potem ko je bil nekdanji francoski predsednik eden najglasnejših kritikov iranskega jedrskega programa. Po besedah tiskovnega predstavnika iranskega zunanjega ministrstva poraz Nicolasa Sarkozyja predstavlja poraz napačnih politik, pri čemer Ramin Mehmanparast upa, da bo Hollande popravil pretekle napačne pristope.
Sarkozyjev poraz pa so navdušeno pozdravili sirski mediji, zlasti v luči dejstva, ker je "Sarkozyjev" zunanji minister Alain Juppe izrazil možnost vojaškega posredovanja proti režimu v Damasku zaradi nasilne zadušitve protestov. "Duo Sarkozy-Juppe je pristal na smetišču zgodovine," je zapisal provladni sirski dnevnik Al Vatan.
Hollande hoče nova pogajanja o fiskalnem paktu, Merklova je proti
Nemška kanclerka Angela Merkel je povedala, da bo Hollanda sprejela "z odprtimi rokami". Novi francoski predsednik naj bi nemško prestolnico obiskal takoj po inavguraciji, ki je predvidena za 15. maj.
Po kanclerkinih besedah sta se voditelja v telefonskem pogovoru strinjala, da bosta sodelovala "dobro in intenzivno". "Francosko-nemško sodelovanje je bistvenega pomena za Evropo. In midva si želiva uspeha Evrope," je dodala.
Hkrati je prva dama Nemčije zavrnila Hollandov poziv k ponovnim pogajanjem glede evropskega fiskalnega pakta. "To se preprosto ne bo zgodilo," je poudarila. "Vsebina fiskalnega pakta je bila določena, postopek potrjevanja dokumenta pa se mora nadaljevati naprej," je dodala.
Merklova, ki zavrača na zadolževanju temelječe financiranje programov rasti, je pojasnila še, da EU o načrtih za spodbudo rasti razpravlja že od januarja. Pri tem je izpostavila pomen reform izobraževalnega sistema, trga dela in stimuliranja visokotehnoloških podjetij. "Smo sredi tovrstnih pogovorov, Francija pa bo tu z novim predsednikom sodelovala s svojimi poudarki," je še dejala kanclerka.
Hollande je v predvolilni kampanji obljubljal, da bo znova odprl pogovore o fiskalnem paktu, katerega osrednje določilo je fiskalno pravilo o uravnoteženem proračunu. Francoski socialist je prepričan, da pogodba preveč poudarja varčevanje in vsebuje premalo spodbud za rast.
Čestital tudi slovenski predsednik
Francoske predsedniške volitve so vedno pomemben politični dogodek, izvolitev Hollanda pa prihaja ob pomembnem trenutku za Francijo in Evropo, je v današnjem odzivu poudaril predsednik republike Danilo Türk.
Evropska unija, ki jo je prizadela gospodarska in finančna kriza brez primere, potrebuje ne le rešitve akutnih problemov, ampak tudi dogovore o dolgoročnih usmeritvah, ki bodo zagotovile gospodarsko rast, zaposlitve za mlade, socialno pravičnost in blaginjo za vse. Pri iskanju rešitev bo potrebno tesno sodelovanje vseh držav članic Unije, meni slovenski predsednik.
Po besedah predsednika Türka Slovenijo in Francijo povezujejo tesni in prijateljski odnosi na dvostranski, evropski in mednarodni ravni. Strateško partnerstvo med državama, sklenjeno 7. marca 2011 v Parizu, pa je pomembna spodbuda za nadaljnjo krepitev odnosov na področjih skupnega interesa.
Türk se je s Hollandom tudi že pogovarjal po telefonu, so sporočili iz urada predsednika republike. Najprej mu je čestital za izvolitev in poudaril, da je to pomemben signal Evropski uniji, ki potrebuje novo vizijo razvoja in rasti. Sogovornika sta se obenem strinjala, da Evropa potrebuje novo upanje.
Predsednik Türk je zmagovalca francoskih predsedniških volitev povabil tudi na obisk v Slovenijo, kar je Hollande z veseljem sprejel. Hollandeov obisk bi zagotovil nadaljnjo krepitev francosko-slovenskih odnosov in omogočil poglobljen pogovor o evropskih in mednarodnih vprašanjih, so še sporočili iz urada predsednika republike.
Novoizvoljenemu predsedniku Francije je čestital tudi predsednik Socialnih demokratov Borut Pahor. Kot so v SD zapisali na spletni strani, Pahor z upanjem gleda na možnosti za krepitev razvojne paradigme s poudarkom na družbeni pravičnosti. Ob enem pa opozarja, da rezultatov francoskih volitev ne gre jemati kot potuho za odmik od naporov za uravnoteženje slovenskih javnih financ, vključno s potrebo po varčevanju in vnosu zlatega fiskalnega pravila v ustavo.
Kdo je Francois Hollande?
Francois Hollande je bil rojen 12. avgusta 1954 v Rouenu na severozahodu Francije. Več kot 30 let je bil v zvezi s strankarsko kolegico in predsedniško kandidatko na volitvah leta 2007 Segolene Royal, s katero imata štiri otroke. Spoznala sta se na znameniti univerzi ENA, kovnici francoske elite, pred nekaj leti pa sta se razšla in zdaj živi z novinarko Valerie Trierweiler.
Zmagovalec je po včerajšnji razglasitvi izidov volitev dejal, da so Francozi z njegovo izvolitvijo izbrali spremembo. Prva naloga je po njegovih besedah združiti državljane, da skupaj pripeljejo državo iz krize, pri čemer je napovedal krepitev proizvodnje in ohranitev socialnega modela. Ob tem je poudaril, da varčevanje ne more biti več edina možnost za Evropo. Obljubil pa je, da bo predsednik vseh. Ob tem je izrazil tudi spoštovanje svojemu predhodniku.
"Noben otrok republike ne bo zapuščen in diskriminiran," je dejal novoizvoljeni predsednik.
Sarkozy je poraz priznal in svojemu nasledniku čestital. Napovedal je tudi umik z vrha svoje stranke.
KOMENTARJI (380)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.