Rimokatoliška škofija v Wilmingtonu v ameriški zvezni državi Delaware je razglasila bankrot tik pred začetkom sojenja glede domnevnih spolnih zlorab, s čimer je razbesnela več kot 140 domnevnih žrtev duhovnikov. Prvo od osmih zaslišanj v državi bi se namreč moralo začeti včeraj, a se je zaradi razglasitve bankrota premaknilo za nedoločen čas.
Odvetnik 88 domnevnih žrtev Thomas Neuberger je potezo označil kot "obupan poskus prikrivanja resnice in tisočih strani škandaloznih dokumentov od javnosti“. "Gre za zadnje žalostno poglavje v več desetletij dolgem prikrivanju odvratnih zločinov škofije, ki je odgovorna za spolne zlorabe več sto katoliških otrok,“ je še dejal.
Zaradi odložitve sojenja za nedoločen čas bi nekatere žrtve, ki so zdaj že stari, nekateri pa tudi bolni ljudje, lahko umrle, preden dočakajo razsodbo.
Wilmigtonska škofija je sicer že sedma v ZDA, ki je na ta način podaljšala sodne postopke, odkar je pred sedmimi leti izbruhnil vsedržavni škandal. Kot ostale škofije se je z domnevnimi žrtvami, ki niso vložile tožbe, velikokrat dogovorila za poravnavo in od leta 2002 v ta namen izplačala že okrog 6,2 milijona dolarjev, kar je nekaj več kot štiri milijone evrov. To pa ni nič v primerjavi z losangeleško nadškofijo, ki je samo leta 2007 za 508 izvensodnih poravnav plačala 660 milijonov dolarjev oziroma okrog 440 milijonov evrov.
Škof omenjene škofije Francis Malooly je medtem zagotovil, da je bila odločitev o razglasitvi bankrota "boleča“, da pa bo omogočila "pošteno izplačilo nadomestil vsem žrtvam hkrati“. Poročilo o bankrotu razkriva, da ima škofija med 50 in 100 milijonov dolarjev premoženja, vendar pa je njen dolg narasel na več sto milijonov dolarjev.
KOMENTARJI (20)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.