Papež Frančišek naj bi leta 2015 prejel pismo, v katerem mu je pišoči opisal, kako ga je duhovnik zlorabil in kako so drugi čilski kleri to preprosto ignorirali. To pismo meče senco dvoma na papeževe trditve, da se nanj ni obrnila nobena žrtev, poroča Associated Press (AP).
Gre za osemstransko pismo, ki ga je pridobil AP, in ki postavlja pod vprašaj papeževo ničelno toleranco do spolnih zlorab iz duhovniških vrst in empatijo, ki jo čuti do žrtev. AP tako meni, da gre za najbolj resno krizo v Frančiškovem petletnem papeževanju.
Papež stopil v bran škofu Barrosu
Škandal se je razplamtel prejšnji mesec, ko je Frančišek odpotoval v Južno Ameriko, kjer se je moral soočiti s hudimi kritikami, češ da zagovarja škofa Juana Barrosa, ki je obtožen prisostvovanja zlorabam duhovnika Fernanda Karadima, a je raje pogledal stran in ni storil ničesar za zaščito žrtev. Papež je obtožbe na račun škofa označil za klevetanje in zatrdil, da verjame, da je nedolžen. Ob povratku domov se je papež v pogovoru z novinarji na letalu za svoje besede, ki jih je namenil žrtvam, sicer opravičil, a dodal, da ''ni videl nobene žrtve, ker se nanj nobena ni obrnila''.
A pismo zdaj to trditev postavlja pod vprašaj. Člani papeške komisije za zaščito mladoletnikov so dejali, da so aprila 2015 v Rim poslali delegacijo, da bi osebno predala pismo o škofu Barrosu. Pismo je spisal Juan Carlos Cruz, ki je opisal zlorabe, ki jih je zakrivil Karadima, Barros in drugi so za to vedeli, še več, bili so zraven, a niso storili ničesar.
Štirje člani komisije so se sestali s papeževim svetovalcem glede zlorab v duhovniških vrstah kardinalom Seanom O'Malleyjem, razložili so mu njihove ugovore, da je papež Barrosa imenoval za škofa, predali pa so mu tudi pismo. ''Ko smo mu (O'Malleyju) dali pismo za papeža, nam je zagotovil, da ga bo predal in spregovoril o naših skrbeh,'' je za AP povedal tedanja članica komisije Marie Collins. Kasneje je kardinal po njenih besedah zatrdil, da je bilo rečeno storjeno.
Enako je O'Malley zatrdil tudi samemu avtorju pisma Cruzu, ki zdaj živi v Philadephiji.
Ne O'Malley ne uradni Vatikan na prošnje za komentar niso odgovorili.
Kaj je v pismu?
Srečanje članov komisije v Vatikanu leta 2015 je bilo javno, a o pismu in srečanju s kardinalom se ni govorilo. Zdaj je Cruz javnosti predal pismo, Collinsova pa je posredovala fotografijo, kako so kardinalu pismo tudi vročili, saj ju je zabolelo, ko sta prebrala trditve, da se žrtve na papeža niso obrnile.
Škandal okoli Barrosa je vzniknil januarja 2015, ko ga je papež imenoval za škofa v Osornu v Čilu, saj so bili številni duhovniki proti. Duhovnika Karadima je Vatikan leta 2011 sicer sankcioniral zaradi zlorab otrok, Barros je bil njegov varovanec, Cruz in druge žrtve pa so zatrdile, da je bil priča zlorabam.
''Sveti oče, pišem vam, ker sem utrujen od boja, joka in trpljenja. Naša zgodba je znana in ne bi je rabil ponavljati, a moram vam povedati o grozotah, ko sem moral preživeti te zlorabe, in kako sem se hotel ubiti,'' je zapisal Cruz v španščini.
Cruz in drugi so leta opozarjali na prikrivanje Karadimovih zločinov, a so jih na hitro odpravili tako v čilski cerkvi kot tudi pri vatikanskem veleposlaniku v Santiagu, ki jih ni želel sprejeti. Po škandalu v Čilu se je situacija spremenila, saj je Vatikan obljubil, da bo poslal najbolj spoštovanega preiskovalca spolnih zlorab, da bo prisluhnil Cruzu in drugim glede obtožb na račun Barrosa.
V pismu, kot ga povzema AP, Cruz papeža prosi, naj mu prisluhne. ''Sveti oče, dovolj hudo je, da sem moral trpeti to bolečino in tesnobo zaradi spolnih in psiholoških zlorab, a obupna obravnava drugih duhovnikov, je skoraj še hujša,'' je zapisal in nadaljeval popis o nečednostih duhovnikov v krogu Karadima, ki je bil sicer znan po karizmatičnih nastopih, s katerimi je v duhovniške vrste privabil številne, med njimi tudi Barrosa.
Cruz v pismu opisuje, kako je Karadima poljubljal Barrosa in kako se ga je dotikal po intimnih predelih, podobno je delal tudi drugim mlajšim duhovnikom in mladoletnim najstnikom. Karadima, kot AP navaja pismo, je najstnike silil v poljube, Barros pa je bil vsemu temu priča. ''Juan Barros je prikril vse, kar sem vam povedal,'' je dodal Cruz v pismu.
Barros zanika
Barros je vseskozi zanikal, da bi bil priča zlorabam ali pa da bi jih prikrival. ''Nič nisem vedel o tem, niti predstavljal si nisem, kako resne so bile zlorabe, ki jih je storil duhovnik,'' je Barros nedavno dejal za AP. ''Nikoli nisem zagovarjal ali sodeloval pri tako nečednih dejanjih in nikoli nisem bil obsojen zaradi tega,'' je zatrdil.
Cruz je postal del duhovniške skupnosti leta 1980, kot ranljiv najstnik, kateremu je nedavno umrl oče. Karadima mu je obljubljal, da bo njegov duhovni oče, a nato ga je zlorabil. Tudi zaradi Cruzovega pričanja je Vatikan leta 2011 Karadimu odvzel duhovniški naziv in ga obsodil na dosmrtno ''molitev in obžalovanje'' svojih zločinov. Zdaj 87-letni duhovnik živi v domu za ostarele duhovnike v Santiagu in dogajanja ne želi komentirati.
Preiskavo je sprožilo leta 2010 tudi čilsko tožilstvo, a so jo opustili, ker je zgodba že zastarala. Sodnik, ki je vodi primer, je sicer zatrdil, da primera vsekakor niso opustili zaradi pomanjkanja dokazov.
Papež pisma sploh ni prebral?
Čilska cerkev pričevanja žrtev dolgo ni jemala resno, kar je morda vplivalo tudi na Frančiškovo obravnavno škandala. AP navaja, da bi kdo lahko tudi rekel, da pač papež Frančišek enostavno ni prebral pisma, ker jih dnevno prejme na tisoče. Morda je bil utrujen po daljši južnoameriški turneji in je enostavno pozabil na to pismo, ko je na letalu govoril z novinarji.
A ni šlo za navadno pismo in tudi način, kako je prispelo do Vatikana, ni bil navaden, dodaja AP. Papež Frančišek je O'Malleya, takrat nadškofa v Bostonu, imenoval za vodjo komisije za zaščito mladoletnikov, ker je ravno ta nadškof uredil razmere po škandalu, ko so se leta 2002 razkrile vse zlorabe bostonskih duhovnikov. Komisija je sestavljena tudi iz zunanjih svetovalcev, njeno delo pa je, da zaščiti otroke in izobrazi duhovnike, kako preprečiti zlorabe ali prikrivanja le-teh.
Je pa zdaj kontekst O'Malleyjevega odziva na Frančiškovo obrambo Barrosa v Čilu bolj jasen. Kardinal je namreč 20. januarja dejal, da so papeževe besede ''vir velikega trpljenja žrtev spolnih zlorab'' in da jih je s temi besedami ''zapustil''. Dan zatem se je papež sicer opravičil in zahteval ''dokaze'' za opisana Barrosova dejanja.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.