Med Severno in Južno Korejo so izbruhnili spopadi, potem ko je severnokorejska vojska izstrelila več granat na južnokorejski otok Jeonpjeong, poroča tiskovna agencija Reuters. Vojska Južne Koreje je potrdila incident, njihova televizija pa poroča, da je med 60 in 70 stanovanjskih hiš zajel ogenj. Otok sicer leži ob sporni zahodni meji in šteje okoli 1300 prebivalcev.
Južna Koreja je nad območje poslala svoje lovce F-16. Po prvih podatkih naj bi na otok padlo kar 200 severnokorejskih izstrelkov. Vojska je prebivalce napotila v bunkerje in zaklonišča. Na otoku naj bi ostali brez elektrike, po poročanju prič pa so nekateri prebivalci z otoka zbežali kar v ribiških čolnih.
Dva južnokorejska vojaka sta umrla, poročajo tuji mediji. Južnokorejski obrambni minister je sporočil, da je ranjenih 17 vojakov in trije civilisti. Dodal je, da gre za načrtovan napad na njihovo ozemlje in da je danes Severna Koreja načrtno kršila premirje med državama.
Zaradi tega, enega najresnejših obmejnih incidentov od korejske vojne med letoma 1950 in 1953, se je južnokorejska vlada sestala v podzemni vojni sobi. Nujen varnostni sestanek je sklical predsednik Li Mjung Bak. Južna Koreja je sosedo opozorila, da bo na nadaljnje provokacije odgovorila z uporabo dodatne sile.
Incident se je čutil tudi na borzah po svetu.
Severna Koreja opozorila sosedo, naj na območju ne izvaja vojaških vaj
Sicer pa je treba opozoriti, da je vojska Južne Koreje danes v bližini meje izvajala vojaške vaje. Predstavniki Južne Koreje so priznali, da jim je njihova severna soseda poslala protestno pismo, v katerem je zahtevala, da Seul prekliče vojaške vaje na območju. Zdaj severnokorejske oblasti razpravljajo o tem, ali je bil napad povezan z vojaškimi vajami. Sicer pa ima Južna Koreja na omenjenem otoku tudi vojaško oporišče, ki naj bi med današnjim incidentom utrpelo precejšnjo škodo.
Severna Koreja: Južna Koreja je prva napadla
Oglasila se je tudi Severna Koreja, ki zanika, da je odgovorna za današnji incident. Pravijo, da je Južna Koreja prva napadla. "Južnokorejski sovražnik je kljub našim večkratnim opozorilom ob 13. uri izvedel brezobzirno vojaško provokacijo z izstrelitvijo topovskih granat na naš morski teritorij blizu otoka Jeonpjeong," je v sporočilu zapisalo vrhovno poveljstvo severnokorejske vojske.
Južna Koreja je že priznala, da so na območju izvajali vojaške vaje in da so tudi izstrelili granate, "a ne proti severu, temveč zahodu".
Namestnik severnokorejskega predstavnika v Združenih narodih Pak Tok Hun je dejal, da bi se morali o obmejnem incidentu pogovarjati v Koreji sami. To po njegovih besedah ni tema za Varnostni svet ZN, saj ta organ po njegovih besedah razpravlja o mednarodnih grožnjah, ta incident pa je, kot dodaja, zgolj regionalen.
Zaostrovanje med sosedami
Južna Koreja je Pjongjangu zagrozila z maščevanjem za vse morebitne nove provokacije. Severna Koreja pa je napovedala vojaške akcije, če bo Seul segal po njenem morju. "Naša vojska se bo ostro maščevala za vse nadaljnje provokacije," je sporočil Seul v predsedniški izjavi. Ob tem je obstreljevanje otoka Jeonpjeong označil kot "jasno oboroženo provokacijo", kot nesprejemljivo pa je označil "brezobzirno obstreljevanje civilnih ciljev". "Severna Koreja mora prevzeti odgovornost," je poudaril Seul.
Severna Koreja je opozorila, da bo nadaljevala z "neusmiljenimi vojaškimi napadi, če si bo severnokorejski sovražnik drznil vdreti na naše morje za mikron". Po njihovi oceni želi Seul z današnjo provokacijo "ohraniti napačno severno razmejitveno črto". Kot so poudarili, bo v Zahodnem morju (Rumenem morju) "obstajala samo morska meja, ki smo jo mi postavili". Otok Jeonpjeong leži namreč južno od t. i. severne razmejitvene črte, ki so jo Združeni narodi začrtali po korejski vojni leta 1953, in severno od morske meje, ki jo je začrtal Pjongjang.
Meja na Rumenem morju je bila že prizorišče vrste incidentov. Napetosti med državama so se sicer povečale, odkar je marca potonila južnokorejska vojna ladja, za kar Seul krivi Pjongjang, slednji pa to zanika. Konec oktobra pa je prišlo do obstreljevanja med vojaki obeh držav. Incident se je zgodil, potem ko je Kim Džong Un, malo znani najmlajši sin Kim Džong Ila, uradno postal drugi človek Severne Koreje.
Vojaške zmogljivosti obeh držav:
Severna Koreja | Južna Koreja | |
Obrambni proračun | 5 milijard dolarjev* | 24,5 milijarde dolarjev |
Vojaško osebje | 1.106.000 | 687.000 |
- Pehota | 950.000 | 560.000 |
- Mornarica | 46.000 | 68.000 |
- Zračne sile | 110.000 | 64.000 |
Oprema | ||
- Tanki | 3500 | 2750 |
- Podmornice | 63 | 13 |
- Vojaška letala | 388 | 467 |
* - ocena iz leta 2002
Treba je tudi upoštevati dejstvo, da je v Južni Koreji 17.000 ameriških vojakov in 7800 pripadnikov ameriških zračnih sil.
ZDA okrepitev še niso poslale
Ameriški Pentagon je sporočil, da je nekaj ur po incidentu še prezgodaj za odločanje o tem, s čim vse bi lahko ameriška vojska preprečila nov napad Severne Koreje. Predstavnik Pentagona Dave Lapan je povedal, da ameriška vojska na območje med Korejama ni poslala nobenih dodatnih sil, prav tako pa ni želel odgovoriti na vprašanje, ali so ameriški vojaki v Južni Koreji v večji pripravljenosti kot sicer.
Oči sveta uprte v Koreji
Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je v odzivu obsodil akcijo Severne Koreje, hkrati pa je pozval k takojšnji umiritvi razmer. Ban Ki Mun, ki je sicer nekdanji južnokorejski zunanji minister, je hkrati obe državi pozval, da medsebojne probleme rešujeta po mirni poti.
Kitajska, tesna zaveznica Severna Koreje, je v odzivu izrazila zaskrbljenost zaradi incidenta in Koreji pozvala k prizadevanjem za mir in stabilnost. "Seznanjeni smo z dogodki in izražamo zaskrbljenost ter upamo, da bosta strani naredili več za mir in stabilnost na Korejskem polotoku," je dejal tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Hong Lei. Dodal je, da iščejo dodatne informacije o incidentu, saj je "treba situacijo preveriti".
Japonski premier Naoto Kan je zaradi incidenta sklical nujen sestanek s člani vlade in visokimi častniki. Povedal je, da je ministrom naročil, naj se pripravijo, tako da bodo "v primeru nepričakovanega dogodka" lahko odločno ravnali. Ukazal jim je tudi, naj poskušajo zbrati čim več podatkov. Za Japonsko sicer Severna Koreja predstavlja vojaško grožnjo zaradi njenega jedrskega in raketnega programa, odnosi med državama pa so že leta napeti.
Zaveznice Južne Koreje, ZDA, pa so ostro obsodile severnokorejsko obstreljevanje in pozvale Pjongjang, naj ustavi bojno akcijo ter v celoti spoštuje prekinitev ognja iz leta 1953, s katero se je končala korejska vojna. Tiskovni predstavnik Bele hiše Robert Gibbs je dodal, da so ZDA v tesnih in stalnih stikih s svojo zaveznico Južno Korejo, "k obrambi katere, kot tudi k ohranitvi regionalnega miru in stabilnosti, so trdno zavezane". V Beli hiši pa so sporočili, da se bo ameriški predsednik Barack Obama o incidentu pogovarjal z južnokorejskim kolegom. Obama verjame, da se Severna Koreja ne drži svojih obveznosti, hkrati pa dodaja, da je Pjongjang znan po nizu provokativnih dejanj, ki jih je izvedel v preteklosti.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je severnokorejsko obstreljevanje otoka ostro obsodil in pozval k njegovemu prenehanju, incident pa označil za "velikansko nevarnost", ki bi lahko prerasla v vojaški konflikt. Temu se je treba izogniti, je dejal Lavrov med obiskom v Minsku.
Visoka predstavnica Evropske unije Catherine Ashton je obsodila severnokorejsko obstreljevanje in Pjongjang pozvala, naj se vzdrži dejanj, ki bi lahko povečala napetosti med Korejama. Pozvala ga je tudi k spoštovanju prekinitve ognja iz leta 1953 in pozdravila poziv južnokorejskega predsednika k zadržanosti. "Razmere pozorno spremljamo," je dodala in izpostavila ključen pomen miru in stabilnosti na Korejskem polotoku za regijo in svet.
Nečak in Grošelj: Sprave še dolgo ne bo
Zgodovinar Dušan Nečak je v komentarju za oddajo 24UR dejal, da ga je presenetil predvsem tako oster odziv in tudi to, da je incident terjal žrtve. Po njegovem mnenju severnokorejski režim želi pozornost od notranjih problemov, ki so enormni, veliki in težki, preusmeriti na večnega sovražnika, to je Južna Koreja. Obramboslovec Klemen Grošelj pa je povedal, da uradni Pjongjang želi pritegniti pozornost mednarodne skupnosti in izsiliti kompromis, ki bi mu podaljšal mandat. Grošelj je tudi prepričan, da si bo Kitajska na vse pretege prizadevala, da konflikt ne bo prerasel v totalen spopad. Podobno meni tudi Nečak, ki dodaja, da so Severni Korejci zelo ponosen narod in po njegovih besedah sprave z južno sosedo še dolgo ne bo.
KOMENTARJI (652)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.