Po najnovejših podatkih je v petkovem potresu z magnitudo 9,0 in cunamiju umrlo 5.400 ljudi, pogrešanih je 9.500, ranjenih pa 2.409 ljudi. V zasilnih bivališčih trenutno živi skoraj pol milijona ljudi, ki jih skrbi za vse svojce, ki jih še vedno pogrešajo, ter žalujejo za tistimi, ki so jih že našli mrtve. A številke bi se lahko še zvišale. Ker dodatne težave na območju povzročata mraz in sneg, japonske oblasti pa opozarjajo na pomanjkanje elektrike, se bodo številke najverjetneje še povečale.
Japonski minister za gospodarstvo Banri Kajeda je danes opozoril, da bo v primeru nadaljevanja sedanjih razmer poraba elektrike do večera močno presegla dobavo, zaradi česar se je bati velikih in nenadnih izpadov elektrike po vsej državi. ''Električne energije že zelo primanjkuje. Če se bo taka situacija še nadaljevala, bo povpraševanje že danes zvečer preseglo dobavo in lahko se zgodi električni mrk,'' je povedal.
Okoli 850.000 gospodinjstev na severu Japonske je še vedno brez elektrike, zunaj pa je leden mraz. Elektro podjetje Tohuku in vlada sta sporočili, da se s pomanjkanjem tekoče vode sooča najmanj 1,5 milijona gospodinjstev. Močno sneženje sicer še vedno otežuje reševalne akcije na severovzhodu države.
Ameriški ambasador na Japonskem John Roos je povedal, da je ameriška vojska na prizadeta območja pripeljala več kot 3,5 tone hrane in vode, na Japonsko pa je prišlo že za več kot 5,8 milijona dolarjev ameriške pomoči.
Reševalne akcije potekajo v luči na stotine popotresnih sunkov, ki so stresli Japonsko od petka. Po podatkih ameriškega geološkega centra so v tem času zabeležili okoli 35 potresov z magnitudo 6,0 ali več, in več kot 200 drugih z močjo več kot 5,0.
Ameriška uprava za geologijo pa je medtem danes sporočila, da so v bližini otočja Vanuatu v Tihem oceanu danes popoldne po lokalnem času znova zabeležili potres magnitude 6,5. Žarišče potresa je bilo dobrih 70 kilometrov severozahodno od glavnega mesta Port Vile in 26 kilometrov pod morsko gladino. Center za opozorilo pred cunamijem s sedežem na Havajih je sicer sporočil, da ni nevarnosti cunamija.
Pomoč: Slovenija 150.000, Hrvaška 473.000 evrov
Slovenska vlada bo za pomoč Japonski namenila 150.000 evrov, je danes napovedal premier Borut Pahor.
Hrvaška vlada pa je za pomoč Japonski namenila 473.000 evrov. Premierka Jadranka Kosor je sporočila, da bodo sredstva namenili iz finančnih rezerv in jih nakazali japonski vladi preko Rdečega križa.
Napovedala je še, da bo osebno pisala japonskemu premierju Naotu Kanu in mu ponudila zdravljenje japonskih državljanov, izpostavljenim radioaktivnemu sevanju, v zagrebški klinični bolnišnici Rebro. Dodala je, da bo vlada ponudila tudi namestitev za določeno število japonskih otrok ali mater z otroki v katerem od hrvaških turističnih objektov, ki so v lasti države.
Hrvaška premierka je spomnila, da je Hrvaška takoj po potresu ponudila japonski vladi pomoč svojih reševalcev, v Tokiu pa so ocenili, da bi Hrvaška najbolje pomagala s finančnimi sredstvi.
Čeprav se Japonska sooča z eno izmed najhujših tragedij v svoji zgodovini, je japonska vlada v torek Hrvaški donirala 30.000 evrov za ambulanto v kraju Mečečani pri Petrinji.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.