Ruski predsednik Vladimir Putin je danes v nagovoru poslancem, ki je po poročanju ruske tiskovne agencije Tass trajal kar uro in 55 minut, kar je nov Putinov rekord, sporočil, da je Rusija razvila nov tip jedrskega izstrelka, proti kateremu bo dosedanja protiraketna obramba neuporabna.
Prav tako so razvili nov tip manevrirne rakete. Gre za odgovor na ameriško "rušenje strateškega ravnotežja", je dejal Putin. Napovedal je še, da bo Rusija nadomestila svoje sedanje medcelinske rakete z novim, zmogljivejšim tipom raket sarmat.
Za razliko od dosedanjih raket bodo nove lahko dosegle katerokoli točko na Zemlji. Njihov domet bo praktično neomejen, je povedal Putin in dodal, da so tehnično nove rakete precej zmogljivejše od sedanjih medcelinskih raket, ki so jih razvili še v času Sovjetske zveze. Letele naj bi z 20-kratno hitrostjo zvoka.
Raketa sarmat bo tehtala 200 ton, nosila bo lahko različne tipe jedrskih glav, opremljena pa bo z najnovejšimi tehnologijami, ki bodo omogočile preboj protiraketnega ščita. Ker naj bi bila sposobna tudi spreminjanja leta, s čimer ne bo tipična balistična raketa, bodo sedanji protiraketni sistemi postali praktično neuporabni, je še povedal ruski predsednik.
Rusija je razvila tudi nov tip raketnega pogona z majhno jedrsko elektrarno na krovu. S tem bo njen domet neomejen, omogočil pa bo tudi manevrirne sposobnosti za izogibanje raketni in zračni obrambi. Pogon bodo lahko uporabili že na manjši manevrirni raketi, podobni ameriškemu tomahawku, je povedal Putin.
"Nizko leteča, težko vidna manevrirna raketa, oborožena z jedrsko konico in s praktično neomejenim dosegom, nepredvidljivo potjo leta in zmogljivostjo predreti praktično vse prestrezne poti, je neranljiva za vse obstoječe in bodoče protiraketne sisteme in orožja zračne obrambe," je povedal Putin in dodal, da so to manevrirno raketo z jedrskim pogonom uspešno preizkusili konec lanskega leta.
Predstavil je tudi video posnetek, ki naj bi prikazoval let tovrstne rakete. Letela je na nizki višini preko razgibanega terena in preko vode.
Razvili so tudi posebno vrsto torpeda, podvodnega izstrelka s podobnimi zmogljivostmi kot omenjena manevrirna raketa, ki ga bo mogoče izstreliti iz podmornice. Prav tako naj bi imel medcelinski doseg, zmožen naj bi bil nositi jedrsko konico, obramba proti temu izstrelku pa naj bi bila praktično nemogoča.
Začeli so preizkušati tudi letalski raketni sistem kinžal oz. bodalo. Te rakete naj bi dosegale desetkratno hitrost zvoka in imele nepredvidljivo trajektorijo proti cilju, je še povedal Putin.
"Kot si morda mislite, nima nobena druga država česa takega. Morda se bo nekoč pojavilo kaj podobnega. Vendar bodo naši fantje do tedaj že iznašli kaj novega," je še povedal Putin in požel velik aplavz.
Razvoj novega strateškega orožja naj bi bil odgovor na "ameriške kršitve" sporazuma za zmanjševanje jedrskega orožja. ZDA "kršijo strateško ravnotežje" in ruski odgovor na to je razvoj novih oborožitvenih sistemov, je dodal ruski predsednik.
![Putin je postavil nov rekord v trajanju nagovorov poslancem - tokrat je govoril skoraj dve uri.](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Mar2018/6eaccd05de_62042647.jpg?v=d41d)
Za Putina nesprejemljivo, da v državi pod pragom revščine živi 20 milijonov ljudi
Ruski predsednik je v svojem letnem nagovoru poslancem še izpostavil, da namerava v prihodnjih šestih letih razpoloviti delež revnih v državi. V državi pod pragom revščine živi okoli 20 milijonov ljudi, kar se mu zdi nesprejemljivo.
Leta 2000 je sicer pod pragom revščine v državi z okoli 144 milijonov prebivalcev živelo okoli 42 milijonov Rusov.
Putin, ki se bo 18. marca potegoval za nov predsedniški mandat, je nagovor izkoristil tudi za predstavitev svoje okvirne politike prihodnjih šestih let. V nagovoru se je tako osredotočil predvsem na notranje zadeve in ocenil, da bodo prihodnja leta "ključna" za Rusijo.
"Dobrobit Rusije in dobrobit naših državljanov morata biti temelj vsega in na tem področju moramo doseči preboj," je dejal, ko je naznanil svoj nov socialni program.
Med drugim namerava v okviru prihodnjega mandata za pomoč družinam in otrokom nameniti 40 odstotkov več kot doslej. V okviru načrtov je še izpostavil, da bi od leta 2020 dalje letno ustvarili stanovanja za pet milijonov ljudi in uravnavali pokojnine v skladu z inflacijo. Okrepili bi tudi investicije, saj si Putin želi, da bi se Rusija do sredine prihodnjega desetletja povzpela med pet največjih svetovnih gospodarskih velesil.
Pozval je še k tehnološkemu preboju, ki bi lahko zvišal življenjske standarde v države, ter okrepitvi demokracije in svoboščin na vseh področjih.
"Da bomo napredovali in se dinamično razvijali, moramo razširiti svoboščine na vseh področjih in okrepiti demokratične institucije, lokalne vlade, strukturo civilne družbe in sodišč," je povedal in dodal, da mora Rusija postati država, ki je odprta za svet, za nove ideje in pobude.
Njegove besede se sicer ne skladajo s političnimi ukrepi zadnjih let, ko so v resnici omejevali svoboščine in temeljne pravice. Vlada je med drugim razširila svoj nadzor nad spletom in delom nevladnih organizacij, ki dobivajo denar iz tujine.
Letni Putinov nagovor je v živo v dvorani spremljalo več kot tisoč predstavnikov oblasti in družbe. Tradicionalno poslance nagovori decembra, a je lani nagovor preskočil. V začetku lanskega decembra pa je tudi uradno potrdil, da se bo že četrtič potegoval za položaj predsednika. Na najvišjih položajih v državi je sicer že skoraj dve desetletji.
ZDA Putinovo razkazovanje mišic ne skrbi
Tiskovna predstavnica Pentagona Dana White je v odzivu na govor Putina o tem, da Rusi razvijajo "nevidne" rakete, dejala, da so na to povsem pripravljeni in niso presenečeni. "Zelo zaupamo v svoje sposobnosti odziva na vse, kar lahko prileti proti nam," je dejala.
Nekoliko bolj ognjevito so se na Putinove besede odzvali v ameriškem kongresu. Republikanski senator iz Severne Dakote Thom Tillis je za Voice of America dejal, da na Putina gleda kot na druge morilce in kriminalce, ki najverjetneje lažejo, vendar je potrebno ruskega predsednika vzeti resno.
Demokratski senator iz Marylanda Ben Cardin je dejal, da se nekateri radi hvalijo. "Države, ki se hvalijo s svojo vojsko to delajo zato, ker vedo, da so njihove zmogljivosti manjše, kot zatrjujejo. Ruske zmogljivosti spoštujemo, saj imajo velike jedrske zaloge in so agresivni s svojo vojsko," je dejal senator.
KOMENTARJI (977)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.