Pogajanja o resoluciji Varnostnega sveta Združenih narodov z zahtevo po prekinitvi ognja v Gruziji niso bila uspešna. Rusija, ki ima pravico veta, namreč vztraja, da v resoluciji ne sme biti omembe spoštovanja ozemeljske celovitosti Gruzije.
"O resoluciji smo želeli glasovati že ta konec tedna, vendar si bomo vzeli toliko časa, kolikor bo potrebno. Ne bomo hiteli z glasovanjem, če vemo, da bo Rusija na besedilo resolucije vložila veto," je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal neimenovani zahodni diplomat. Ob tem je poudaril, da to ne pomeni, da bo VS ZN ugodil vsem zahtevam Rusije.
Novi pogovori o osnutku resolucije se bodo najverjetneje začeli v nedeljo. Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon naj bi zato danes prekinil dopust in začel zasebne pogovore z veleposlaniki ZDA, Rusije in Gruzije.
Obe strani podpisali francoski mirovni predlog
Potem ko je gruzijski predsednik Mihail Sakašvili podpisal francoski sporazum o prekinitvi ognja, je danes mirovni sporazum podpisal tudi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. Ta je že sinoči francoskemu predsedniku Nicolasu Sarkozyju po telefonu obljubil podpis. Kot je dejal ruski predsednik, bo Rusija pri tem spoštovala vse člene sporazuma, tudi obvezo o umiku svojih sil iz Gruzije. Sarkozy se je v petek po telefonu pogovarjal tudi s Sakašvilijem, ki je sporazum podpisal ob obisku ameriške državne sekretarke Condoleezze Rice.
Ruske enote so se umaknile iz gruzijskega mesta Igoeti, ki leži kakih 30 kilometrov od prestolnice Tbilisi, le nekaj ur po tem, ko je ruski predsednik podpisal sporazum o prekinitvi ognja z Gruzijo. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je medtem dejal, da ruske enote še nimajo časovnega načrta za umik iz Gruzije, kar zahteva podpisani sporazum.
Lavrov je novinarjem povedal, da bo umik ruskih vojakov z gruzijskega ozemlja trajal "tako dolgo, kolikor bo potrebno". Ob tem je dodal, da je veliko odvisno od tega, kako hitro bodo ruske enote uvedle "dodatne varnostne ukrepe". "Ni odvisno samo od nas. Neprestano se srečujemo z različnimi težavami z gruzijsko stranjo. Umik je odvisen od tega, kako hitro in efektivno bomo rešili težave," je še dejal Lavrov.
Ruske sile naj bi se medtem umaknile iz Igoetija, ki so ga zasedle danes dopoldne. Mesto naj bi zasedli s tanki, ki pa naj bi se po zadnjih podatkih umaknili na obrobje mesta. Kljub ruskemu podpisu sporazuma o prekinitvi ognja pa do zdaj še ni znakov umika iz strateško pomembnega gruzijskega mesta Gori.
Iz gruzijskega zunanjega ministrstva poročajo tudi o številnih požarih, ki so po petkovem bombardiranju s strani Rusije izbruhnili v narodnem parku Borjomi Gorge. Pojasnili so, da gre za kakih deset požarov večjih razsežnosti. Gre za narodni park, ki se nahaja kakih 125 kilometrov jugozahodno od Tbilisija, kjer se med drugim nahaja tudi vrelec mineralne vode Borjomi, ki je eden najuspešnejših gruzijskih izvoznih artiklov.
Medtem je namestnik načelnika generalštaba ruske vojske Anatolij Nogovicin dejal, da bo sestava mirovnih enot v Abhaziji in Južni Osetiji določena po političnih pogajanjih. "Organizacija, namestitev in sestava mirovnih enot v Abhaziji in Južni Osetiji bodo odvisne od bodočih političnih pogajanj, odločitev pa bomo najverjetneje sprejeli v obliki sporazuma. Počakali bomo, da bo sprejeta politična odločitev," je dejal Nogovicin. Poudaril je tudi, da niti Abhazija niti Južna Osetija v prihodnje ne bosta priznali gruzijskih mirovnih enot.
Ruska tiskovna agencija Itar-tass medtem tudi poroča, da iz Abhazije in Južne Osetije v zadnjih 24 urah ne poročajo o morebitnih spopadih, kar je potrdil tudi Nogovicin. Slednji je pojasnil, da razmere nadzorujejo ruske enote, ki po njegovih besedah sedaj čedalje bolj delujejo na humanitarnem področju.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.